Marika sa z Londýna vrátila na Slovensko, kde založila značku združujúcu dizajnérske talenty

  • Mladú Slovensku jej cit pre vkusný a poctivý dizajn priviedol až k vlastnému e-shopu
  • Dnes vedie značku NURA, pod ktorou nájdeš ručne robené šperky od rôznych šikovných dizajnérov
nehhh
archív:Marika Gardonová
  • Mladú Slovensku jej cit pre vkusný a poctivý dizajn priviedol až k vlastnému e-shopu
  • Dnes vedie značku NURA, pod ktorou nájdeš ručne robené šperky od rôznych šikovných dizajnérov

Marika Gardoňová pochádza z Púchova, no vzdelávanie ju priviedlo do Londýna, kde študovala Ekonómiu na University of London. Neskôr pracovala v rôznych odvetviach: investičnom bankovníctve, fashion-tech a tech startupoch (Barclays Capital, Not Just a Label, LYST, VisualDNA). Po návrate na Slovensko viedla jeden dizajnový obchod v Bratislave, z ktorého sa napokon rozhodla odísť a vytvoriť multibrand e-shop NURA.

“Vždy som mala v práci rada rôznorodosť úloh a možnosť skúšať rôzne výzvy, NURA mi toto umožňuje,” hovorí Marika pre Startitup.

Aj keď Marika toho veľa precestovala, vždy sa plánovala vrátiť na Slovensko. Na nejaký čas ju naspäť priviedla práca pre londýnsky technologický startup. Dostala na starosť vybudovanie pobočky v Bratislave. Vtedy zistila, že Bratislava sa za tých 6 rokov zmenila a pri troche snahy sa dá aj tu nájsť zopár príjemných miest na život.

Marika mala vždy blízko ku kvalitným dizajnérskym produktom. “Myslím, že keď človek vie, že jeho náhrdelník vyrobil konkrétny šikovný človek, ktorý do neho dal nielen svoju ručnú prácu a tvorivosť, ale aj roky štúdií a experimentovania, tak má z jeho nosenia úplne iný pocit,” hovorí Marika.

Aj sama Marika takéto produkty vyhľadávala, no nenašla žiadne miesto, kde by bol výber šperkov s jednotnou estetikou. “Existuje mnoho portálov, kde nájdete výrobky, dizajnérov, často sú ale pomiešané spolu s “hobby výrobcami” alebo sú natoľko štýlovo rozmanité, že si človek s vyhraneným vkusom len ťažko nájde to svoje,” konštatuje Marika.

 

Idea, ktorá viedla ku vzniku e-shopu NURA, bola ušetriť čas určitej skupine ľudí a združiť šperkárov a dizajnérov, ktorí majú v ponuke kvalitné a nadčasové šperky.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: archív:Marika Gardonová

“Váhala som kvôli dobre známym štatistikám, ktoré uvádzajú, že 70 % nových projektov zlyhá (niektoré uvádzajú aj 90 %). Ako ”ekonóm” sa snažím počúvať skôr moju racionálnu stránku, ale napokon som si povedala, že počúvnem srdce a investujem svoj čas a prácu do tohto projektu, vyskúšam a uvidím. A zatiaľ môžem povedať, že neľutujem. Je úžasné sledovať rásť “vlastné dieťa” aj keď to prináša veľa námahy a, samozrejme, rátam aj s tým, že toto nebude moja posledná práca,” hovorí o rozbehu biznisu Marika.


NURA je o originálnych, kvalitných a nadčasových šperkoch, ktoré spája určitá estetika, nazvime to minimalizmus (aj keď toto slovo sa čoraz viac používa na označenie hocičoho).

“Snažíme sa vyberať produkty, ktoré vydržia roky a človek ich aj roky bude chcieť nosiť, pretože to nie sú sezónne záležitosti ale kúsky, ktoré sú kvalitné, ľahko kombinovateľné a navrhnuté tak, aby nepodliehali rýchlo sa meniacim trendom,” opisuje Marika.

Takéto produkty sa potom môžu nazývať aj etické alebo vyrábané udržateľným spôsobom, keďže nie sú na jedno použitie a proces ich tvorby nezaťažuje naše životné prostredie ani nevykorisťuje pracovnú silu rozvojových krajín. Tento faktor je pre tím NURA obzvlášť dôležitý.


Každý šperk, ktorý NURA ponúka, je ručne robený, či už priamo dizajnérom alebo skúsenými šperkármi, s ktorými dizajnér spolupracuje. Každý kúsok je teda originál, každý prejde rukami niekoho, kto do jeho výroby dáva cit a lásku a roky štúdia alebo mesiace experimentovania.

Šperky sú vyrábané z rôznych drahých aj bežnejších kovov. Dizajnéri sa väčšinou špecializujú na 1 alebo 2 materiály. Na NURA nájdeš šperky zo zlata, striebra, pozláteného striebra, medi, mosadze alebo nehrdzavejúcej ocele.

 

 


Ak máš talent a ambíciu, pre NURA môžeš tvoriť aj ty. V NURA stále hľadajú nových šikovných dizajnérov. Mal by si sa však stotožňovať s určitými hodnotami, akými sú nadčasový a minimalistický dizajn, poctivá a kvalitná ručná výroba, ale aj cenová dostupnosť a určitá originalita.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK