Miluješ čaj? Český test odhalil, ktoré značky by si mal okamžite prestať kupovať

  • Známe české testovanie časopisu dTest odhalilo nebezpečné látky už aj v čajoch
  • Obsahom nebezpečných pesticídov a kontaminátov prekvapili dokonca aj čaje pre deti
  • Až tretina testovaných značiek v teste na plnej čiare pohorela
sabri-tuzcu-203093-unsplash
  • Známe české testovanie časopisu dTest odhalilo nebezpečné látky už aj v čajoch
  • Obsahom nebezpečných pesticídov a kontaminátov prekvapili dokonca aj čaje pre deti
  • Až tretina testovaných značiek v teste na plnej čiare pohorela

Jeseň, zima aj skorá jar sú časom, kedy mnohí trávia čas pri šálke horúceho čaju a ľahko ho vymenia za šumivý drink či vodu. Bylinné čaje majú preukázané liečivé účinky, povzbudia telo i myseľ a tie ovocné zas príjemne osviežia. Český spotrebiteľský magazín dTest sa pre svoje februárové číslo rozhodol tento milovaný horúci nápoj odtestovať, no výsledky sú viac než zlé. Až tretina z dvanástich testovaných produktov testom neprešla a dva z nich sú pritom určené deťom.

Odborníci sa tentokrát zamerali na bylinné čaje. Vyberali tie, ktoré síce nesľubovali pomoc pri konkrétnom ochorení z obalov však bolo jasné, že ide o zmes bylín. 11 testovaných vzoriek bolo v nálevových vrecúškach, jeden čaj bol sypaný a tri určené pre deti. Cieľom testu bolo zistenie kvality byliniek, či sa k nim náhodou neprimiešala nejaká jedovatá rastlinka alebo čo neboli chemicky ošetrované. Najviac odborníkov zaujímal výskyt alkaloidov, pesticídov, plesňové jedy a nikotín (ten sa do čajových zmesí môže dostať v oblastiach, kde sa zároveň pestuje aj tabak).

zdroj: Lipton/Teekanne

V teste so známkou veľmi dobre skončili čaje Lipton, Teekanne, so známkou dobre Sonnentor a Jančův čaj. Šéfredaktorka časopisu dTest však vo výsledkoch testu pre idnes.cz varuje pred čajom, ktorý mal skutočne vysoké množstvo nájdených pesticídov, ktoré v najhoršom prípade môžu spôsobiť hoci aj zlyhanie pečene:

„Spotrebiteľom odporúčame vyhnúť sa čaju Tesco Mix of Herbs, v ktorom laboratórium zistilo množstvo atropinu 190 µg/kg a skopolaminu 98 µg/kg. Kvôli tomuto prehrešku sme podali podnet Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcii.“ Práve tieto látky sú prirodzenou súčasťou niektorých rastlín a využívajú sa vo farmácii. V potravinách však nemajú čo hľadať.

zdroj: Bika/tescoviny.cz

Množstvo alkaloidov aj napriek nepodchytenému legislatívnemu rozmedziu zakázaných látok sa nachádzali v čaji Babička Ruženka (Sedmero bylin) a dTest mu udelil známku nedostatočný. Môže mať totižto až karcinogénne účinky.

Tri testované detské čaje mali v sebe vysoký obsah kontaminantov a pesticídov. Najhoršie skončil čaj značky Dr. Popov a detský čaj Naše byliny, ktoré dostali známku 5 a čaj značky Apotheke len známku 4. Čaj Sedmikvítek značky Valdemar Grešík, dostal známku dostatočný. Po alarmujúcich výsledkoch testu, pre Českú televíziu Jan Mariška, redaktor časopisu dTest povedal, že čím menej bylín čaj obsahuje, tým menšie je riziko, že sa doň omylom dostane niektorá nechcená látka. Pravdepodobne tu platí heslo „čím menej, tým lepšie“.

Zdroj: idnes.cz, ceskatelevize.cz, dtest.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK