Dokáže táto novinka zachrániť dopravnú situáciu v slovenských mestách?

  • Aj v našich mestách môžeme čoskoro vidieť dostupný a ekologický spôsob dopravy
  • Nehovoríme pritom o elektro autách, bicykli či skútroch
  • Na trhu sa má objaviť novinka i-Road, ktorá má potenciál "spasiť" dopravnú situáciu vo väčšine európskych veľkomiest
city
unsplash.com, Toyota
  • Aj v našich mestách môžeme čoskoro vidieť dostupný a ekologický spôsob dopravy
  • Nehovoríme pritom o elektro autách, bicykli či skútroch
  • Na trhu sa má objaviť novinka i-Road, ktorá má potenciál "spasiť" dopravnú situáciu vo väčšine európskych veľkomiest

Zdá sa, že doprava v našom hlavnom meste ide čím viac dolu vodou. Niet sa čomu diviť, na MHD sa mnohým ľuďom už nechce spoliehať, a tak presadajú do áut. Vo väčšine prípadoch sa v 5-miestnom aute vezie len jeden človek.

Potom stojíme na Račianskej 30 minút a čakáme. Sem tam sa pomedzi kolónu mihne odvážny cyklista či skútrista, ktorý sa nebojí rozmarov počasia. Aké by to bolo super, ak by väčšina z nás zvládla pohyb po meste pomocou malého dopravného prostriedku a najlepšie aj bez emisií.

V dnešnej dobe už našťastie nemusí ísť len o naše zbožné prianie, ale realitu, ktorá je na dosah. Toyota totiž predstavuje svoju trojkolku i-Road, v ktorej vidí budúcnosť mobility na krátke vzdialenosti v mestách.

i-Road zaberie len štvrtinu parkovacieho miesta, takže si tvoje miesto nájdeš aj pred najnedostupnejšou firmou, kde máš dohodnuté stretnutie. S i-Road sa dostaneš všade a rýchlo, navyše šetríš životné prostredie. Dobrou správou je, že po úspešných testoch by sa táto novinka mala časom stať dostupnou aj pre zákazníkov.

i-Road tu nie je na machrovanie vozovým parkom, ktoré je obľúbené predovšetkým u Slovákov. Táto novinka z budúcnosti predstavuje príležitosť pre tých z nás, ktorí si ešte netrúfajú na kompletný prechod na elektromobil, no vedia, že neustály prísun dieslov do mesta nie je tým správnym riešením.

Vie to aj Paríž, Madrid či Atény, ktoré chcú do roku 2025 definitívne zakázať vjazd do centra autám s dieselovým pohonom. i-Road už absolvoval aj testy v bežnej premávke, na ktorých sa podieľali obyvatelia Tokia, San Francisca či Grenoblu, a budúcnosť tejto trojkolky vyzerá sľubne.

Proporcie stavané na preplnené cesty veľkomiest

Toto futuristické vozidlo nie je ani meter široké a dlhé len niečo cez dva metre, čo znamená, že na jedno bežné parkovacie miesto sa vojdú rovno štyri. Už jeho rozmery ho predurčujú na to, aby si s ním zvládol pohodlne prekľučkovať medzi ostatnými autami na cestách. A práve tomu vývojári uspôsobili aj jeho systém riadenia. 

Vďaka elektromotorom poháňaným lítiovo-iónovými batériami má i-Road nulové emisie a dokáže dosiahnuť rýchlosť až 60 km/h, čo ti v meste, kde je povinná 50-tka, bohato postačí. Na jedno nabitie dokáže prejsť pri konštantnej rýchlosti 48 km/h približne 50 km.

A kedy sa koncept stane súčasťou cestnej premávky? Správy zo sveta naznačujú, že potrebné testovania i-Roadu sa dostávajú do finále a toto šikovné riešenie od Toyoty sa objaví už onedlho v komerčnom predaji. Na jeho príchod do Európy a na Slovensko si však musíme ešte počkať.

Toyota prichádza s reálnym riešením mobility

Toyota nám aj týmto krokom dokazuje, že sa aktívne podieľa na nevyhnutnom ekologickom pokroku, na ktorý mnohí z nás čakajú. Technológie sa každým rokom posúvajú dopredu a dnes už nefungujú výhovorky typu „jazdím dieselovým autom, pretože tu nie je nič lepšie, čo si môžem dovoliť“.

Na to, aby sme sa stali spoločnosťou hodnou 21. storočia, sa každý z nás nemusí vyvážať na Tesle. Práve i-Road od Toyoty predstavuje dostupnú alternatívu, ktorá môže výrazne zefektívniť život ľudí v mestách, a preto by sme mu mali venovať pozornosť.

Toyota so svojím i-Road ukazuje zámer posúvať sa z pozície klasického výrobcu automobilov smerom k poskytovateľovi rôznych technologických riešení, ktoré prinesú úplne nové možnosti slobodnejšieho, praktickejšieho, ale aj zábavnejšieho pohybu pre všetkých. Túto víziu predstavila prvýkrát svojou globálnou kampaňou s názvom „Start Your Impossible“.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK