Martin z Travelistanu na Sibíri. Prežil pri -53 stupňoch

  • Jakutská republika je najväčšou republikou v Ruskej federácii
  • V roku 1938 bola nameraná najnižšia teplota - 78 stupňov
  • Život vo východnej časti Ruska je značne rozdielny oproti životu v Moskve a Petrohrade
sibir-coll-spravne
archív MN/twitter.com
  • Jakutská republika je najväčšou republikou v Ruskej federácii
  • V roku 1938 bola nameraná najnižšia teplota - 78 stupňov
  • Život vo východnej časti Ruska je značne rozdielny oproti životu v Moskve a Petrohrade

Absolvoval si cestu do Ruska, konkrétne si bol v najväčšej republike celej Ruskej federácie vo východnej časti Sibíru – v Jakotsku. Prešiel si trasu Jakutsko, Ojmiakon, Magadan. Čím je charakteristická táto trasa?

Je to trasa, ktorá bola vybudovaná v 30. rokoch za Stalina. Cestu budovali väzni z gulagov, aby spojili ďaleký východ Ruska. Nazýva sa to aj Cesta kostí, má celkovo 2 500 km. Bola tam nameraná najnižšia teplota mimo Antarktídy, je to takmer  – 78 stupňov v Ojmiakone. Písal sa rok 1938.

A akú teplotu si nameral ty?

Namerali sme iba – 53 stupňov.

To je veľmi smutné.

Je, chceli sme namerať aspoň – 60. :) Ale je to teplota, kedy nám zamrzla aj vodka.

Výborné. Čo všetko sa ešte dialo pri tejto teplote?

Keď videli Rusi, čo tam robíme, tak sa na nás pozerali ako na blbcov, pretože oni to majú 3 – 4 mesiace v roku. Keď máš vriacu vodu a vyhodíš ju do vzduchu, tak ti padá sniežik. Keď ideš do obchodu a kúpiš si kapustu, tak za 20 minút ti to tak zamrzne, že v prípade, že by ti to padlo na zem, tak sa ti rozbije ako sklo.

Lovili sme ryby v jazere… tá ryba sa vonku trepotala 20 sekúnd a potom okamžite zamrzla. Najlepšie bolo, keď vodka zamrzla na ľad pri – 40 stupňoch.

Je niečo, čo tam nezamrzlo?

Slovenský alkohol, ten ako jediný nezamrzol. A to bol Tatranský čaj. Možno to je preto, že má 72 % alkoholu. Rusi pozerali, kto vymyslel niečo lepšie ako majú oni sami. :) No vedia jeden podstatný fakt – piť v mrazoch je veľká „somarina“.

Lebo rýchlejšie zamrzneš. :)

Áno. Je to ako keby si si dávala absolútny jed. Preto aj oni tak pozerajú na tých Slovákov a vravia: „Ako vy vôbec môžete v týchto mrazoch myslieť na alkohol?“ Považovali niektorých ľudí za absolútne nezodpovedných. Vôbec nie je pravdou, že alkohol zohrieva.

Má to teda opačný efekt. Ako si teda ľudia nosia domov potraviny?

Predávajú zmrazené veci. Nosia ich v termotaškách. Namiesto čerstvého mlieka tu Rusi kupujú mliekové kocky. Čerstvé mlieko by hneď zamrzlo.

S čím majú Rusi najväčší problém v týchto mrazoch?

S autami. Nemôžu vypnúť motor, auto „beží“ aj v noci. Keby auto vypli, naštartovali by ho až na jar.

Tiež každý deň musia sledovať teplotu. Keď je vonku – 48 stupňov, tak prvý stupeň nemusí ísť do školy, pri – 50 stupňov nemusí ísť druhý stupeň do školy, pri – 52 stupňov už nemusia ísť do školy gymnazisti. Najhoršie sú prízemné mrazy do pol metrovej výšky. Nosia gamaše.

Čo robia, keď klesne teplota?

Keď je vonku – 40, vyjdu von a prechádzajú sa. Konečne sa oteplilo. Chodia ako na korze v Jakutsku: „veď je teplo, poď sa hrať“ – a idú hrať futbal. Sú to veci, ktoré sú pre nás absolútne nepochopiteľné. Toto je tá zima, kde vidíš, čo dokáže s ľuďmi urobiť.

My si túto zimu ani nevieme predstaviť…

Tiež, keď vonku mrzne, vytvorí sa ti na mihalniciach srieň a to do jednej minúty. Veľmi ti zvierajú pľúca každým jedným nádychom. A najvtipnejšie sú sauny. Len tam nemôžeš skákať do zamrznutého jazera, aj keby si urobil dieru do ľadu, veľmi rýchlo by zamrzlo. Majú sauny, kde je + 70, 80 stupňov. To len my na Slovensku sa tu „hráme“, že sauna musí mať 120 stupňov. Neskáčeš tam teda do žiadneho jazierka, len vyjdeš von a vyváľaš sa v snehu.

V akom čase ste boli na tomto výlete?

V januári. V marci ideme na Čukotku. Dostali sme povolenia, kde sú vojenské objekty. Pôjdeme na snežných skútroch, budeme naháňať soby. Tam bude teplota – 30, – 40, no na snežných skútroch bude pocitová teplota nižšia.

Ako tie deti chodia do školy, majú zabezpečenú dopravu?

V Jakutsku áno. Každý si ide po svojom, ako u nás. Doprava funguje.

Nechodia peši?

Vyjadriť sa k Rusku je veľmi komplikované. Lebo mnoho ľudí navštívi Moskvu, Petrohrad a má pocit, že tak vyzerá Rusko. Ty keď sa dostaneš do Jakutska alebo Ojmjakonu – do tej dediny a začneš tam hovoriť o živote v Moskve, tak dostaneš lopatou po krížoch. Pretože tu je to úplne iná galaxia. Pre nich je Moskva absolútne niečo vzdialené, lebo tie letenky sú extrémne drahé. A tie vymoženosti, ktoré v Moskve sú, môžu v Jakutsku len snívať. Nehovorím o tých veľkých mestách. Tie vyzerajú neskutočne príšerne ako rozbombardovaná Petržalka. Z čias socializmu to tu tak jednoducho funguje.

Vládne tam teda chudoba.

Z nášho pohľadu áno.

Myslíš si, že je to spôsobené podnebím, históriou, politickým vládnutím?

Rovnaké teploty máš aj v Amerike a Kanade. V niektorých častiach Ruska je obrovská chudoba. Rusi majú momentálne taký vtip: „Prežili sme blahobyt za Brežňeva, prežili sme blahobyt za Gorbyho a prežijeme blahobyt aj za Putina“. Majú absolútne iné problémy. Rozdiely sú obrovské. Čo v Moskve zarábaš 40 000 rubľov, tak keď v Jakutsku zarobíš v priemere 8 000 rubľov, tak môžeš byť vyslovene šťastný.

Tak asi aj tie náklady na živobytie sú rozdielne.

Ani tak nie. Samozrejme nemyslím ubytovanie… No potraviny sú za rovnaké ceny.

Si si istý?

Som si absolútne istý. Potraviny v Bratislave sú niekedy lacnejšie ako v Rimavskej Sobote. Rusko patrí medzi lídrov, ktorí udržiavajú vysoké ceny. Keď sa však pozrieme na Rusko cez kurz, tak nám to nepríde až tak drahé. Lebo dnes za jedno euro dostaneš približne 70 rubľov. Tie sankcie ich veľmi zasiahli. Pred krízou to bolo 37, 38 za jedno euro.

Ceny v Rusku sa musia udržovať tak ako boli pred krízou. Dnes je Rusko najlacnejšou destináciou na cestovanie. To, čo si môžeš momentálne dovoliť v Rusku, by si si inde dovoliť nemohol. Pripadáš si ako milionár. Bývaš vo štvorhviezdičkových hoteloch za veľmi smiešne ceny.

Jedlo je pre teba extrémne lacné. Kríza ich naučila tú vec, že musia byť viac sebestačnejší. Ponúklo priestor šikovným podnikavým ľuďom. Mnohé veci si začali vyrábať sami. Mám informáciu od Slovenky žijúcej v Rusku, ktorá hovorí, že niektoré veci sa neuveriteľne posunuli. V niečom im kríza pomohla, v niečom im uškodila.

Keď niekto navštívi Moskvu a Petrohrad, tak to neznamená, že podobne žijú ľudia aj vo východnej časti Ruska. Máš to ako Bratislavu. Ľudia tieto dve mestá uvidia, je to super. Sú krásne. Životný štandard je super, nízka nezamestnanosť, ideálne podmienky. Ale to je ako keby som navštívil iba Bratislavu a začnem vravieť, že tak ako sa žije v Bratislave, tak sa žije v Snine. Tak mi niekto tresne lopatou po krížoch. :)

Čo väčšinou jedia v Jakutsku, vládne im rybolov?

Je to dosť veľké, klasické mesto, kde nájdeš potraviny aj zásobené. Rybolov je skôr pre nich rekreačná činnosť. Nemá to výrazný vplyv na obživu.

Aký je charakter ľudí?

Mám určitý problém s Ruskom, s tým, čo robí v politike. Ale na druhej strane je to druhá krajina, ktorú najviac navštevujem. Rusko som si zamiloval, keď som zašiel za pohorie Ural. Začal som čítať ruských autorov, stále všetci hovoria o nejakej ruskej duši. Ja som to absolútne nevedel nájsť v Moskve alebo v Petrohrade. To sú tak zamračení ľudia, že to je neuveriteľné. Sú naštvaní na celý život. Majú sa omnoho lepšie.

Ja som počula iný názor na ľudí žijúcich v Moskve. :)

To ja nikomu neberiem. Ja milujem na Moskve, keď idem tými maršrutkami (miestna doprava). Sú tam Gruzínci, Arménci, Uzbeci. Tí sú vysmiati ako slniečka. Rád chodím na tie ich bazáre. Tam sú Tadžikovia, ktorí majú omnoho ťažší život, no tešia sa z toho mála, čo majú. Čím ďalej ideš za Ural, tým cítiš väčší rozdiel. Napríklad v takej Kamčatke sú ľudia úplne iní – tam môžeme hovoriť o ruskej duši.

V čom ?

Tam ešte platí slovo. Posielal som im totiž peniaze za nejakú činnosť a neprechádzali tam dva týždne. Lebo centrálna vláda im robí menšie problémy. Kým prídu peniaze, sťahujú si za to šialené poplatky. Verili mi. Dal som im slovo. Dajú ti prvé aj posledné. Tam som zažil to, čo si vieš prečítať v ruských románoch. Tá komunita má ťažký život. To isté platí pre Jakutsko. Ľudia si musia pomáhať. Nemôžu sa príliš spoliehať na centrálnu vládu.

Je niečo, čím sa musím riadiť?

Musíš dodržiavať pravidelnú stravu a najmä mastnú. To telo potrebuješ zohriať viac, čiže ono aj viac spaľuje. Jedli sme pravidelne každé dve, tri hodiny. Väčšinou to bolo mäso. Vegetarián by tam neprežil. Tá zelenina ti neposkytne základnú výživu pre telo, ktorú ty tam potrebuješ. Bola by ti ako vegetariánovi väčšia zima a neužila by si si to tam tak.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá