Na stole Európskej únie je nový zákon, ktorý vyvoláva znepokojenie. Môže ovplyvniť naše pôsobenie na internete

  • Európsky parlament uvažuje o schválení článku 13, ktorý upravuje zákon o autorskom práve
  • Čo presne by teda znamenalo prijatie novej smernice?
  • Európsky parlament uvažuje o schválení článku 13, ktorý upravuje zákon o autorskom práve
  • Čo presne by teda znamenalo prijatie novej smernice?

Od septembra minulého roka sa v Európskej únii debatuje o pravidlách autorských práv na internete.  Nová reforma, smernica o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu, pobúrila nielen európske politické kruhy, ale aj bežných používateľov internetu. Článok smernice číslo 13 stojí pri zrode kontroverznej témy, ktorá pripomína Orwellovu katastrofickú predpoveď budúcnosti.

Proti prijatiu článku 13 vznikli mnohé internetové odboje. Piateho júla 2018 návrh pri hlasovaní Európskeho parlamentu (EP) neuspel,  smernica bude však upravená, a po úpravách znova predložená na schválenie v EP v septembri tohto roku.

Článok je namierený najmä na pomoc hudobnému priemyslu

Axel Voss, hovorca EPP (European People´s Party)  pre právne záležitosti smernicu opisuje ako modernizáciu pravidiel autorských práv, ktoré nebudú brzdiť pokroky modernej technológie. Cieľom smernice je najmä zníženie takzvaného „hodnotného rozdielu“,  čiže rozdielu medzi zárobkami prevádzkovateľov contentu (Google, Facebook…) a držiteľov autorských práv (umelcov). Je namierená pomôcť najmä hudobnému priemyslu.

Problémom sú napríklad zárobky Googlu z reklám pri hudobných videách na YouTube. V porovnaní so zárobkami platform ako je napríklad Spotify, Google zarába umiestňovaním reklám na hudobné videá na YouTube, za ktoré umelcom neplatí. Velikáni ako Facebook, Twitter alebo Google by na základe smernice boli povinný odstrániť majetok držiteľov autorských práv zo svojich platform. O zvyšok by sa mal postarať software „efektívneho obsahového rozpoznávania“, ktorý by odstránil content pridaný používateľmi internetu vyhodnotený ako narušenie autorských práv.

S článkom súhlasí napríklad Sir Paul McCartney

Článok 13 takmer okamžite pobúril verejnosť. Mnohé známe osobnosti však so smernicou súhlasia. Na čelo odboja hudobného priemyslu sa postavil Sir Paul McCartney, ktorý napísal list súriaci europoslancov prijať článok 13. Podľa hudobnej legendy v dnešnej dobe prichádza k „vykorisťovaniu umelcov“ každým, kto zarába pri bezplatnom použití ich piesní.

Problémom je nepresná formulácia

Kvôli nejasnému zneniu článku 13 sa však mnohí europoslanci aj používatelia internetu domnievajú, že sa pri formulácii zanevrelo na spôsob, akým je majetok umelcov na internete používaný. Podľa kritikov smernica neponúka riešenie, ktoré by nelimitovalo základné ľudské práva a slobody. Považujú ho za cenzúru, ktorá zabrzdí rozvoj európskeho digitálneho jednotného trhu.

Kritici medzi ktorých patrí aj spoluzakladateľ Wikipédie Jimmy Wales tvrdia, že tvorcovia smernice nezobrali do úvahy, ako používatelia internetu s voľne prístupnými materiálmi narábajú a tým rozvoju digitálneho jednotného trhu práve bránia a neposúvajú ho ďalej. Filtrovanie by k zániku odsúdilo aj populárnej meme a gif súbory, remixy, paródie či dokonca linky, ktoré spadajú pod slobodu slova a práva na informácie. Internetový používatelia by museli čeliť prekážkam dokonca aj pri kódovaní. Ani vzdelávacie stránky ako Wikipédia neohrozené. Hovorca Axel Voss si nie je istý, či na ne padne výnimka.

Voss tvrdí, že o meme neprídeme

Poslanci Európskeho parlamentu zastávajúci reformu tvrdia, že o „cenzúre“ alebo „filtrovaní“ nikdy nebola reč. Voss tvrdí, že o meme neprídeme. Čo sa však myslí pod „efektívnymi technológiami“, kroré budú využívať „vhodné a primerané“ spôsoby na riešenie nepovoleného zásahu do autorských práv umelcov? To zostáva tvorcami smernice nezodpovedané, a práve preto ju čakajú úpravy.

V smernici nie je špecifikované ako by softvér dokázal rozpoznávať neškodné meme od skutočného porušenia autorských práv. Kritici tvrdia, že neexistuje jednoduchý algoritmus, ktorý by dokázal pri filtrovaní medzi nimi rozlišovať. Preto je ťažké predstaviť si niečo iné ako cenzúru a filtrovanie, ktoré podporovatelia článku 13 vyvracajú. Článok 13 sa teda pohybuje tesne na hranici napadnutia slobody. To však nie je jediná katastrofa, ktorú by spôsobil.

Do odboja proti článku 13 sa medzi najvýraznejšie protesty zapísali www.saveyourinternet.eu, www.savethememe.net ale aj www.piratskastrana.sk, ktoré vyzývajú občanov, aby kontaktovali európskych poslancov vlastných krajín a vyjadrili sa ohľadom reformy autorského práva.

Ďalšie hlasovanie o prijatí očakávame v októbri

Od piateho júla je katastrofa cenzúry zažehnaná aspoň dočasne. Reforma autorského práva bola minulý štvrtok v EP zamietnutá. Veľký brat nás teda zatiaľ nevidí, meme a linky môžeme zdieľať, koľko chceme. Reforma sa po úpravách pred európskymi politikmi ocitne znova desiateho až trinásteho septembra.

Podľa štatistík bolo poslancov voliacich proti prijatiu článku 13 iba o 7 % viac ako poslancov voliacich za implementáciu reformy a navyše sa až 5% poslancov voľby nezúčastnilo. Čo to znamená? Stále nič nie je isté, nevie sa do akej miery sa reforma do septembra upraví. Článok 13 sa stále môže stať skutočnosťou. Boj za slobodu internetu pokračuje.

 

zdroj: votewatch.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá