Miroslava Kala: Uživiť sa umením a mať zároveň finančnú istotu nie je na Slovensku vôbec jednoduché

  • Poď dnes s nami na návštevu šikovnej Mirky, ktorá našla šťastie a inšpiráciu na východe Slovenska. Prezradí o tom, ako začínala ako Zajac, aj o tom, aké je to mať ateliér priamo doma.
Miroslava Kala, archív
  • Poď dnes s nami na návštevu šikovnej Mirky, ktorá našla šťastie a inšpiráciu na východe Slovenska. Prezradí o tom, ako začínala ako Zajac, aj o tom, aké je to mať ateliér priamo doma.

Ahoj, Mirka, predstavíš nám svoj projekt Miroslava Kala?

Som rada, že ste prišli nakuknúť do mojej dielne. Pod svojím menom Miroslava Kala (Miroslava Kaľavská) prezentujem svoju tvorbu, ktorú tvoria hlavne obrazy. Maľba ma celou svojou „dušou“ pohltila. Motívy, ktoré ma očaria, maľujem a pretváram na svet, ako ho vidím ja. Svoje maľby tiež digitálne spracovávam, čo mi dáva možnosť vyrábať ďalšie produkty, kde viem použiť techniku tlače. Napríklad reprodukcie, tašky, magnetky,…

Vo svojom obchodíku na sashe.sk ponúkaš prevažne maľby a plagáty, no aj spomínané magnetky, tričká alebo brošne. S čím si vlastne začínala?

Začínala som s hračkami. Šila som zajacov, sovičky, zvieratká, vymyslené tvory z ponožiek a volali sa pantofáče. Preto som najprv tvorila som pod značkou Zajac. Ale postupne som čoraz viac maľovala a šitie išlo bokom. Úplne som podľahla maľbe, najviac ma to baví a viem pri tom vypnúť. Našla som si svoj rukopis, ale stále rada experimentujem.

  

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Miroslava Kala, archív

Umenie hýbe svetom. Vždy si chcela robiť najmä maľbu? Nikdy ťa to neťahalo k nejakému inému druhu umenia? Čo si vlastne študovala?

Študovala som produktový dizajn, ale stále ma to ťahalo skôr k maľbe. Láka ma aj fotografia, socha alebo interiérový dizajn. Momentálne som si zamilovala betón. Ja sa veľmi rýchlo nadchnem pre hocičo, ale obvykle ma to aj rýchlo prejde :D Maľba a kresba ma držia zatiaľ po celý čas.

Nerobíš to však klasicky. Žiadna paleta a štetce. Akú techniku teda používaš?

Maľujem prevažne s nastrihanými kúskami plastu. Vďaka tomu viem zaujímavo „rozbiť“ motív. Dalo by sa to porovnať so špachtľovou tehnikou. Štetce ale využívam tiež, hlavne na miesta, ktoré chcem, aby pôsobili ostro. Páči sa mi kontrast detailných a rozmazaných miest, ktorý pri tom vzniká.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Miroslava Kala, archív

Je tvoje umenie tým, čo ťa živí alebo to nie je úplne práca na plný úväzok?

Zatiaľ to pre mňa nie je práca na plný uväzok. Popri tvorbe pracujem v obchode s fototechnikou. Obe moje práce sa však dobre doplňajú. Vďaka Fotolabu mám k dispozícií kvalitnú tlač pre svoje reprodukcie.

Aký je tvoj názor na to, či môže umenie u nás človeka baviť a zároveň finančne zabezpečiť. Dá sa to?

Uvedomujem si, že uživiť sa umením a mať zároveň finančnú istotu nie je na Slovensku vôbec jednoduché, ale chcem byť pozitívna a verím, že aj tu sa to dá.

Kde všade sa môžu fanúšikovia k tvojej práci dostať?

Väčšinou je moja tvorba dostupná online na www.sashe.sk/Miroslava_Kala alebo www.facebook.com/miroslava.kala. Sem tam spolupracujem s nejakou kaviarňou, kde sú potom obrazy vystavené.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Miroslava Kala, archív

Tvoje výtvory sú veľmi snové a romantické. Kde čerpáš inšpiráciu?

Inšpirácia si ma nájde na instagrame, pintereste a inde :D

Bežný postup: Pozerám si fotografie a zrazu objavím motív, ktorý jednoducho musím namaľovať. Kontaktujem autora fotky, či môžem motív namaľovať. A potom sa už na to vrhnem :D

Aj keď už aj ku nám prichádza trend home officov, je nezvyčajné, že pracuješ doma. Nemáš niekedy ponorkovú chorobu?

Zbožňujem, keď môžem pracovať doma. Vážim si to, lebo v poslednom čase popri rekonštrukcii, svadbe a práci bolo toho času v ateliéri málo. Do ponorkového stavu som sa ešte nedostala.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Miroslava Kala, archív

Navyše bývaš s manželom (rovnako šikovným chalanom) a ešte aj ďaleko od Bratislavy. Bol to cielený ťah alebo vás niečo k tomu prinútilo?

Žijeme a tvoríme v Košiciach. Peter sa tu narodil, ja som tu študovala. Máme doma náš vlastný ateliér, ktorý sme si pretvorili podľa vlastných predstáv. Je našim domovom, miestom tvorby a zdrojom každodennej inšpirácie. Kedže sme sme obaja umelci, chceli a plánovali sme to takto. Skúšali sme to aj v Česku, ale prišli sme na to, že prvoradá je pre nás rodina, pokoj a život s priateľmi. Preto Košice :)

Sú niekedy časy, kedy sa naozaj tvoriť nedá? Keď proste nie je inšpirácia?

Och, sú a často. Inšpirácie mám na rozdávanie, ale môžu zato veci bežného života a chodu domácnosti, ktoré ma oberajú o energiu a čas. A mám tiež veľmi veľa záujmov ako turistika, šport, fotografia, … ale potom sa o to viac teším, keď sa do niečoho pustím.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: archív M.Kala

Tvoje výtvory sú ako vylepšené fotografie? Keby sme ti jednu dali, vedela by si ju pretvoriť do tvojho jedinečného obrazu? Tvoríš teda na objednávku?

Áno, vedela by som pretvoriť fotografie, portréty, figúry do môjho „štýlu“. Najradšej ale maľujem motívy, ktoré si sama vyberiem. Najviac ma posúva dopredu, keď som si pri tvorbe pánom sama.

Nuž a vieme aj, že už máš na svojom konte aj nejakú tú spoluprácu. Na ktorú si najviac hrdá?

Hm…, spolupracovala som napríklad s Východoslovenskou galériou, so značkami Meatfly, Nugget, s Fotolabom, s Mon cafe, s April magazin. Každá spolupráca ma teší rovnako, neviem čo by som vyzdvihla. Dúfam, že toho bude ešte viac. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech