Majo trávi dlhé noci v prírode, aby natočil úchvatné časozberné videá zo Slovenska

  • Jeho fotografie a videá zachytávajú slovenskú prírodu v tom najlepšom svetle
  • Za jeho tvorbu mu často v zahraničí ponúkajú väčší honorár ako v rodnej krajine
makk
MHV Studio
  • Jeho fotografie a videá zachytávajú slovenskú prírodu v tom najlepšom svetle
  • Za jeho tvorbu mu často v zahraničí ponúkajú väčší honorár ako v rodnej krajine

Majo Chudý a pochádza z obce Vinohrady nad Váhom. Pracuje v rodinnom vinárstve a vinohradníctve. Vo svojom voľnom čase sa však venuje turistike a tvorbe časozberných videí, ktoré ti vyrazia dych. Aj keď sa niekedy pre nepriazeň počasia alebo iné povinnosti k fotografovaniu nedostane aj niekoľko týždňov ba možno mesiacov, inokedy stihne aj dva foto výlety za týždeň. Keďže sa fotografovaniu venuje len vo voľnom čase, má na túto kreatívnu prácu vyhradené prevažne víkendy. No ak príroda pripraví niečo zaujímavé, čo by nerád zmeškal, obetuje aj deň či noc v týždni.

„Poväčšine sú to celé noci strávené v prírode, od západu slnka po východ. Ak za vytúženými zábermi cestujem naprieč Slovenskom, stáva sa, že odchádzam z domu na obed a vraciam sa na obed v nasledujúci deň. Keď sa na cestách rozhodnem aj ubytovať, tak sa fotografovaniu venujem aj tri dni s krátkymi pár hodinovými prestávkami na spánok,“hovorí pre Startitup.

Pri Majovej práci sa neraz stalo, že miesta na točenie videí si nevybral on, ale oni jeho. Platí však, že vždy sa snaží obchádzať scenérie, ktoré nie sú príliš známe na Slovensku ani vo svete. Do známych lokalít chodí len v prípade, ak tam má vymyslené niečo špeciálne ako napríklad startrails či Mliečnu cestu.

„Ak sa sústreďujem na fotografovanie nočnej oblohy, tak si veberám miesta s nízkym svetelným znečistením a čo najvyššou nadmorskou výškou. Taktiež pri výbere zohľadňujem zaujímavosť scenérie. Zatiaľ sa úspešne vyhýbam výhľadom na rúbaniská a spustošené lesy po ťažbe dreva alebo stavby, ktoré sa do prírody nehodia. No sem tam mi nechtiac vbehnú do záberu.“

Momentálne má Majo rozrobené tri časozberné videá. Dve z nich má v pláne uverejniť v priebehu tohto roka. Jedno je pokračovanie časozberných scenérií zo slovenskej prírody a druhé sa odohráva v ateliéri. Malú ukážku ateliérového videa už pridal aj na svoj Instagram. Tretí video projekt sa mu zatiaľ darí udržať v tajnosti.

Taktiež má v pláne tento rok vycestovať do zahraničia. Pred dvomi rokmi síce navštívil národný park Retezat v Rumunsku, počasie s ním však príliš nespolupracovalo. Domov sa tak vrátil takmer naprázdno. Tento rok by tomuto miestu chcel dať druhú šancu.

Pri Majovej práci zohráva dôležitú rolu nielen technika a výber miesta, ale samozrejme aj samotná postprodukcia. Na základnú editáciu a vyvolávanie fotografií zo súborov RAW používa Lightroom. Upravené fotografie následne prevádzam do video podoby v Sony Vegas. Medzitým, ak si to situácia vyžaduje, používa aj LRTimelapse na odstránenie expozičných a farebných rozdielov pre plynulú zmenu vyváženia bielej a farieb. Občas, keď mu pri fotografovaní časozberu vbehnú do záberu turisti, jednoducho ich odstráni v Photoshope.

Dá sa podľa tebe na Slovensku uživiť videotvorbou?

„Podľa mňa slovenský trh ešte neobjavil plný potenciál časozberných videí a všetky možnosti ich využitia. Na Slovensku je trendom, že každý by chcel všetko zadarmo a nedokáže doceniť hodnotu video materiálu. Zo zahraničia občas prídu cenové návrhy vyššie ako by bola moja ponuka,“ dodáva Majo.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech