Monika si kúpila jednosmernú letenku do sveta a bez peňazí precestovala 30 krajín sveta

  • Monika sa zbavila majetku a kúpila si jednosmernú letenku do Bangkoku
  • Jej kroky viedli naprieč Áziou, no zavítala aj do Južnej Ameriky či Kanady
  • Tieto krajiny zvládne preskúmať len vďaka stopovaniu
  • Na cestách si zarába ako kuchárka no uživí sa aj vďaka láske ku farmárčeniu
kanada
facebook.com/iMONdaroad
  • Monika sa zbavila majetku a kúpila si jednosmernú letenku do Bangkoku
  • Jej kroky viedli naprieč Áziou, no zavítala aj do Južnej Ameriky či Kanady
  • Tieto krajiny zvládne preskúmať len vďaka stopovaniu
  • Na cestách si zarába ako kuchárka no uživí sa aj vďaka láske ku farmárčeniu

Cesty Moniky naprieč svetom sú často bez plánu, bez vytýčeného cieľa a s minimom peňazí. Všetko to začalo jeden večer, kedy sa spontánne rozhodla kúpiť si jednosmernú letenku do Bangkoku a skúsiť v živote niečo nové. V tom čase ešte bývala vo Veľkej Británii, kde mala prácu, ktorá ju bavila, no aj tak z nej odišla, aby si splnila cestovateľský sen. Všetky veci a majetok predala a nechala si len to, čo sa jej zmestio do jej 75 litrového ruksaku.

Mladá kuchárka bola pritom v tom čase úplný nováčik v cestovaní a navyše nemala ani základný rozpočet na život v Ázii. Monike sa aj tak podarilo byť na cestách 3 roky, kedy prestopovala až 25-tisíc kilometrov a navštívila 30 krajín sveta.

V juhovýchodnej Ázii pobudla 4 mesiace, kde si našla dobrovoľnícke zamestnanie a potom nasledoval autostop naprieč Európou. Najviac sa však nadchla pre Švajčiarsko, kde sa rozhodla pobudnúť dlhší čas. Keď bol čas odísť, jej kroky viedli na Island, kde pôsobila na ovčej farme. Nasledoval spontánny výlet do Kanady, ktorú taktiež prešla len vďaka stopovaniu. Jediné, čo Moniku nelákalo, boli Spojené štáty, ktoré „preskočila“ a zamierila priamo do Južnej Ameriky

Aj keď celý jej výlet bol postavený na študentskom rozpočte, o to väčšie zážitky si odniesla z ciest. Pri cestovaní spoznávala lokálnych ľudí, ako aj cestovateľov, ktorí sú na cestách niekoľko rokov. Práve od nich načerpala množstvo rád, tipov a vedomostí, ktoré človeka nenaučia v škole a ani si ich neprečíta v žiadnej cestovateľskej príručke.

Za jeden z najlepších zážitkov považuje stopovanie, vďaka ktorému sa dostala na miesta, o ktorých vedia len ľudia, ktorí v danej oblasti či meste žijú a vždy sú hrdí, že jej dané miesto môžu ukázať.

Ľudia Monike každý mesiac posielajú množstvo správ o tom, že čítajú jej blog a obdivujú ju za to, na čo sa dala. Nejeden z nich si pýta „recept“ ako urobiť ten prvý krok, všetko nechať tak a jednoducho odísť spoznávať nových ľudí a rozmanité kultúry.

„Najviac ma na celej situácii zaráža, že väčšinou sú to ľudia, ktorí robia niečo, čo ich nebaví a to len kvôli tomu, že to od nich systém očakáva. Možno budú mať pred menom pár extra písmen, možno si ich zaplatia, kto vie. Takýto život však naozaj nechcú. A ja ich chápem. Podľa mňa, nie je dôležité byť vždy najlepším a robiť všetko podľa pravidiel,“ hovorí Monika pre Rádio Wave.

„Dôležité je byť schopný si uvedomiť, čo v živote chcete, natiahnuť ruky a jednoducho po tom siahnuť a nepustiť. Dnes som vďačná za to, že je vo mne stále trošku tej „punkovej“ krvi, roky na cestách ma naučili ako ju využiť tým správnym spôsobom. Aj keď to bude znieť ako klišé, naozaj som v cestovaní našla zmysel života,“ dodáva Monika pre Rádio Wave.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech