Martin študuje na prestížnej univerzite, stážoval v Rolls-Royce, no svoju budúcnosť vidí na Slovensku

  • Mladý Slovák, Martin Ševeček, je študentom anglickej University of Warwick
  • V rozhovore nám povedal nám, čo treba dobre zvážiť ešte pred odchodom na zahraničnú školu
  • Popísal aj to, aký obrovský rozdiel je vo fungovaní zahraničných univerzít a našich vysokých škôl
wert
archív: Martin Seveček
  • Mladý Slovák, Martin Ševeček, je študentom anglickej University of Warwick
  • V rozhovore nám povedal nám, čo treba dobre zvážiť ešte pred odchodom na zahraničnú školu
  • Popísal aj to, aký obrovský rozdiel je vo fungovaní zahraničných univerzít a našich vysokých škôl

Ako vyzerala tvoja cesta na University of Warwick? Prečo si sa rozhodol práve pre túto školu? Čo vnímaš ako jej hlavné benefity?

Do Veľkej Británie som sa hlásil vďaka združeniam Unimak a LEAF, o ktorých poviem viac neskôr, a ktoré vyvrátili moje nesprávne presvedčenie, že by som niečo také nedokázal. V UK si podávate iba jednu prihlášku na max 5 univerzít cez centrálny online systém. Musíte napísať motivačný list, priložiť jedno odporúčanie napr. od učiteľa, jazykový certifikát a mať isté požadované známky z maturity.

Mňa z piatich univerzít prijali na dve a Warwick bola tá lepšia, takže som šiel sem. Benefity platia všeobecne na všetky dobré tunajšie školy – perfektné prepojenie na pracovný trh, top kvalitné vybavenie, technika a priestory, motivovaní učitelia a moderný prístup k učeniu, žiadne ústne skúšky a teda žiadne nespravodlivé znevýhodňovanie, stovky záujmových a športových spolkov a samozrejme tisícky ľudí z celého sveta všade okolo vás. Dalo by sa takto pokračovať dlho.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: archív:Martin Seveček

Koľko tu približne stojí štúdium? Ako môžu študenti zvládnuť finančnú záťaž?

Školné je 27 000 libier za 3-ročné štúdium. Znie to hrozivo, no na plnú čiastku poskytuje britská vláda. Túto pôžičku začnete splácať až po škole, keď začnete pracovať a zarábať nad istú sumu. Ak sa nikdy nezamestnáte, alebo budete zarábať málo, tak ju nikdy nebudete musieť splatiť. Nemôže vás to teda zruinovať, ani inak ohroziť.

Samotný život stojí minimálne 5 000 libier za rok mimo Londýna, podľa vášho životného štýlu. Peniaze sa dajú zohnať vlastnou hlavou akoby povedal klasik, možností je veľa. Priamo na univerzite alebo v okolí môžete robiť brigády rôzneho typu. Každé leto je možnosť nájsť si platenú stáž, v UK viete dostať aj 2 000 libier za mesiac ( je to samozrejme ťažšie pre umelecké smery ). Dobré je aj vedieť o slovenskom Fonde na podporu vzdelávania, ktorý tiež ponúka výhodné pôžičky. 

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: archív:Martin Seveček

Jeden z veľa networkingových eventov priamo na univerzite. Zoberte si pohár vínka a porozprávajte sa so zamestnancami z najprestížnejších svetových firiem o ich práci a recruitingu.

Aké najhodnotnejšie zručnosti si na tejto škole zatiaľ získal?

Uvedomil som si, že hodnota univerzity nie je až tak v samotnom učive, ale v networku, ktorý si na nej človek vybuduje, a ktorý mu môže odštartovať celú kariéru.

Taktiež po nespočetných stretnutiach s desiatkami firiem (ktoré častokrát facilitovala práve univerzita), som sa presvedčil, že je prakticky jedno, aký odbor študujete, dôležitá je najmä schopnosť rýchlo sa učiť a adaptovať sa v novom prostredí. To vám povedia aj najlepšie firmy na svete, napríklad konzultačky, ktoré recruitujú aj historikov, filozofov, či inžinierov.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: archív:Martin Seveček

Uvažoval si aj o štúdiu na Slovensku? Čo považuješ za jeden z najväčších problémov školstva v našej krajine? Vieš nájsť aj nejaké pozitíva?

Pre Anglicko som sa rozhodol skôr, ako som sa vôbec začal pozerať na možnosti na Slovensku. Stačilo mi však vidieť ako sa spolužiaci na strednej trápili so slávnym AiSom a mal som dosť. Je úplne tragické, že kvôli neschopnosti alebo korupcii má najväčšia univerzita na Slovensku takmer nefunkčný systém, že študenti sa zapisujú na kurzy na papieri nalepenom na dverách, a keď potrebujú pomoc, tak na nich niečo odvrknú ofučané panie na študijnom.

Nič z tohto v zahraničí neexistuje ani v nočných morách. Úplne všetko sa tu robí online, náš systém vyvinul jeden zo študentov a na študijnom je tím mladých ľudí, ktorí vám vždy poradia s úsmevom a na email odpíšu do pár hodín. Ale ten najdôležitejší rozdiel je samozrejme v (ne)učení sa poučiek a priamom prepojení na pracovný trh.

Čo sa týka pozitív, tak určite je ich veľa aj na Slovensku, ale neviem o ničom, čo by tu bolo lepšie ako na dobrej univerzite v zahraničí. Držím však všetkým angažovaným učiteľom palce, verím že ich bude stále viac, a že raz príde aj vláda, ktorá im v ich úsilí pomôže.

Hlavný systém našej univerzity. Bol vyvinutý jedným zo študentov, obsahuje kalendár so všetkými eventami, zoznam predmetov a všetky materiály k nim, a taktiež sa tu kompletne rieši registrácia na predmety.

Stal si sa aj stážistom v Rolls-Royce. Ako sa ti sem podarilo dostať a čo si sa tu naučil?

Robím 4-ročného bakalára s tzv. “Intercalated year”, čo znamená, že celý tretí rok miesto štúdia pracujem. V lete som bol v Royal Bank of Scotland v Edinburghu, potom do marca v Rolls-Royce a momentálne som na pol roka v slovenskom startupe Exponea.

Čo sa týka stáží v zahraničí, tak väčšina firiem má programy špeciálne určené pre študentov, či už na leto, alebo na rok a nájdete ich normálne na internete. Na Slovensku je miesto googlenia dôležitejší váš network a reputácia, cez ktoré sa k vám dostanú oveľa zaujímavejšie ponuky.

V Rolls-Royce som sa dostal na projekt v Amerike, takže to bola pre mňa veľmi zaujímavá kultúrna skúsenosť. Mal som príležitosť vidieť viac do hĺbky ako funguje komunikácia, spolupráca a dynamika v takejto firme a porovnať to so startupmi ako je Slido alebo Exponea. Startupy sú určite väčšia sranda.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: archív:Martin Seveček

Čo by podľa teba mali mladí ľudia zvážiť ešte pred odchodom na zahraničnú univerzitu?

Odporúčal by som si spraviť cost-benefit analýzu a pozrieť sa na to, či za tie zvýšené náklady dostanem v danej krajine z danej univerzity adekvátny benefit. Poviem príklad – rôzne agentúry na Slovensku napr. dohadzujú študentov na horšie univerzity vo Veľkej Británii. Treba sa však zamyslieť, že keď odídem na univerzitu, ktorá je ledva lepšia alebo rovnaká ako na Slovensku alebo v Česku, a za tri roky miniem 18 000 libier na život a zostanem v dlhu 27 000 libier za školné, tak sa to veľmi neoplatí. Moja rada by teda bola buď to skúsiť na naozaj dobré univerzity, alebo radšej zostať v okolí a ísť von cez čo najviac erazmov.

Čítala som, že po dokončení štúdia sa chceš vrátiť späť na Slovensko. Čo je tvojou hlavnou motiváciou?

Okrem najkrajších dievčat (jedna ma už ulovila) sú to dve veci, ktoré su navzájom prepojené. Prvá je, že mi na Slovensku záleží a snažím sa pomôcť spraviť ho lepším miestom na život, rád by som s tým aj prepojil moju kariéru.

Druhý dôvod je, že na Slovensku podľa môjho názoru ľudia v mojom odbore môžu rásť oveľa rýchlejšie a mať oveľa väčší impact v rámci firmy alebo svojho okolia. Je to malá krajina a každý pozná každého. Napíšete pár emailov a o týždeň sedíte na kávičke s recruiterkou zo super firmy. V Londýne by ste mohli o takom len snívať.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: archív:Martin Seveček

Angažuješ sa aj v združení Unimak, ako si sa sem dostal a v čom vie toto združenie mladým ľuďom pomôcť?

Ako som už spomenul, vďaka Unimaku som sa v prvom rade rozhodol prihlásiť na univerzity v UK. Ako 16-ročný som si myslel, že také niečo je iba pre „kockáčov“, a ani som nikdy takú možnosť nezvažoval. Potom však na jednom letnom tábore prišli dvaja chalani z Cambridge rozprávať o ich zážitku a celom prihlasovacom procese a mne zrazu doplo, že by som na to mohol mať aj ja, a že by to stálo za to.

V Unimaku robíme viacero vecí – začína to pravidelnými tours po stredných školách na celom Slovensku a Česku, kde sa stredoškolákom snažíme ukázať, aké možnosti po škole majú a čo pre to treba spraviť. Taktiež máme web, na ktorom zhromažďujeme užitočné info o štúdiu v rôznych krajinách. No a keď už sa rozhodnete hlásiť, tak nám môžete napísať ak potrebujete radu, alebo feedback na motivačné listy. Prostredníctvom našich kontaktov študentov tiež prepájame na relevantných ľudí, ktorí študujú to isté, alebo sú na rovnakej univerzite, to im vie veľmi pomôcť.

Na čom momentálne pracuješ? Stíhaš okrem štúdia aj iné aktivity?

Momentálne stážujem v Bratislave. Okrem toho sme dali dokopy skupinu ľudí, ktorí pracujú alebo študujú v rôznych krajinách a pripravujeme pre Progresívne Slovensko návrhy ako uľahčiť život Slovákom žijúcim v zahraničí. Sú nás státisíce, no je nás málo počuť a politici sa o nás veľmi nezaujímajú. Rôzne situácie sú pre nás oveľa tažšie kvôli fyzickej vzdialenosti a potom sa veľa ľudí iba utvrdzuje v tom, že už späť na Slovensko nechcú ísť. To by sme radi zmenili. Ale samozrejme nie je nič lepšie ako ísť “na jedno” von s kamarátmi. Aj keď iba pri jednom to ešte nikdy neostalo.

Na Slovensku chce byť pomaly každý druhý človek podnikateľom. Ako to máš ty? Kde sa vidíš o pár rokov?

Tak potom ja budem asi ten prvý človek. Osobne by som v budúcnosti rád pôsobil vo verejnom sektore, pretože som presvedčený, že to je to správne miesto, odkiaľ treba našu krajinu zmeniť. Ale to chce čas a predtým by som rád niečo dokázal v súkromnej sfére. Či to bude v rámci nejakej firmy alebo prídem s vlastným nápadom, tak to sa zatiaľ nechám unášať životom.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá