Na Zobor by mohla turistov už čoskoro vyviezť nová lanovka

  • Nitra plánuje prilákať turistov vďaka novej výhliadkovej kabínkovej lanovke na Zobor
  • Domáci však citlivo vnímajú aj zásah do miesta, ktoré je vyhlásené za Chránenú krajinnú oblasť
Lanovka na Zobor by mala významne zasiahnuť do Chránenej krajinnej oblasti a odborníci odporúčajú zmenšiť rozsah pripravovaného projektu.
zuskin.org
  • Nitra plánuje prilákať turistov vďaka novej výhliadkovej kabínkovej lanovke na Zobor
  • Domáci však citlivo vnímajú aj zásah do miesta, ktoré je vyhlásené za Chránenú krajinnú oblasť

Predmetom zámeru, ktorým disponuje Informačný portál rezortu Ministerstva životného prostredia, „je vybudovanie novej kabínkovej lanovky na výhliadkové miesto a súvisiacich objektov vybavenosti v oblasti údolnej a vrcholovej stanice, inžinierskych sietí a vnútroareálových komunikácií.“ Mala by tak nahradiť chátrajúci pozostatok bývalej lanovky a s realizáciou sa má začať už tento rok. V roku 2019 by už mohla byť v prevádzke.

V zámere žiadateľ odhaduje náklady na vybudovanie nového turistického lákadla na 1 milión eur. Konkrétne by sa areál kabínkovej lanovky mal nachádzať v zalesnenom území pohoria Tríbeč, v západnej časti masívu Zobor, Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a navrhnutá je „tzv. pulzačná jednolanová kabínová dráha s reverzným chodom s pevným uchytením vozňov“. Súčasťou areálu bude kryté nástupisko a výstupisko, prevádzkové priestory, ubytovanie, sociálne zariadenia, bufet s terasou, parkovisko ale napríklad aj požičovňa bicyklov a bežecká či vychádzková trať. O projekt sa postarala architektonická kancelária Zuskin.

Za turistickú atrakciu sa niektorí Nitrania bili už dávno, Dominika Hlavinová Tekeliová, poslankyňa MZ v Nitre o jej histórii na svojom Facebooku napísala už v roku 2014: Dráhu spustili v r. 1970, od r. 1994 je mimo prevádzky, v r. 2000 vtedajší primátor plánoval rekonštrukciu, no v r. 2009 sa začalo s demontážou. V roku 2011 súčasný primátor sľúbil, že lanovka bude realitou už na nasledujúci rok, t.j. 2012. Je rok 2014, lanovka realitou teda nie je.. Práve tento rok by sa však všetko mohlo zmeniť.

S výstavbou v Chránenej krajinnej oblasti však zároveň mnohí obyvatelia a odborníci nesúhlasia. Pre mynitra.sme.sk Radimír Siklienka, riaditeľ správy Štátnej ochrany prírody SR, Správa CHKO Ponitrie, povedal:

„Domnievame sa, že realizáciou plánovanej stavby dôjde k nežiaducim zmenám v charaktere tohto územia z hľadiska jeho prírodných hodnôt,“ a jeden variant výstavby na schválenie podľa neho nestačí. Zvoliť nový projekt s menším zásahom do oblasti odporúča v rozhodnutí k správe o vplyve na životné prostredie zadávateľovi aj samotné ministerstvo.

Zdroj: enviroporal.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech