Mladá Bratislavčanka prerazila so zaujímavou myšlienkou. Sekáčové kúsky mení na extravagantné modely

  • Sofia je známa aj pod menom FOSIA-recycled fashion, ktoré používa ako názov značky svojich udržateľných kolekcií.
  • Pochádza z malebnej dedinky Koválov na Záhorí, no už od svojich 15 rokov žije v Bratislave.
  • Toto 21-ročné dievča sa rozhodlo upustiť uzdu svojej fantázie a začala redizajnovať oblečenie zo sekáčov alebo od svojich známych.
archív Sofie Ravasovej, FB/FOSIA
  • Sofia je známa aj pod menom FOSIA-recycled fashion, ktoré používa ako názov značky svojich udržateľných kolekcií.
  • Pochádza z malebnej dedinky Koválov na Záhorí, no už od svojich 15 rokov žije v Bratislave.
  • Toto 21-ročné dievča sa rozhodlo upustiť uzdu svojej fantázie a začala redizajnovať oblečenie zo sekáčov alebo od svojich známych.

Už počas štúdia na Obchodnej akadémii zistila, že táto sféra nie je pre ňu, a že umenie a kreativita sú pre ňu tou správnou cestou, ktorou sa chce vydať. Sofia sa totiž už od svojich piatich rokov venuje tancu a momentálne učí deti v Riverpark Dance School.

Okrem streetdancu však venuje svoju energiu šitiu a pretváraniu nechceného použitého oblečenia na zaujímavé až excentrické kúsky. Sofia objavila svoju lásku k sekáčovým kúskom po tom, ako sa presťahovala do Bratislavy. K šitiu sa dostala vďaka svojej šikovnej a vynaliezavej mamine, ktorá pre Sofiu a jej sestry počas ich detstva šila šaty a vždy sa snažila zužitkovať každý kus látky v domácnosti.

Keď Sofia nachádzala v sekáči rôzne kúsky, ktoré síce vyzerali dobre, no vždy sa na nich dalo niečo vylepšiť, prípadne zúžiť či opraviť, vždy prosila práve svoju mamu o pomoc. Nakoniec sa však rozhodla, že vezme veci do vlastných rúk a naučí sa šiť sama.

Najintenzívnejšie sa však redizajnu oblečenia začala venovať, keď si po návšteve udalosti Slow Fashion Days v Prahe uvedomila, aké množstvo oblečenia sa vyhadzuje, koľko odpadu na skládkach tvorí práve odpad z módneho priemyslu, a tiež aké zlé sú podmienky výroby. Vtedy sa rozhodla, že sa bude intenzívne venovať tejto kreatívnej činnosti, pričom inšpiráciu nachádza v tanci, hudbe, ale aj každodenných situáciách.

Tak vznikla značka FOSIAa jej autorka si za posledný rok vytvorila svoj vlastný a dobre rozpoznateľný štýl. Jej oblečenie tvorí najmä denim spojený s výraznými prvkami, detailmi a látkami, často v nezvyčajných strihoch, ktoré by jednoznačne oživili naše ulice či tanečné pódiá. Sofia priznáva, že rôznorodosť tanečného svetamnožstvo zaujímavých ľudí, ktorých vďaka tancu spoznala, určite mali veľký vplyv na tvorbu jej modelov.

Sofiinou prioritou je neustále na sebe pracovať a zdokonaľovať sa, či už je to v upcyklovanej módnej tvorbe, v tanci alebo fotografovaní, ktorým si tiež občas napĺňa svoje kreatívne vízie, alebo pomocou neho vyjadruje emócie. Jej vzorom a inšpiráciou sú okrem mamy práve ľudia, ktorí našli sami seba a vychádza z nich úžasná energia. Vďaka výhre v súťaži Fashion blogger roka v oblasti udržateľnej módypozitívnym ohlasom ľudí vie, že to, čo robí, má zmysel. 

Jej posledná kolekcia vznikla kolaboráciou so šikovnými ľuďmi, konkrétne s fotografom Dávidom Drobným, vizážistkou Dominikou Bubelinyovou a zaujímavými modelkami Terezou Noskovou, Evou Marií Liškovou a Paulie Repčíkovou. Mladá tanečníčka tvrdí, že sa vždy teší, keď môže spolupracovať s ľuďmi, ktorí majú rovnaké nadšenie z vytvárania krásnych vecí.

V súčasnosti je značka FOSIA- Recycled Fashion ešte stále vo svojich začiatkoch, ale už teraz sa teší veľkej obľube, keďže Sofia často dostáva objednávky šitia na zákazku. Svoje modely sa tiež rozhodla predávať na portáli Sashe.sk či v priestore zvanom Flace, ktorý vyrástol na Obchodnej ulici v Bratislave a umožňuje predávať viacerým slovenským dizajnérom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech