Manželský pár z Čičmian so svojou značkou vracia lesk tradičným ľudovým vzorom

  • Mnohí si neuvedomujú, aké bohaté kultúrne dedičstvo na Slovensku máme
  • Manželia Kudjakovci z Čičmian sa rozhodli oživiť slávu tradičných vzorov
  • Pod značkou PEKNE vyrábajú prekrásne kúsky odevov z prírodného ľanu či vlny
cicmany
Ján Ďuriga, pekne.net
  • Mnohí si neuvedomujú, aké bohaté kultúrne dedičstvo na Slovensku máme
  • Manželia Kudjakovci z Čičmian sa rozhodli oživiť slávu tradičných vzorov
  • Pod značkou PEKNE vyrábajú prekrásne kúsky odevov z prírodného ľanu či vlny

Keď sa povie slovenský ľudový vzor, väčšine z nás ako prvé napadnú práve Čičmany. Vďaka ich presláveným maľovaným dreveniciam sa stali doslova ikonickými. Práve tu sa pred približne šiestimi rokmi zrodila krásna a rýdzo slovenská značka PEKNE, ktorá vzkriesila tradíciu zdobenia čičmianskymi ľudovými motívmi. Tie sa nám síce spájajú najmä s drevenicami, no ešte skôr boli prítomné na odevoch.

Za značkou stojí manželský pár Juraj a Marieta Kudjakoví, no všetko sa to odštartovalo ešte za Jurajových tínedžerských čias. „Pod vplyvom jeho starej mamy, ktorá bola z Čičmian a vyšívala, sa mu začali veľmi páčiť kroje a rozhodol sa, že si musí zadovážiť funkčný čičmiansky kroj. Zistil však, že okrem krásnej vyšívanej košele sa už nič pôvodné nedá zohnať, a už vôbec nie tradičné vlnené ponožky kopitca. Rozhodol sa teda, že si ich upletie sám,“ vysvetľuje Marieta.

V tom čase pred 25 rokmi ich vedel v Čičmanoch upliesť len jeden starý pán, ktorý to však Juraja kvôli svojmu pokročilému veku odmietol naučiť, no napriek tomu mu po každej zime nosil upletené ponožky. To Juraja motivovalo a podľa hotových ponožiek sa ich začal učiť vypletať sám na 5 ihliciach. Zaujímavé je, že v Čičmanoch podľa tradície vždy plietli muži, akokoľvek je to dnes nezvyčajné. Jeho snaha uchovať tradície vždy zosilnela po čase strávenom v zahraničí.

„Slováci sú fascinovaní nórskymi vzormi, islandskými či írskymi svetrami a ešte aj bavorské kroje sú pre nás viac cool ako tie naše. Nám sa kroje vždy páčili, tak sme si povedali: Prečo nepreniesť tento poklad z čičmianskych dreveníc a výšiviek do súčasnej módy so stopou pôvodnej originality? Začali sme postupne pomaly v našom obchodíku v Čičmanoch a videli sme, že ľuďom sa to páči. Vtedy ešte málokto poznal vzory z Čičmian tak ako dnes, určite aj vďaka olympijskej kolekcii,“ vysvetľuje Marieta.

Názov značky PEKNE jednoducho odzrkadľuje to, aké ich výrobky a naše tradície sú. Toto slovo „pekne“ alebo „pekné“ najčastejšie používali ľudia pri návšteve ich obchodu alebo podujatí, ktoré organizujú pod hlavičkou svojej firmy Ľudovo-umelecké Čičmany. Dokonca sa dobre vyslovuje aj cudzincom, ktorí si výrobky od PEKNE kupujú ako hodnotné suveníry. Ako hovorí Marieta, naše kroje a vzory sú vrámci Európy naozaj výnimočné a odzrkadľuje sa v nich originalita, šikovnosť rúk aj funkčnosť.

Dnešný trend našťastie praje ľudovým vzorom a mladí si radi oblečú nejaký ten štýlový kúsok s podobnou tematikou. V portfóliu PEKNE pritom nájdeme aj moderné tričká s potlačou, ako aj tradičnejšie pletené alebo vyšívané odevy z prírodného ľanu, súkna či vlny. Aj takto sa dá prejaviť vzťah k rodnej krajine. „Prečo nenosiť odkaz predkov upletený alebo vyšitý priamo na srdci? Vždy hovorím, že my Slováci sa vieme nadchnúť nad všetkým zahraničným, ale to, čo máme doma, nevidíme,“ myslí si Marieta.

Mnohé odevy vyrábajú ručne, ako napríklad tradičné habatki, teda ženské čičmianske papučky. Iné tradičné oblečenie prispôsobujú moderným potrebám. „Keďže chceme, aby boli pekným, originálnym a funkčným kúskom v šatníku, snažíme sa robiť strihy, ktoré sú pohodlné pre dámy s rôznou postavou. Strihy tiež podriaďujeme charakteristikám materiálov, ako sú je ľan a vlna. Napríklad pánske tuniky však vychádzajú z pôvodných strihov mužských tradičných košieľ,“ hovorí Marieta.

V každom jednom kúsku je vidieť poctivú prácu šikovných ľudí aj odkaz na našu kultúru. Niet divu, že Marietu s Jurajom ich projekt veľmi napĺňa a ani zďaleka nie je len obyčajným biznisom, ale je takým ich „dieťaťom“.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech