Nečakané víťazstvo Slovenska: Sme absolútnym lídrom v kybernetickej bezpečnosti

  • Slovensko dosiahlo prvú priečku v Medzinárodnom indexe kybernetickej bezpečnosti NCSI
  • Za našou krajinou v rebríčku 63 hodnotených krajín ostali Nemecko, Veľká Británia aj krajiny V4
  • Môžeme sa však na internete naozaj cítiť bezpečne?
poppp
pexels.xom
  • Slovensko dosiahlo prvú priečku v Medzinárodnom indexe kybernetickej bezpečnosti NCSI
  • Za našou krajinou v rebríčku 63 hodnotených krajín ostali Nemecko, Veľká Británia aj krajiny V4
  • Môžeme sa však na internete naozaj cítiť bezpečne?

Do Medzinárodného indexu kybernetickej bezpečnosti NCSI (National Cyber Security Index) pribudlo osem nových krajín. Jednou z týchto krajín je aj Slovenská republika, ktorá sa zároveň stala jeho novým lídrom, informoval o tom porál cybersec.sk. Toto umiestnenie má odzrkadľovať vysokú mieru úsilia investovaného do rozvoja kybernetickej bezpečnosti v uplynulých rokoch.

Slovensko dosiahlo prekvapivo maximálne skóre. V 7 z 12 hodnotených indikátorov a s celkovým skóre 80.52 bodu bolo zaradené na prvé miesto v Medzinárodnom indexe kybernetickej bezpečnosti NCSI (National Cyber Security Index). S miernym náskokom predbehlo krajiny, ako Nemecko, Lotyšsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo.

Sledované indikátory sú rozdelené do troch skupín:

  • Všeobecné indikátory kybernetickej bezpečnosti
  • Základné indikátory kybernetickej bezpečnosti
  • Indikátory riadenia incidentov a krízových situácií

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: e-Governance Academy Foundation

NCSI index je medzinárodne uznávaným projektom estónskej organizácie eGA (e-Governance Academy Foundation), ktorá bola založená kvôli zberu a transferu vedomostí a „best practice“ postupov v oblasti e-Governance, e-Democracy. Do úvahy sa brala aj kybernetická bezpečnosť a budovanie modernej spoločnosti efektívne využívajúcej informačno-komunikačné technológie. Organizácia je nezávislým think tankom a na jej činnosti sa podieľajú relevantní partneri eGA ako napr. Ministerstvo zahraničných vecí Estónska, Európska únia, Európska komisia, Svetová banka alebo Agentúra Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj.

Z dvanástich hodnotených kategórií sa Slovensku podarilo získať maximálne hodnotenie v kybernetickej politike, v ochrane digitálnych služieb, v ochrane základných služieb, v ochrane osobných dát, no taktiež v oblasti e-identifikácie a dôverných služieb, v odhaľovaní a odpovedaniu voči kyberincidentom 24/7, ako aj v boji proti kyber-zločinu. Je toho teda naozaj dosť, čím sa môžeme pochváliť. Máme však aj slabšie stránky.

Najhoršie skóre dosiahlo Slovensko pri hodnotení vojenských kybernetických operácií. Žiadne body sme nezískali za účasť vo vojenských kybernetických jednotkách alebo vojenských kybernetických cvičeniach. Jeden bod sme získali za účasť na medzinárodných kybernetických cvičeniach, konkrétne za účasť na NATO cvičení Cyber Coalition.

Zabezpečenie informácií prebiehalo v spolupráci s Rastislavom Janotom zo slovenského Národného bezpečnostného úradu, ktorý je na Slovensku ústredným orgánom pre otázky kybernetickej bezpečnosti. Bližšie informácie o jednotlivých indikátoroch hodnotenia spoločne s rebríčkom všetkých 63 zapojených štátov môžeš nájsť na stránke NCSI indexu.

zdroj: nbu.gov.sk,ncsi.ega.ee

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech