Mladá Slovenka miluje handmade a vytvorila skvelý portál pre nadšených kreatívcov

  • Rodičia jej odmalička vštepovali, že pekné veci si dokáže vyrobiť aj sama a nemusí hneď kvôli nim míňať všetky svoje úspory. Šikovná Paula Záhradníková si tak popri práci začala privyrábať batikou či výrobou tepaných či cínovaných šperkov. Dnes ľuďom ako je ona pomáha. Vytvorila pre nich česko-slovenský handmade portál Zepire.
collagecv
archív Pauly Záhradníkovej
  • Rodičia jej odmalička vštepovali, že pekné veci si dokáže vyrobiť aj sama a nemusí hneď kvôli nim míňať všetky svoje úspory. Šikovná Paula Záhradníková si tak popri práci začala privyrábať batikou či výrobou tepaných či cínovaných šperkov. Dnes ľuďom ako je ona pomáha. Vytvorila pre nich česko-slovenský handmade portál Zepire.

Paula sa do handmade tvorby doslova vrhla. Začala batikou, pokračovala tvorbu z fimo hmoty, tepaným šperkom či cínovaným šperkom. Táto mladá Slovenka si myslí, že ručná tvorba nie je len o talente, ale že tvorivosť má v sebe každý, a to už od útleho detstva. Tvorenie je podľa nej čistá terapia a v ľuďoch prirodzene vyvoláva pocit šťastia, ktorý sa cez výrobok prenesie aj na človeka, ktorý si výrobok kúpil. Toto pri masovej výrobe nezažiješ. :)

Keďže však handmade nie je len o zarábaní, ale aj o nákladoch na materiál, nástroje a kope spotrebovaného času, bezhlavá záľuba môže človeku občas prerásť cez hlavu. Namiesto toho, aby Paula len sama vyrábala, začala handmade výtvory kupovať„Prekvapivo ma napĺňal dobrý pocit, že som niekomu pomohla na jeho ceste splniť si svoj sen robiť to, čo ho naozaj baví. Nechcela som sa však vzdať zvedavosti a chuti učiť sa nové veci,“ povedala Paula.

zdroj: archív Pauly Záhradníkovej

Vo vlastnej tvorbe pokračovala, no trápilo ju, že jej e-shop nemal dobrú návštevnosť. Začal jej tiež chýbať nejaký modernejší portál a mala mnoho nápadov, ako by mohol vyzerať. Rovnakú potrebu pociťovali aj ďalší. „Môj partner, ktorý je skúsený systémový inžinier, mi preto navrhol, že môže vytvoriť prehľadnejší portál, ktorý budeme vylepšovať podľa potrieb. Dal mi tak možnosť realizovať sa na úplne inej úrovni a posunúť handmade tvorbu na Slovensku a v Česku o kúsok vpred,“ vysvetlila Paula.

Portál Zepire.com je v podstate handmade sám o sebe. Paula s priateľom ho vytvorili sami, bez pomoci akejkoľvek inej firmy. „Ako je však pre handmade typické, jeho výroba trvala dlhšie, než sme predpokladali. Pripravovali sme ho takmer rok a v januári 2015 sme oficiálne spustili beta verziu, ktorú sme postupom času vylepšili do dnešnej podoby,“ doplnila mladá Slovenka. Ich cieľom bolo vytvoriť česko-slovenský web, na ktorom sa dá nakupovať v oboch menách a je preložený do oboch jazykov.

zdroj: archív Pauly Záhradníkovej

Hádam najznámejším slovenským portálom, ktorý sa venuje ručnej tvorbe, je Sashe. V čom ho chce Zepire predčiť? „Sashe pôsobí na Slovensku už mnoho rokov, následkom čoho sa predajcovia v tom obrovskom množstve produktov strácajú. Ich šanca presadiť sa je preto omnoho nižšia. Rovnako je to aj s nakupujúcimi. Komplikovaný systém ľudí skôr odrádza a musia vynaložiť omnoho viac úsilia aby našli to, čo hľadajú,“ vysvetlila Paula.

Podľa nej je dnes trendom jednoduchosť. Zepire preto vytvorili v jemnom, no modernom dizajne a samozrejme mysleli aj na optimalizáciu pre smartfóny. Čo je však najdôležitejšie, ponúkanie výrobkov na Zepire je úplne zadarmo. Predajca musí uhradiť len províziu z uskutočneného predaja vo forme 8% z ceny vrátane DPH. Veľký dôraz je kladený na autorstvo a rešpektovanie autorských práv iných tvorcov. Všetok tovar musí byť nový a nepoužitý a nesmie javiť známky veľkosériovej výroby. Ide predsa o handmade. :)

zdroj: archív Pauly Záhradníkovej

Pre návštevníkov je k dispozícii aj live chat a pomoc s výberom produktov. Množstvo inšpirácie pre všetkých kreatívcov zas poskytujú na blogu. Oproti iným portálom chcú predajcom čo najviac uľahčiť používanie. Produkty si preto na Zepire skopírujú len tromi klikmi a odpadá tak manuálne zadávanie. Predajca má tiež na výber z viacerých typov reklamnej propagácie svojej značky. Vychytávkou pre predajcov je aj sms upozornenie na novú objednávku.

Portál Zepire je určite skvelou formou propagácie a predaja pre všetkých výrobcov handmade produktov. Jeho obľubu dokazuje už takmer 1 000 predajcov a viac ako 20-tisíc výrobkov.

zdroj: archív Pauly Záhradníkovej

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech