Myslíš, že na handmade sa nedá zarobiť? Tieto slovenské značky majú na účte desiatky tisíc

  • Handmade priemysel na Slovensku rastie aj vďaka Sashe.sk
  • Predajcovia s najvyššími tržbami si zarobia desiatky tisíc ročne
  • Najviac Slovákov zaujíma eko drogéria, odevný dizajn a štýlové doplnky
rawpixel-com-315196
unsplash.com
  • Handmade priemysel na Slovensku rastie aj vďaka Sashe.sk
  • Predajcovia s najvyššími tržbami si zarobia desiatky tisíc ročne
  • Najviac Slovákov zaujíma eko drogéria, odevný dizajn a štýlové doplnky

Stovky handmade výrobcov na Slovensku sa rok čo rok potýka so zlou finančnou situáciou. Materiál je drahý, čas strávený prácou na produktoch je nedocenený a na pretras sa z času na čas dostane aj plagiátorstvo. Sú však ľudia, ktorí handmade robia s láskou a zisk je len čerešničkou na torte. Pozreli sme sa na tržby tých najúspešnejších a spýtali sa ich, v čom tkvie ich úspech.

DULCIA natural: prírodná kozmetika založená na báze rastlinných a bylinných extraktov, čistých esenciálnych olejov, vzácnej ružovej vody, aloe vera a ovocia. Dary prírody využívame, aby boli Vašim každodenným zdrojom krásy, harmónie a potešenia.

Tržby za rok 2016: 309 724 €

Na trhu od: december 2014

Akým iným spôsobom predávate svoje produkty než na Sashe.sk?

Najsilnejší predajný kanál je práve naša vlastná stránka www.dulcia.sk alebo v Čechách dulcia.cz. Naše výrobky sa nachádzajú na pultoch rôznych predajní so zdravou výživou po celom Slovensku ako aj v Čechách. Rovnako naše výrobky predávajú aj iné internetové obchody, ktoré sa zaoberajú predajom prírodných produktov a kozmetiky.

Čomu vďačíte za svoj úspech?

Určite v prvom rade za naším úspechom stoji 100% kvalita, čistota a efektívnosť našich produktov. Naša kvalita je rozpoznateľná na pocit, ale rozdiel je jasný aj po prečítaní zloženia našich výrobkov. Zachovávame vysokú kvalitu vstupných surovín ako aj ich spracovanie. Naša kozmetika je aktívna a máme merateľné výsledky účinnosti, ktoré boli robené v zahraničných vývojových laboratóriách.

Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľom v handmade svete?

Veriť vo svoj sen, trpezlivosť, odvahu ako aj pokoru. Treba mať jasný cieľ a dobrý úmysel :-) nečakať úspech rýchlo a tešiť sa z každého maličkého úspechu.

AtelierDeCouture – Jaroslava Wurll Kocanová: šaty pre víly veľké i malé, inšpirované ľudovou výšivkou.

Tržby za rok 2016: 30 414 €

Na trhu od: október 2011

Akým iným spôsobom predávate svoje produkty než na Sashe.sk?

Naše modely ponúkame väčšinou cez internetové stránky ako sú sashe, etsy, vlastné soc. siete a stránku www.kocanova.com. Každý rok sa zúčastňujeme veľkých prehliadok na Slovensku, spolupracujeme s Bratislavskými módnymi dňami a nechýbame ani na Košice fashion weeku. Okrem internetového predaja ponúkame našim zákazníkom aj osobný kontakt na predajniach v Bratislave a Košiciach, kde máme svoj tím predajcov. Zúčastňujeme sa aj rôznych výstav, kde vieme odprezentovať svoju tvorbu. V dnešnej dobe je fajn, ak je tvorca stále v pohybe, ponúka niečo nové.

Čomu vďačíte za svoj úspech?

Ťažko povedať, neustále na sebe pracujem, zdokonaľujem čo už viem a pretváram. Investujem do nových technológii a strojov, materiálov. Nedá sa povedať, že úspech sa rodí zo dňa na deň. Chce to čas, trpezlivosť, dobrý nápad a možno byť v správnom čase na správnom mieste.

Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľom v handmade svete?

Nevzdávať sa a vymyslieť hlavne niečo nové. Vyrábať to, čo už niekto vytvoril a čakať, že s tým prerazí, nikomu nikde šťastie neprinieslo.

Dyona: mladá slovenská hand- made značka, ktorá spája štýl so slovenskou kvalitou. Modely sú hand-made, teda poctivo šité v slovenskej dielni.

Tržby za rok 2016: 49 000 €

Na trhu od: Myšlienka Dyona vznikla v roku 2011, venovať som sa Dyona úplne naplno začala od roku 2012, čo bol môj prvý predaj cez stránku Sashe.sk, Fler.cz a súčasne som pracovala na tvorbe mojej stránky a teda eshopu Dyona.sk, teda som si bola  100% istá od začiatku, že som sa pustila do niečoho čo má a bude mať pre mňa v živote veľký zmysel.

Čomu vďačíte za svoj úspech?

Dyona tak isto ako úspech je proces, ktorému venujem všetok svoj čas, je to vlastne práca nie len venovaná tvorbe, predaju, zákazníčkam, ktorú vidíte, ale je to hlavne práca na sebe samom. Stále sa musím učiť, musím sa dokázať motivovať a hľadať riešenia ako sa to dá. Musím dokázať nadchnúť všetkých ľudí, ktorí sú akokoľvek s Dyona spojení.

Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľom v handmade svete?

Poradila by som jediné, púšťajte sa len do niečoho čo má pre vás zmysel, od začiatku až do konca, musíte veriť tomu čo ponúkate, lebo dávate kus zo seba. A ľudia to cítia :)

Ponio: slovenská značka ručne robenej kozmetiky – šampúchov®, prírodných mydiel, masážnych kociek, deodorantov či prírodných kondicionérov.

Tržby za rok 2016: 195 735 €

Na trhu od: oficiálne som si založila s.r.o. v roku 2011 ešte popri škole ako študentka, na plný úväzok sme začali fungovať v roku 2013

Akým iným spôsobom predávate svoje produkty než na Sashe.sk?

Popri sashe sme sa začali zúčastňovať predajných akcií a trhov a neskôr sme si založili svoj web ponio.sk. Neskôr nás začali oslovovať aj kamenné predajne so záujmom predaja o náš tovar, takže teraz predávame nielen cez eshop, ale aj kamenné obchody a naopak, na predajné akcie a trhy už toľko času nemáme.

Čomu vďačíte za svoj úspech?

Zrejme našim zákazníkom :) Asi by to vedeli lepšie posúdiť iní, ale snažím sa vyrábať výrobky podľa určitej filozofie, ktorá je zrejme sympatická aj iným ľuďom a títo sú s našimi výrobkami spokojní.

Čo by si poradil/a začínajúcim podnikateľom v handmade svete?

Výrobca by nemal očakávať, že  jeho výrobky sa budú páčiť všetkým, to je vec vkusu, ale vždy by mal byť ústretový voči zákazníkovi a vyrábať výrobky poctivo. Ako jedna moja kamarátka povedala: „Len čas preverí kvalitu výrobkov a predajcov“. Ak sa k vám zákazník vracia, je to najdôležitejším indikátorom jeho spokojnosti.

AIDASTYLE: Šaty, legíny, plavky, jóga/fitnes/ pole dance oblečenie, termoprádlo s dizajnovou autorskou potlačou. V Aidastyle nájdeš viac ako 100 skvelých motívov, z ktorých si nebudeš vedieť vybrať.

Tržby za rok 2016: 24 593 €

Na trhu od: rok 2010

Akým iným spôsobom predávaš svoj produkty než na Sashe.sk?

Moje produkty okrem sashe, facebooku, instagramu, fleru, sa dajú zakúpiť aj v Banskej Bystrici v predajni Miestni, v jógovom centre HYC v Bratislava a v Jóga srdcom v Banskej Bystrici.

Čomu vďačíš za svoj úspech?

Ak je úspechom robiť v živote to, čo človeka baví – čo ja robím, tak je to môžno vďaka rôznorodému záberu mojich záujmov. V dnešnej dobe je veľmi dôležité, aby jednotlivec ovládal nie len jedno „povolenie“. Som tak trochu grafička, návrhárka, krajčírka, manažérka, ilustrátorka, fotografka, účtovníčka, právnička, event manažérka… A som asi aj tak trochu workoholik :)

Čo by si poradil/a začínajúcim podnikateľom v handmade svete? 

Investovať čas do výberu kvalitných spoľahlivých a dodávateľov. Odskúšať riadne svoje výrobky a nepodceňovať ich prezentáciu. Osobný kontakt so zákazníkom je tiež veľmi dôležitou súčasťou handmade tvorby.  A samozrejme neustále učenie sa nových veci a zdokonalovanie sa v tom čo robíte ;)

Zdroj: finstat.sk, sashe.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech