Lukáš a Anna vyrábajú jedinečné produkty, v ktorých vždy nájdeš kúsok z karpatskej prírody

  • Lukáš a Anna tvoria slovensko-poľský pár. Spájajú ich najmä spoločné záujmy, na základe ktorých vytvorili ich nevšednú značku plnú prírody - Kundelinchi.
lin
facebook.com/kundelinchi
  • Lukáš a Anna tvoria slovensko-poľský pár. Spájajú ich najmä spoločné záujmy, na základe ktorých vytvorili ich nevšednú značku plnú prírody - Kundelinchi.

Anna je Poľka z okolia Krakowa, ktorá je doktorandkou biológie s veľkým záujmom o estetiku. Lukáš je zase Slovák spod Slanských vrchov a jeho najväčšou záľubou je príroda. Práve spoločná láska k prírode ich priviedla k tvorbe jedinečnej bižutérie a domových doplnkov, ktoré v bežnom obchode nenájdeš. Zatiaľ, čo Anka je majsterkou v opracovávaní skla, Lukášovou doménou je práca s drevom. Obaja však pomáhajú jeden druhému, inak by len ťažko vznikli tak nevšedné predmety, aké má na svedomí tento vynaliezavý pár.

Spoločne pracujú s materiálmi ako je sklo, cín, kamene, drevo a parožie. Hlavnou myšlienkou celého obchodu a myšlienkou výroby produktov je vyrábanie predmetov len z lokálnych zdrojov z prostredia, v ktorom sa denno denne pohybujú.

„To znamená,že napríklad kamienok, ktorý nájdem v horách dám rozrezať priateľovi, ktorý sa tomu venuje. Tým pádom mu dávam tiež prácu. Z tohto kamienka potom vyrobíme vecičku, ktorá je 100 % lokálnou vecičkou reprezentujúcou miesto odkiaľ pochádzam – čiže Karpaty. Drievko, ktoré používame na výrobu rámčekov je tiež nájdené v lese. Sú to suché konáre bukov, ktoré vlastnoručne narežem, opracujem a vyrobím z nich vecičku,“ vysvetľuje Tomáš.

Lukáš a Anka sa však venujú aj sušeniu rastlín, ktoré neskôr pretvárajú do príveskov alebo náušníc. Tie vznikajú vložením rastlinky alebo kvetu medzi sklo alebo sklo a kabošón. Sklo spájajú cínovaním, no používajú bezolovnatý cín, ktorý nie je zdraviu škodlivý. Na cín následne nanášajú patinu : striebornú, medenú alebo čiernu.

Dôležité je podotknúť, že všetky pierka,či parôžky Lukáš nezískal poľovaním na zvieratá, ale počas dlhých prechádzok naprieč Karpatami. Všetky produkty prešli rukami mladých Slovákov a určite tu platí, že každá vecička je originál vyrobený v limitovanej edícii.

Lukáš s Annou však prírodu nechcú využívať len pre svoj biznis. To čo im príroda poskytuje jej chcú aj adekvátnou formou vrátiť naspäť.

„Veľká vďaka patrí hlavne prírode, tá dáva inšpiráciu do života, do práce a chuť žiť a produkovať. Snažíme sa ju rešpektovať a byť k nej ohľaduplní a tolerantní. V blízkej budúcnosti chceme percentami z predaných vecičiek podporovať organizácie, ktoré pomáhajú prírode,“ dodáva Lukáš.

Viac z tvorby Kundelinchi nájdeš na Sashe.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech