Malá slovenská dedinka patrí do zoznamu 30 najkrajších miest Európy

  • Malebná dedinka je klenotom slovenskej ľudovej architektúry
  • Možno ju čaká turistický boom, podobne ako rakúsky Hallstatt
  • Dostala sa totiž do rebríčka Japonskej asociácie cestovných kancelárií
vlk
instagram.com/offwegosk, baltic-review.com
  • Malebná dedinka je klenotom slovenskej ľudovej architektúry
  • Možno ju čaká turistický boom, podobne ako rakúsky Hallstatt
  • Dostala sa totiž do rebríčka Japonskej asociácie cestovných kancelárií

Nie je tajomstvom, že Japonci a podobné ázijské národy jednoducho milujú cestovanie. Nikoho už neprekvapí, keď počas výletu v niektorej európskej metropole stretáva namiesto miestnych práve obyvateľov Japonska s fotoaparátom na krku. Je známe, že sú všeobecne fascinovaní európskou či americkou kultúrou a čím autentickejšia je, tým lepšie. Asociácia japonských cestovných kancelárií (JATA) preto pravidelne zostavuje rebríček 30 najkrajších miest Európy, ktoré ľuďom odporúča navštíviť.

Teraz sa do výberu dostala slovenská dedinka Vlkolínec, ktorá je už viac ako 25 rokov na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Dedinka je hotovým slovenským pokladom, vďaka zachovalej tradičnej ľudovej architektúre. Osídlenie čítajúce 45 dreveníc nám ukazuje, ako sa žilo kedysi. Vlkolínec však nie je len múzeom minulosti, niektoré drevenice sú dodnes trvalo obývané. Iné slúžia napríklad ako ubytovanie pre turistov.

Niet divu, že práve slovenský Vlkolínec je pre Japonsko fascinujúci. Slabosť ázijských turistov pre malebné dedinky, učupené pod horami, odzrkadľuje napríklad rakúsky Hallstatt. Ten je turistami konštantne obliehaný a dokonca nápisy na miestnych podnikoch či informačné tabule sú v Japončine. Čína dokonca vo fascinácii týmto rakúskym mestečkom zašla tak ďaleko, že ho celé okopírovala a v meste Luoyang vytvorila vlastnú verziu Hallstattu. Kto vie, možno raz podobný osud stretne aj Vlkolínec.

Krásne Slovensko ❤ #vlkolinec #slovakia #thisisslovakia #insta_svk #unesco

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Kapáková (@michalka.kapakova),

Japonský turizmus zrejme tento rok ovplyvní aj írske mesto Kilkenny, ktoré sa dostalo na vrchol rebríčka, rovnako ako albánske mesto Berat či talianske mesto Civita di Bagnoregio. Okrem nášho Vlkolínca sa do rebríčka z okolitých krajín dostalo aj romantické české kúpeľné mesto Mariánske Lázně, poľské mestečko Zalipie s čarovnými maľovanými chalúpkami či maďarské historické mesto Šoproň.

Je pravdepodobné, že popularita romantických európskych mestečiek s odkazom na históriu bude v Japonsku len narastať. Napriek tomu, že masový turizmus mnohí Európania odsudzujú, pomáha nám niečo si uvedomiť. Kým Ázijci merajú dlhú cestu, aby objavili krásy našich miest, my sami si často neuvedomujeme, čo všetko tu máme. Rebríček tak môžeš využiť aj ty ako inšpiráciu pre budúce výlety. Určite neoľutuješ.

Zdroj: Telegraph

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech