Mini architektúra je aktuálne veľmi trendy. Do týchto troch projektov sa okamžite zamiluješ

  • Ak ti učaroval dizajn v malých priestoroch, dnes ti predstavíme 3 zaujímavé projekty
  • Pozývame ťa na návštevu do Estónska, na Havaj a do Británie
  • Architekti okrem premysleného dizajnu mysleli aj na komfort a okolie malých domčekov
nahlad-trendy-domceky
oodhouse.com, Olivier Koning, Tim Brotherton
  • Ak ti učaroval dizajn v malých priestoroch, dnes ti predstavíme 3 zaujímavé projekty
  • Pozývame ťa na návštevu do Estónska, na Havaj a do Británie
  • Architekti okrem premysleného dizajnu mysleli aj na komfort a okolie malých domčekov

Zrkadlový domček postavený za 8 hodín

Jaak a Adreas Tiikovci z estónskeho Tallinu majú na svedomí projekt domčekov so zrkadlovou fasádou, ktoré v priestore rozpovedia svoj vlastný príbeh. Štúdio ÖÖD prišlo s prefabrikovanou stavbou, ktorá môže stáť kdekoľvek si klient zažiada už za 8 hodín. Hlavnými hodnotami projektu prechodného bývania veľkého len pár metrov štvorcových má byť prepojenie funkcionality a pohodlia. Až tri zo štyroch vonkajších stien stavby sú zrkadlové a domček tak dokonale zapadne do akéhokoľvek prostredia. Interiér je ladený pri rozdielnom využívaní podľa potrieb klienta, no to všetko len na rozlohe 18 m2. Môže to byť nahrávacie štúdio, joga room, drobný hotel alebo pracovňa. Za takéto mini bývanie by si zaplatil 33 000 €.

Na 300-ročnej láve

Zo severu sa presunieme pod horúce slnko na Havaj. Tu stoja dva samostatné mini objekty, ktoré sú ideálnym miestom pre milovníkov života v divočine. Projekt má na svedomí štúdio FLOAT na čele s architektkou Erin Moore. Na 300 rokov nedotknutých kôpkach lávy sa rozhodla postaviť mini bývanie pre odvážlivcov. Jeden z domčekov dostal názov Mauka a ukrýva v sebe spálňu s malou pracovňou a výhľadom na okolité hory. Objekt je zvnútra aj zvonku obitý drevom, takže nájomník nestratí kontakt s prírodou. Druhá stavba Makai je prefabrikátom s konštrukciou z galvanizovanej ocele a pod strechou ukrýva záhradnú kuchyňu s oddelenou sprchou. Tu výhľad smeruje priamo na nekonečný Pacifik.

Inšpirovaný vajíčkom

Vajíčkom inšpirovaný mini domček do záhrady od štúdia Podmakers vymysleli Jeremy Fitter a Dominic Ash z Británie. Pomocou CNC strojov vytvorená „škrupinka“ bývania je z veľkej časti z brezového, cédrového a dubového dreva. Jedinečná platforma, na ktorej stojí, je prispôsobená tak, že si ho majiteľ môže podľa potrieb otáčať okolo vlastnej osi. Všetky detaily interiéru sú potom rovnako prispôsobené potrebám domácich, a to už za cenu na úrovni 21 000 €.

Zdroj: oodhouse.com, contemporist.com, podmakers.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK