Na mieste starej fabriky v srdci Slovenska vyrastie úžasný komplex za 100 miliónov eur

  • Schátraná bývalá továreň, ktorá bola dlhé roky strašiakom Banskej Bystrice, sa čoskoro zmení
  • Spoločnosť Arkon na jej mieste zrealizuje moderný polyfunkčný komplex nazvaný Slovenka 2
bb_view_02
Arkon
  • Schátraná bývalá továreň, ktorá bola dlhé roky strašiakom Banskej Bystrice, sa čoskoro zmení
  • Spoločnosť Arkon na jej mieste zrealizuje moderný polyfunkčný komplex nazvaný Slovenka 2

Na Slovensku máme množstvo stavieb, ktoré už dávno stratili funkčnosť a zostali len smutným odkazom na niekdajšiu éru. Takým miestom je aj dlhé roky nevyužívaný areál odevnej fabriky Slovenka, ktorý poznajú všetci Banskobystričania. Tým starším možno stále evokuje nostalgické spomienky, tým mladším sa však spája len s predstavou starej „barabizne“, ktorá špatí mesto. Nefunkčný priestor blízko centra mesta sa však má čoskoro transformovať na lukratívny komplex, ktorý doteraz v Banskej Bystrici nemá obdobu.

Svoj zámer s príznačným názvom Slovenka 2 tu realizuje nový majiteľ, zvolenská spoločnosť Arkon, po tom, ako zlyhali plány predošlých majiteľov. Tí chceli stavať obchodno-kongresové centrum či nákupné stredisko. Priestory o rozlohe viac ako 4,6 hektára Arkon odkúpil v júli 2017. Zatiaľ predstavil svoj zámer, ktorý počíta s vybudovaním polyfunkčné a rezidenčné centrum so 16 budovami, približne 500 bytmi, kanceláriami, ale tiež s obchodmi, kaviarňami a priestormi pre trávenie voľného času.

Kontakt s vodou ponúkne potok Bystrica, ktorý preteká lokalitou. Výškovou dominantou projektu bude hotel situovaný v niekoľkopodlažnej budove. Samozrejmosťou bude tiež podzemné parkovanie. To všetko by malo spolu vytvoriť novú modernú mestskú štvrť.

Stavať by sa malo začať budúci rok, realizácia bude prebiehať v etapách a s dokončením sa počíta v horizonte 10 rokov. Podľa informácií Trendu počíta majiteľ s celkovou investíciou približne 100 milionov eur. Majiteľ zveril vypracovanie architektonickej štúdie do rúk skúsených architektov z ateliéru Compass, ktorí majú za sebou realizáciu známych objektov, ako sú Slnečnice, Urban Residence, Cvernovka, Ski Bachledka či Orbis Street Food. Juraj Benetin z ateliéru Compass k projektu povedal:

„Štúdia vychádza z územného plánu mesta Banská Bystrica a je predovšetkým logickým riešením územia v tesnej blízkosti centra. Všetky navrhované funkcie ako bývanie, administratíva, obchod či relax v spojení s podzemným parkovaním a oddychovými exteriérovými plochami sa plynulo a prirodzene prelínajú a zaplnia v súčasnosti prázdnu a nevyužitú plochu pozdĺž potoka Bystrica severne od Strieborného námestia“.

Projekt je ešte len na začiatku a na jeho dokončenie si Banská Bystrica ešte pekné roky počká. Do budúcnosti je to však ambiciózny projekt, ktorý vdýchne schátranému areálu nový život a dá mestu modernejší nádych.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech