Ľudí zo zahraničia sme sa opýtali, čo si myslia o Slovensku

  • Čo si ľudia zo zahraničia myslia o Slovensku?
  • Prečo by prišli na Slovensko a čo je podľa nich na našej krajine zaujímavé?
pexels-photo-725255
  • Čo si ľudia zo zahraničia myslia o Slovensku?
  • Prečo by prišli na Slovensko a čo je podľa nich na našej krajine zaujímavé?

– „Odkiaľ si?“

– „Zo Slovenska…“ odpoveď, ktorú často sprevádza zamyslený výraz. Vtedy nevieš či ľudia premýšľajú, alebo o tejto krajine nikdy nepočuli. Niekedy však rýchlo dodajú: „Aha, Československo!“ Alebo skúsia: „Slovenia?“ Samozrejme, záleží, na koho natrafíte. Mňa však zaujímalo, či ľudia vedia niečo viac o našej krajine ako len to, kde sa nachádza. „Čo vieš o Slovensku?“ „Počul si o tejto krajine niečo zaujímavé/dobré/zlé?“ spýtala som sa niekoľkých známych zo zahraničia.

Talian Nicola mi krátko po našom stretnutí začal ospevovať vínovicu, lebo už nejakých Slovákov predomnou poznal. Spomenul ju aj tentoraz, keď som sa ho spýtala, čo zaujímavé zo Slovenska pozná: „Hamšíka, borovičku, halušky a vínovicu, ktorá je naozaj zaujímavá najmä v spoločnosti krásnych žien,“ priznal. Na Slovensku bol minulý september a povedal mi, že Slováci sa mu najprv zdali trocha uzavretí, no po bližšom zoznámení sa mu zdali veľmi milí a priateľskí. Ten istý názor má aj Dimitris z Grécka, ktorý bol na Slovensku spolu s ním. „Slovensko sa podľa mňa stáva modernejšie,“ vyjadril sa tiež Nicola.

„Slováci majú radi pivo a sú veľkými fanúšikmi hokeja. Myslím, že ide o krajinu, ktorá má pred sebou veľké výzvy, s obyvateľstvom, ktoré je schopné ich zvládnuť,“ odpovedal mi Španiel Antonio. Berkay z Turecka mi povedal, že ak by šiel na výlet do strednej Európy, tak by sa ubytoval radšej v Bratislave ako vo Viedni, lebo by ho to vyšlo lacnejšie.

Marjaliisa z Estónska bola na Slovensku dvakrát, a preto ma potešilo, že má na našu krajinu len dobré spomienky. „Bola som sa snoubordovať v Jasnej, milujem to tam. Lístky aj vodka boli lacné,“ povedala a dodala, „príroda na Slovensku je úchvatná. Takže celkovo nemám zo Slovenska žiadne zlé spomienky ani pocity. Všetci, s ktorými som sa stretla boli vždy milí ľudia, a preto mám naozaj dobrý názor na vašu krajinu.“

Viacerí z opýtaných mi povedali, že by sa radi prišli pozrieť na Slovensko kvôli našej prírode, hradom a zámkom. Všetci z nich vedeli, že sme boli súčasťou Československa a že sme už dlhšie samostatnou krajinou. Krásny názor na Slovensko má napríklad Irena zo susedného Česka: „Po bližšom spoznaní Slovákov som zistila, že ste oveľa otvorenejší a pre druhých by ste sa rozdali, v tom najlepšom zmysle slova. Pre mňa je Slovensko miestom priateľských ľudí…“

Keď sme sa rozprávali o situácii v našej krajine z očí do očí, mnohí o Slovensku čo-to vedeli. Väčšinou však šlo o veci, ktorú počuli ešte v škole. Veľa ľudí prekvapilo, keď som im na projekte v marci hovorila o tom, čo sa na Slovensku stalo. Ja som vtedy s napätím sledovala dianie u nás v krajine, protesty v uliciach a hovorila som im o Jankovi Kuciakovi. O tom, že písal o dôležitých veciach, na čo všetko prišiel, že som ho poznala a že bol naozaj skvelým a svedomitým človekom. Zaskočilo ma, keď mi dve dievčatá z Estónska povedali, že o tom čítali. Na inom projekte sme sa zase s Rumunmi bavili o korupcii, porovnávali sme situáciu u nich a na Slovensku.

So Slovincami sme sa väčšinou doťahovali a súperili, ktorá krajina je lepšia. Veď napokon mi aj pri spracovávaní článku Jure povedal: „Slovensko je Slovinsko.“ Adnen, druhý Slovinec z mojej ankety, mi odpovedal: „Páči sa mi, že aj bez toho, aby som vedel po slovensky, rozumiem niektorým slovám. Slováci, ktorých som spoznal sú zábavní a skvelí ľudia. Dajte im čas, aby sa otvorili.“

Po prečítaní všetkých odpovedí som zostala veľmi milo prekvapená. Viacerí z mojich známych už na Slovensku boli a majú len pozitívne zážitky, čo ma veľmi teší. Verím, že podobný názor zdieľa mnoho ľudí zo zahraničia. Na druhej strane som si myslela, že budú vedieť viac o súčasnom dianí v krajine. To však sleduje len málo z nich. Napríklad Rosana z Bulharska mi povedala, že kým to nie je nejaká globálna kauza, tak ju zachytí len málokedy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK