Miletička dostane novú tvár. Trhovisko čaká niekoľko veľkých zmien

  • Najznámejšie bratislavské trhovisko už onedlho čakajú veľké zmeny
  • Pribudne strecha, nová ulička plná remeselníkov a zmení sa aj usporiadanie stánkov
  • Od roku 2015 si nový majiteľ stanovil niekoľko cieľov, ktoré pomaly, ale isto dostávajú svoj priestor
12898210_1054396117932139_4566287481001133382_o
facebook.com/trhovisko.mileticova
  • Najznámejšie bratislavské trhovisko už onedlho čakajú veľké zmeny
  • Pribudne strecha, nová ulička plná remeselníkov a zmení sa aj usporiadanie stánkov
  • Od roku 2015 si nový majiteľ stanovil niekoľko cieľov, ktoré pomaly, ale isto dostávajú svoj priestor

Či už si z Bratislavy alebo z iného kúta Slovenska, pojem Miletička ti určite niečo hovorí. Najznámejší trh nášho hlavného mesta poznajú aj za hranicami a jeho história siaha už do roku 1884, kedy ešte na tomto mieste stál bitúnok. Uličky pestrých stánkov dostali slovo až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, no odvtedy ich denne navštívia stovky zákazníkov.

Príbeh Miletičky začal písať už dávno, no v roku 2015 ju nový majiteľ, Milan Sokol prevzal v alarmujúcom stave. Do tohto času sa do trhoviska investovalo minimálne množstvo finančných prostriedkov a okamžite po prevzatí bolo potrebné stanoviť si nové ciele, pomocou ktorých bude môcť aj naďalej tento priestor ťažiť zo svojej polohy aj skladby nájomníkov. Prišli ciele urgentné aj tie dlhodobé.

Prvé zmeny sú už na svete a Miletička má odnedávna nové inžinierske siete, zrekonštruované verejné toalety, pribudlo bezpečné a priestrannejšie parkovisko, boli opravené aj studničky. Dnes však vedenie priestoru prichádza s novým plánom a jedná sa o väčší zásah. Podľa Milana Sokola je jednou z najväčších zmien najmä kompletné zastrešenie trhových stolov: „Podali sme žiadosť o stavebné konanie. Aj keď momentálne nemáme dostatok finančných prostriedkov, chceme mať pripravený projekt prestrešenia trhových stolov a v prípade získania finančných prostriedkov tento projekt ihneď realizovať.“

Veľkou zmenou bude aj nové vystavanie remeselnej uličky, ktorá má zákazníkom ponúknuť viac možností nákupu ručne vyrábaných výrobkov. Podľa dohody by údajne predávajúci v najsilnejších dňoch mohli svoje umenie na trhovisku aj naživo predvádzať. Pribúdať budú aj pravidelné podujatia, a so začiatkom nového roka aj certifikáty predajcov, vďaka ktorým budú zákazníci informovaní o tom, či produkty, ktoré tu nakupujú sú z vlastnej produkcie.

Všetky zmeny sa samozrejme budú odrážať od finančnej situácie podniku. Práve preto, že doteraz veľmi priaznivá nebola, zmeny prichádzajú len veľmi pomaly. Novinky na trhovisku pribudnú najmä vďaka schváleniu rekonštrukčného plánu. V júni tohto roku dokonca bolo predstavených niekoľko projektov študentov architektúry STU na premenu tejto lokality, pričom spolupráca sa očakáva aj od mestskej časti Ružinov. Podľa M. Sokola by bola na kompletnú predstavovanú rekonštrukciu Miletičky potrebná finančná injekcia vo výške približne jedného milióna eur, čo však zostáva len zbožným prianím.

V súčasnosti je dopyt po kvalitných, domácich produktoch čoraz väčší, a práve miesta ako Miletička ponúkajú jedinečný priestor na ich prezentáciu i predaj. Trh by mal byť predsa miestom, kde v sobotu ráno zájdeš a nakúpiš všetko na nedeľný obed, darčeky pod stromček aj krásnu kyticu frajerke, nie? A okrem toho by si sa tam mal cítiť príjemne. Práve preto, že tieto priestory opäť zažívajú boom, mali by sme sa o ne príkladne starať. A je jedno, či sa to týka rozmanitosti produktov, dôveryhodnosti predajcov alebo samotných priestorov. Hoci to s financiami nie je vždy ľahké, určite by svoje malé či veľké trhoviská privítali aj menšie mestá.

Zdroj: mileticka.sk, reality.trend.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK