Na medzinárodnom filmovom festivale bodovali Slováci. Ich filmy musíš vidieť

  • 19. ročník filmového festivalu Hory a Mesto ocenil top filmy
  • Zo slovenských snímkov si cenu odniesla takmer polovica
  • Potvrdzuje sa tak výnimočná kvalita slovenských filmárov
ded
The Last Honey Hunter, K2 studio
  • 19. ročník filmového festivalu Hory a Mesto ocenil top filmy
  • Zo slovenských snímkov si cenu odniesla takmer polovica
  • Potvrdzuje sa tak výnimočná kvalita slovenských filmárov

Na tohtoročnom medzinárodnom filmovom festivale Hory a Mesto sa zozbieralo takmer 50 kvalitných filmov, z toho 13 slovenských. Festivalu zasvätenému horám a dobrodružstvu kraľoval dokument Posledný zberač medu od režiséra Bena Knighta, ktorý si odniesol najvyššie ocenenie Grand Prix. Rozpráva o posledných členoch prežívajúcej kultúry, ktorí zbierajú divoký halucinogénny med z džungľových útesov v Nepále.

Oficiálne hodnotenie poroty jeho podstatu zhŕňa takto: „Film, kde nie je vidno veľké kopce, ale len veľkých ľudí. Je naplnený celou škálou emócií. Vizuálne úchvatný osud muža, plný odvahy a bázne, ktorý treba vidieť. Muž, ktorý si nevybral horu, ale hora si vybrala jeho.“

Odborná porota zo všetkých 13 slovenských filmov ocenila 5, čím potvrdila kvalitu slovenskej dokumentárnej produkcie. Ocenenie V4 Prix získal film Branislava Molnára nazvaný Žijem Dunajom. V jeho centre je rieka Dunaj, ktorá dlhé roky formovala krajinu a život v nej. Ambíciou režiséra bolo predstaviť ľuďom intímny portrét rieky, ktorá je pre nás dôležitejšia, než si myslíme, a o ktorej vieme tak málo. „Rieka, ku ktorej by sme sa mali správať úplne inak. Film vám ukáže, že si to Dunaj zaslúži,“ uvádza porota. 

Cenu literárneho fondu si odniesla slovenská filmárska legenda Pavol Barabáš za dokument Vábenie výšok. Rozpráva o vývoji slovenského himalájskeho horolezectva a porotu „zaujal inovatívnym prístupom k téme“. Najlepším začínajúcim filmárom sa stal Matúš Lašan za dobrodružný dokument 30 dní hrdinom, v ktorom zachytil 30-dňový prechod Cesty hrdinov SNP, najdlhšej turistickej trasy na Slovensku. „Nemusíte do Himalájí, stačí sa doma zbaliť a vyraziť,“ píšu porotcovia v hodnotení. 

Medzi ocenenými režisérmi je aj známy ochranár a dokumentarista Erik Baláž, ktorý zaujal filmom Živá rieka a odniesol si Čestné uznanie v kategórii voda. Nakrútil život dravej a nespútanej rieky Belá, ktorá nám má ukázať, ako vyzerajú živé rieky. Porota dôvod ocenenia odôvodnila takto:

Za priblíženie krásy a divokosti. Unikátny pohľad do prostredia, ktoré vytvorila rieka Belá. Úchvatný pohľad na život rieky v štyroch ročných obdobiach. Rieka, ktorá vám posiela odkaz z Tichej a Kôprovej doliny do civilizovaného sveta.“

Čestné uznanie v kategórii skala si opäť odniesol Slovák, a to režisér Rastislav Hatiar za film Teória šťastia podľa Rybanského. Zachytáva príbeh nielen o lezectve, ale aj o kontraste a vzájomnom pochopení viacerých generácií. Porota dodáva: „Čistota spracovania a prenesenie životného nadhľadu osobnosti pána Rybanského na diváka aj ďalšie generácie. Film, ktorý vám tohoto neúnavného lezca zvečnil.“

Špeciálnu cenu poroty za film Fantázia získal Dave Mossop. Prenesie ťa v ňom do ulíc Nelsonu v Britskej Kolumbii a predstaví príbeh chlapca, ktorý privedie profesionálneho lyžiara k životu. Čestné uznanie v kategórii sneh si odniesol Ben Page za film Zmrznutá cesta. Zachytáva cyklistické dobrodružstvo v polárnych oblastiach Kanady, inšpirované Jackom Londonom. Ocenenia uzatvára Čestné uznanie v kategórii Zem, ktoré získal Eric Crosland za film Všetkými milovaný Apa Šerpa. Tento šerpa vyliezol na Mount Everest viackrát ako ktokoľvek na svete, a to 21-krát.

zdroj: horyamesto.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá