Matejovi stačil na dobrodružnú cestu okolo sveta len bicykel, kajak a menej ako 1000 €

  • Nula sponzorov, 800 eur v peňaženke, 35 mesiacov, 5 kontinentov, 42 krajín
  • To je v číslach dobrodružstvo Mateja, ktorý zažil netradičnú cestu okolo sveta
matt
icycleast
  • Nula sponzorov, 800 eur v peňaženke, 35 mesiacov, 5 kontinentov, 42 krajín
  • To je v číslach dobrodružstvo Mateja, ktorý zažil netradičnú cestu okolo sveta

Pred tromi rokmi sa mladý cestovateľ vydal na bicykli po Hodvábnej ceste až do Číny. Osemmesačná cesta mu však k nájdeniu samého seba nestačila, a tak preletel na americký kontinent. Z Alijašky potom doputoval až do Južnej Ameriky. Tu sa rozhodol v kajaku nasledovať cestu španielského objaviteľa Francisca de Orellanu, ktorý ako prvý splavil Amazonku až k moru. So sebou si Matej okrem spacieho vaku, hamaky či solárneho panelu zobral aj husle, pre prípad, že by mu na ceste bolo smutno.

Matej Balga sa rozhodol vydať na cestu okolo sveta už v roku 2014. Prerušil štúdium, vypovedal paušál, odhlásil sa zo sociálnej a zdravotnej poisťovne a všetko oblečenie, o ktorom vedel, že ho nebude potrebovať alebo ho na sebe viac ako dva mesiace nemal, venoval na charitu.

Kúpil si v bazári bicykel a s myšlienkou, že ide hľadať sám seba a zažiť dobrodružstvo, sa vydal z Čiech až na koniec Hodvábnej cesty – do Číny.

„Pravdou je, že čím viac som sa blížil k Xianu, tým viac mi bolo jasné, že ma tam žiadne spasenie nečaká a že tam dokonca ani nebude žiadna brána s nápisom „Koniec hodvábnej cesty“ alebo niečo také. Zúfale som túžil všetko to uzavrieť a povedať si: Skvelé, zvládol si to a byť pripravený posunúť sa ďalej. Všetko s pocitom, že teraz som omnoho lepší človek, ktorý toho o svete veľa vie a už nemusí blúdiť. No nič z toho sa nestalo,“ komentuje svoj dojazd Balga na blogu.

Po roku euroazijského dobrodružstva zmenil kontinent a namiesto do plánovanej juhovýchodnej Ázie letel na Alijašku „Po miliardovej Číne som bol zrazu celkom sám. Mapa síce ukazovala nejaké mestá, ale celkom často som si ani nevšimol, že nimi prechádzam,“ blogu konštatuje na svojom Matej.

Po dvoch rokoch, kedy viac menej sledoval pobrežie Pacifiku, sa rozhodol vydať k Atlantickému oceánu. Zvolil si preto amazonskú trasu, ktorá sa tiahne od pobrežia Ekvádoru cez hrebene Ánd a potom cez Amazonský prales, až k belasým plážam na severe Brazílie.

Bicykel tak vymenil za kajak, na ktorom postupne zdolal viac ako tisíc kilometrov po rieke Napo do peruánskeho mesta Iquitos. Z najväčšieho mesta sveta, do ktorého sa nedá dostať po ceste, pokračoval ďalej k brazílskym hraniciam. Cestu dobrodruha Orellana, ktorý v 16. storočí ako prvý splavil Amazonku k moru, si Matej podľa jeho slov vybral, pretože mal rovnakú cestu.

„Je to ako cestovať časom- rovnako ako on, som vyrazil z Guayaquilu do Quita, prekonal Andy, zišiel do džungle a plavil sa nepredstaviteľne obrovským pralesom po najväčšej rieke, akú som kedy videl. A hory, rieka a prales, tie sú aj po 500 rokoch stále takmer rovnaké,“ popisuje Balga na blogu.

Na otázku, ako zvláda obsluhovať svoje sociálne siete z Amazónie, odpovedal, že jedenkrát za mesiac si vo veľkom meste zaplatí hostel s wi-fi, odkiaľ svet informuje o svojom pokroku. „Dokonca aj v tej džungli sa občas objaví stožiar, kde sa dá chytiť mobilný signál,“ napísal Matej.

Miestni domorodci ho na jeho vlastné prekvapenie pozvali aj na obed. Zaujímalo ich totiž, ako sa niekto môže ocitnúť sám v džungli len na nafukovacej loďke.

„Je celkom zaujímavá, že mnoho z nich má z tej džungle väčší strach ako já a boja sa napríklad aj plávať ďalej ako dva metre od brehu, pretože veria, že je rieka až po hladinu plná piraní. To však podľa mojich skúseností, nie je vôbec prava,“ opísal stretnutie Balga

Dnes už je Balga naspäť v Čechách, kde o svojich skúsenostiach rozpráva na rôznych podujatiach. Len pred pár hodinami zverejnil na svojom Facebooku zmluvu s vydavateľstvom Albatros Media a.s., čo nasvedčuje tomu, že čoskoro o svojej nevšednej ceste okolo sveta vydá aj knihu.

Celý Matejov cestopis nájdeš na jeho webe icycleast.cz.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech