Na východe sa dejú veľké veci. Ďalšie okresné mesto zaviedlo svoj vlastný bikesharing

  • Aj malé mestá si obľúbili služby bikesharingu
  • Najnovšie bude službu požičiavania bicyklov ponúkať Stará Ľubovňa
  • O projekt sa postaralo občianske združenie Active Spiš v spolupráci s mestom
201808021227490.38404949-2134081730141151-5807048165060247552-n
staralubovna.sk
  • Aj malé mestá si obľúbili služby bikesharingu
  • Najnovšie bude službu požičiavania bicyklov ponúkať Stará Ľubovňa
  • O projekt sa postaralo občianske združenie Active Spiš v spolupráci s mestom

Od prvého augusta si bicykle vo svojom meste môžu požičiavať aj obyvatelia Starej Ľubovne. Vďaka občianskemu združeniu Active Spiš, ktoré spolupracovalo na projekte spolu s mestom, bude v meste o pár áut menej a domáci si pravidelne zašportujú. Mesto na Spiši je jedným z prvých priekopníkov spomedzi menších miest, ktoré službu zdieľaných bicyklov svojim obyvateľom ponúka.

Za projektom stojí niekoľko dobrovoľníkov, Stanislav Stesňák, Viktória Kubisová a predseda občianskeho združenia Jozef Romaňák. Keď sme sa opýtali na to, ako sa spolupracovalo s mestom, J. Romaňák nám odpovedal: „S mestom sa spolupracovalo dobre, boli ochotní, dokonca si ma sami prizvali na stretnutie a ponúkli financovanie stojanov, čo nás veľmi potešilo.

Boli otvorení takejto myšlienke a takisto nápomocní pri vybavovaní miest na stojany.“ Mesto spolufinancovalo z grantovej schémy zakúpenie kladiek, GPS lokátorov a batérií so solárnym nabíjaním. Bicykle zakúpil a prevádzkuje sponzor tohto projektu – JVR Enterprise s.r.o. Postup požičiavania je jednoduchý a nájdeš ho TU.

„Bicyklov je iba 10, pretože sami nevieme, aký bude o túto službu záujem. Ak to ľudí osloví a nebudú si stíhať bicykle vymieňať, tak samozrejme pridáme bicykle, aj stojany,“ hovorí Jozef Romaňák a dopĺňa, že občianske združenie chce šport vo svojom meste podporiť aj ďalšou službou.

Naše občianske združenie sa chystá zaviesť prenájom člnov na podobnej báze ako sú zdieľané bicykle a teda „zdieľané člny“. Člny by boli umiestnené v uzavretých búdkach pri rieke Poprad, ktoré by ste si vedeli odomknúť mobilom. Splavili by ste sa po ďalšie úložné miesto a odložili tam čln. Bolo by to omnoho lacnejšie ako požičať si čln jednorazovo.

No to je zatiaľ iba myšlienka, ktorú treba domyslieť a zrealizovať.“ Veľký potenciál vidia aj v novovytváraných cyklotrasách, kde by chceli organizovať nočné korčuľovanie, prípadne nočné in-line preteky na parkoviskách nákupných centier. Inšpiráciu by si mohli zobrať aj ďalšie mestá, čo povieš?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech