Natočil tisícky 360° videí z balóna aj gondoly. Michal Gálik dokončil job snov

  • Dostal šancu cestovať rok po svete a dostať za to zaplatené. Jeho jedinou úlohou bolo natáčať videá
  • Pre mladého dokumentaristu to bol splnený sen a na zážitky z ciest zrejme nikdy nezabudne
  • Michal Gálik precestoval 1 264 miest a natočil 3 335 videí vo virtuálnej realite
25353179_10210273535730672_811355186_o
Sygic
  • Dostal šancu cestovať rok po svete a dostať za to zaplatené. Jeho jedinou úlohou bolo natáčať videá
  • Pre mladého dokumentaristu to bol splnený sen a na zážitky z ciest zrejme nikdy nezabudne
  • Michal Gálik precestoval 1 264 miest a natočil 3 335 videí vo virtuálnej realite

Na rok Sygic Travelerom

Keď Sygic pred rokom a pol vyhlásil pátranie po cestovateľovi, ktorý by sa stal novým Sygic Travelerom, rozpútalo sa všeobecné nadšenie. Veď kto by nechcel dostať príležitosť ísť na platenú cestu okolo sveta a zároveň spolupracovať s jednou z najinovatívnejších spoločností na svete? Pre viac ako 400 prihlásených dobrodruhov to bol „dream job“, pre šťastlivca Michala Gálika sa stal aj realitou. Rodák z Košíc a vyštudovaný zoológ presvedčil svojou vášňou pre cestovanie, ale aj filmárskym umom. Michal sa totiž predtým venoval natáčaniu dokumentov.

Ako nový Traveler si musel zbaliť všetko nevyhnutné, vrátane 360° kamier, a vyraziť do sveta za dobrodružstvom. Jeho misiou bolo preniesť virtuálne zábery z tých najzaujímavejších miest na svete a uľahčiť tak cestovanie ďalším ľuďom pomocou unikátnej platformy Sygic Travel. Teraz Michal po roku končí svoju misiu, ktorej výsledkom je databáza 3 335 videí vo virtuálnej realite. Na cestách strávil 195 dní, z ktorých 149 strávil natáčaním. Stihol precestovať 82-tisíc kilometrov a navštíviť 1 264 miest od Bangkoku po San Francisco.

Videá točil z gondoly aj balóna

Na svojej ceste okolo sveta sa dopravoval rôznym spôsobom, absolvoval 46 letov a pešo prešiel až 1 500 kilometrov, čo je približne vzdialenosť z Prahy do Barcelony. Spoznal viac ako tisíc pamiatok, ale užil si aj fascinujúce výhľady zo 16 mrakodrapov a 41 veží. Zábery, ktoré natočil, rozhodne stoja za to! Medzi nazaujímavejšie patria napríklad jazda tuk-tukom v Indii alebo na ťave v Egypte, vyhliadkové koleso v Hong Kongu či plavba na gondole v Benátkach. V plánovaní dovolenky ti pomôžu aj celodenné videá, kde uvidíš viac miest naraz.

Ako vidíš, mladý cestovateľ natáčal videá z tých najbizarnejších miest, dokonca aj z teplovzdušného balóna či motorky. Cieľom bolo vyhľadávať najzaujímavejšie zážitky aj uhly, z ktorých je možné vidieť svet. Veď koho by zaujímali len nudné zábery zo zeme? Jeho dobrodružné nakrúcanie často spestrila aj ochranka, ktorá ho viackrát vyviedla kvôli podozrivému vzhľadu kamery. Nezaostávali ani zvieratá, napríklad kambodžská opica, ktorá mu kameru rovno ukradla.

Michal dokonale splnil očakávania Sygicu a priniesol kvantum inšpirácie pre cestovateľov. Sám si užíva najmä prírodu, ktorú aj vďaka vyštudovanej zoológii uprednostňuje pred mestom, a najviac ho zatiaľ fascinovala Kambodža. Napriek tomu, že viac ako rok dlhá cesta po svete bola jeho splneným snom, je rád, že sa už skončila. „Ide o dosť vyčerpávajúcu prácu. Som však za túto skúsenosť vďačný, neskutočne ma to baví, ale už sám na sebe cítim, že si treba vydýchnuť. Chcem si cestovanie viac vychutnať,“ povedal Michal pre Novinky.cz.

Sygic je revolucionárom

Virtuálna realita dnes nepochybne patrí k cestovaniu. S nadsádzkou by sme mohli povedať, že cestovať bez toho, aby si svoje cesty aspoň minimálne zdieľal so svetom, je akoby si necestoval vôbec. Zároveň, keď sa sám chceš vybrať do sveta, chceš vedieť, čo sa najviac oplatí navštíviť alebo na čo sa máš pripraviť. „Ľudia si chcú virtuálne prejsť hotelovú izbu ešte skôr, než si ju zarezervujú, a rovnako tak si chcú prehliadnuť napríklad starodávne chrámy v Kambodži, než sa vydajú na cestu,” uviedol šéf aplikácie Sygic Travel Lukáš Nevosád.

Sygic je v tomto smere jednoznačne priekopníkom, pretože vlastní najväčšiu databázu 360° cestovatelských videí na svete. „Vlastný cestovateľský obsah je pre spoločnosť Sygic veľmi cenný. Nielen, že nám 360° videá pomáhajú v propagácii, využívame ho predovšetkým v cestovateľských mobilných aplikáciách Sygic Travel a Sygic Travel VR a poskytujeme ich dalším spoločnostiam v cestovnom biznise spoločne napríklad s offline mapami alebo s databázou turistických miest,” dodal Nevosád.

Za všetkým je technológia panoramatického videa GoPro Omni, ktoré sníma pomocou šiestich synchónnych kamier a spojením jednotlivých záberov vzniká 360° video. Tie z dielne Sygicu si môžeš pozrieť na Youtube, ale najmä v ich aplikácii pre iOS aj Android alebo vo webovom plánovači Sygic Travel. Úplne najlepšie si ich však užiješ s okuliarmi pre virtuálnu realitu, ktoré ťa za pár sekúnd prenesú stovky kilometrov do iného kúta sveta. Cestovateľská appka Sygicu je rozhodne revolučným sprievodcom a aj vďaka Michalovi Gálikovi ti pomôže na tvojich cestách.

Zdroj: Sygic

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK