Majstrovstvá sveta vo futbale vs. Majstrovstvá sveta v hokeji: Ako veľmi sa líši výška investícií do týchto podujatí?

  • Už budúci rok na Slovensku opäť privítame tie najlepšie reprezentácie sveta na Majstrovstvách sveta v hokeji
  • V súčasnosti však v Rusku prebieha šampionát vo futbale
  • My sme sa rozhodli pozrieť na financovanie oboch veľkých podujatí
fubhok
Pixabay/Unsplash
  • Už budúci rok na Slovensku opäť privítame tie najlepšie reprezentácie sveta na Majstrovstvách sveta v hokeji
  • V súčasnosti však v Rusku prebieha šampionát vo futbale
  • My sme sa rozhodli pozrieť na financovanie oboch veľkých podujatí

Financie, ktoré putujú do športu, sú často diskutovanou a kritizovanou témou. Niektorí si myslia, že mladé talenty dostatočne nepodporuje štát, iní vidia problém v netransparentnom prerozdeľovaní a v nevôli viacerých súkromných investorov podporiť toto odvetvie. Naše najpopulárnejšie športy, hokej a futbal, z rozpočtu dostávajú síce výrazne viac finančných prostriedkov než mnohé iné športy, no aj tie najväčšie podujatia, ktoré navštevujú tisícky domácich fanúšikov, patria práve im. Budúci rok u nás opäť privítame Majstrovstvá sveta v hokeji.

V súčasnosti sa na televíznych obrazovkách mnohých domácností strieda jeden futbalový zápas za druhým. Rusko ovládol športový sviatok, ktorý sa organizuje len raz za štyri roky a je teda skutočne jedinečný. O titul na dokopy dvanástich štadiónoch bojuje 32 národných družstiev z celého sveta.

Porovnať finančné prostriedky vynaložené na obe podujatia je síce zaujímavé, no veľmi skresľujúce. Hlavnými dôvodmi sú napríklad každoročné vs. štvorročné opakovanie šampionátu, množstvo prichádzajúcich návštevníkov a popularita športu, rozdielne financovanie športov z prostriedkov štátneho rozpočtu a externých investorov. Rôzne krajiny majú aj rozdielny prístup k samotnému podujatiu. Rozdielov je teda viac než dosť.

Ako informoval cas.sk, len na rekonštrukciu hlavného štadiónu v Moskve bolo v minulom roku vynaložených 350 miliónov eur. Tie pokryli odstránenie bežeckých dráh, zväčšenie strechy, kompletnú rekonštrukciu tribún a navýšenie jeho kapacity. Na opačnej strane, jedno z dejísk budúcoročného šampionátu v hokeji, Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave, čaká revitalizácia za 2 milióny eur a zahrnie opravu chla­dia­ceho sys­tému, vzdu­cho­tech­niky, in­for­mač­nej kocky/vi­deo­kocky, bez­peč­nost­ného sys­tému, se­da­diel a ná­kup no­vej rolby (viac si prečítaj TU).

Celkový rozpočet na odohrávajúci sa ruský šampionát je podľa sport24.pluska.sk približne 9,8 miliardy eur (o 2-3 miliardy menej než na posledné majstrovstvá v Brazílii v roku 2014). Na Majstrovstvá sveta v hokeji by budúci rok mali podľa slov prezidenta SZĽH, Martina Kohúta, putovať finančné prostriedky vo výške 20 miliónov eur. Rusko podľa TASS.com očakáva príliv 1,5 milióna zahraničných divákov a na turnaji pomáha rekordný počet dobrovoľníkov, 17 040. No a naše malé Slovensko podľa vedenia SZĽH očakáva „len“ 450-tisíc návštevníkov, ktorým pri zápasoch bude pomáhať 500 dobrovoľníkov a 150-členný organizačný tím.

Náklady na prípravu našich hokejistov na tohtoročných majstrovstvách predstavovali 750-tisíc eur, pričom za zlatú medailu organizátor ponúkal 904-tisíc eur, za striebro 780-tisíc eur, za bronz 756-tisíc eur a tak ďalej až po 9. – 10. miesto, kedy si hokejisti podľa sport24.pluska.sk odniesli 156-tisíc eur, pričom šéf zväzu pre portál prezradil: „V príprave zarobia hokejisti sumu v hodnote priemerného platu na Slovensku, teda 900 eur. Ale to len ten, kto je v príprave celý mesiac. Tí, čo sú len týždeň alebo dva, dostanú adekvátnu sumu podľa účasti. Chceli sme, aby si hráči uvedomili, koho reprezentujú a aká je životná úroveň na Slovensku.“

FIFA na odmeny futbalistom podľa time.com tento rok „vysolí“ dokopy neuveriteľných 400 miliónov dolárov, pričom víťaz by si mal domov odniesť približne 38 miliónov dolárov. Tím, ktorý skončí na druhom mieste dostane o desať miliónov menej, tretí v poradí si odnesie 24 miliónov dolárov. Podľa informácií zo šampionátu z roku 2014 však túto sumu dostane národný tím v jednom veľkom balíku a vedenie sa potom samo rozhodne, ako financie jednotlivým hráčom prerozdelí. Na prípravu dostal každý tím 1,5 milióna dolárov a po dobrých výsledkoch hráčov osobitne ohodnotia aj národné zväzy.

Ak by si chcel vedieť, koľko prostriedkov sa do dvoch spomínaných športov za minulý rok dostalo z nášho štátneho rozpočtu, tak to nie je až tak veľa. Register schválených finančných prostriedkov v oblasti športu z roku 2017 ukazuje, že Slovenský zväz ľadového hokeja dostal 10,39 milióna eur a Slovenský futbalový zväz 25,94 milióna eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech