Na Liptove prerazili s potravinami, kde nenájdeš ani jeden zahraničný výrobok

  • Malí slovenskí výrobcovia to na trhu rozhodne nemajú ľahké
  • Vedú nekonečný boj s produktmi veľkých komerčných značiek
  • Na Liptove však vyrástol obchod, kde nájdeš len tradičné výrobky
krivan
Kriváň - Tradičné slovenské špeciality
  • Malí slovenskí výrobcovia to na trhu rozhodne nemajú ľahké
  • Vedú nekonečný boj s produktmi veľkých komerčných značiek
  • Na Liptove však vyrástol obchod, kde nájdeš len tradičné výrobky

Veľká väčšina ľudí dnes nakupuje potraviny v supermarkete. Je to jednoduché, pomerne rýchle a lacné, stačí sa zmieriť s občas preplnenými uličkami, nepríjemnými pokladníčkami a tým, že kvalita a výživová hodnota takýchto potravín nebude vždy závratná. Už aj supermarketoch však dnes nájdeš niečo od malých slovenských výrobcov. Na tento trend už nasadla napríklad Billa so svojím regálom Regionálni výrobcovia. Pre takéto značky je však ťažké bojovať s lacnejšími a známejšími produktmi.

Na Liptove, v obci Demänová, preto vznikol unikátny obchod s potravinami. Stojí za ním spoločnosť Lynchburg a jej majiteľ Milan Štric, potraviny manažuje mladá Slovenka Monika Tršková. Čím je obchod taký skvelý? Podporuje výhradne slovenských výrobcov a na jeho pultoch nájdeš len lokálne produkty.

Nie náhodou dostal názov Kriváň, z obchodu je totiž výhľad priamo na jeden z našich najznámejších štítov a slovenských symbolov. Bratislavčanovi bude návšteva tohto obchodu zrejme evokovať mix Yeme a Starého otca. A nebude ďaleko od pravdy.

Zákazníci, ktorí sem prichádzajú, môžu rátať s tou najlepšou slovenskou kvalitou, no na druhej strane aj s tým, že to niečo stojí. „Na Slovensku je veľa výrobcov, ktorí sú schopní vyrábať v špičkovej kvalite, avšak vstupné náklady, ktoré musia investovať pri svojej úvodnej myšlienke – dať Slovensku kvalitné potraviny, či iné remeselné výrobky, sa odrazia na celkovej cene výrobku,“ povedala manažérka obchodu Monika Tršková pre My Liptov.

Všetky produkty sú dôkladne vyberané od overených slovenských výrobcov. Keďže dominantou slovenskej tradičnej produkcie boli vždy mliečne výrobky, nechýba tu čerstvé nepasterizované mlieko a široký výber syrov od dodávateľov, ako Syrex Zázrivá, Farma Východná či Kozí vŕšok. Ponuka pokračuje mäsovým rajom, ktorý zásobujú mäsiarstva Knižka či Dončák. Nájdeš tu tiež napríklad dobroty od čokoládovne Lyra, perníky a wafle od značky Erbia, kvalitnú múku z Mlynu Zrno, Mak z Jarnej či čaje od značky Podtatranské bylinky.

Obchod sa tiež pýši najväčšou vinotékou na Liptove, v ktorej nájdeš len víno od slovenských vinárov. Obchod tiež ponúka produkty vlastnej značky Kriváň, napríklad poctivé džemy a sirupy. Naozaj široká ponuka je dôkazom, že ak by sme chceli, dokázali by sme byť na Slovensku do veľkej miery sebestační. V tejto unikátnej prevádzke s naozaj čarovným ľudovým dizajnom si tiež dáš, podobne ako v bratislavskom Yeme, kvalitnú kávu a k tomu čerstvý domáci koláčik.

Všetky tieto a ďalšie značky odkazujú na slovenskú tradíciu a snažia sa uchovávať tradičné postupy výroby, avšak často s pomocou moderných technológií. Sú však zárukou kvality a pôvodu a napriek často vyššej cene sa nedajú porovnávať s konkurenčnými výrobkami zo supermarketov. Do veľkých sietí potravín sa však často nedostanú, preto sú potraviny Kriváň skvelou cestou, ako ich priblížiť k ešte väčšej skupine spotrebiteľov.

Potraviny Kriváň sa tiež môžu pochváliť jednou naozajstnou raritou. Do povedomia sa dostali nielen kvalitným lokálnym jedlom, ale bizarným rekordom. Nájdeš tu totiž najväčšiu drevenú kravu na Slovensku a dôkazom je aj certifikát o dosiahnutí rekordu. Drevená socha má dĺžku 10 metrov a výšku 6 metrov a je naozaj milým unikátom, ktorý vtipne dopĺňa tradičný charakter prevádzky. Držíme obchodu aj malým slovenským výrobcom palce, aby úspešne bojovali ďalej.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech