Na dovolenku nemusíš letieť len z Bratislavy. Košice, Sliač aj Poprad majú tieto zaujímavé destinácie

  • Na Slovensku funguje len 13 letísk pre verejnosť, hoci tých vojenských, neverejných a letísk na letecké práce je neúrekom
  • Čo sa dovolenkových destinácií týka, nemusíš vždy letieť len z nášho hlavného mesta
  • Okrem Bratislavy sme sa pozreli na ponuku letov zo Sliača, Popradu aj Košíc
3062811
airportkosice.sk
  • Na Slovensku funguje len 13 letísk pre verejnosť, hoci tých vojenských, neverejných a letísk na letecké práce je neúrekom
  • Čo sa dovolenkových destinácií týka, nemusíš vždy letieť len z nášho hlavného mesta
  • Okrem Bratislavy sme sa pozreli na ponuku letov zo Sliača, Popradu aj Košíc

Bratislava je pre milovníkov cestovania už tradične voľbou číslo jeden. Pravidelne z Letiska M. R. Štefánika lieta 16 leteckých spoločností, v minulom roku sa postaralo o takmer 2 milióny pasažierov a na svoje konto si pripísalo aj historicky najvyššiu hmotnosť prepraveného carga – viac než 26 200 ton. Že rok 2017 prial cestovateľom, hlásia však aj ostatné verejné slovenské letiská. Košíc, Popradu, Sliača a dokonca aj Žiliny, sme sa opýtali na ich pravidelné lety aj tohtoročné novinky.

Letisko Košice

Možno ťa nikdy nenapadlo naplánovať si dovolenku z našej východniarskej metropoly, no letisko Košice úspešný rok 2017 zakončilo s takmer 450-tisíc prepravenými cestujúcimi, čo znamená medziročný nárast o 13,7 %.

K pravidelným linkám od piatich prepravcov do Prahy, Varšavy, Viedne, Istanbulu, Londýna či Doncasteru sa minulý rok pridal aj atraktívny Kolín nad Rýnom a Tel Aviv. Dovolenková sezóna na tento rok je už otvorená a z Košíc môžeš letieť napríklad aj do Tokia, na Seychely, Dubaja, Hong Kongu či Kapského Mesta a vlastne do viac ako 500 destinácií na celom svete.

Zaujímavým projektom letiska Košice, ktorého na facebooku nájdeš TU, je aj portál Z Košíc do sveta, kde nájdeš pár šikovných cestovateľských tipov aj novinky o všetkých letoch. PR manažér letiska Juraj Tóth prezradil: „Samozrejme otváranie nových destinácií je jednou z našich priorít a dlhodobo na tom pracujeme, avšak aktuálne sa nevieme bližšie vyjadriť, ktorá destinácia bude tá ďalšia.“ Nuž, necháme sa prekvapiť.

Letisko Sliač

Úspešný rok má za sebou aj letisko Sliač. „Bol to skvelý rok – naše letisko má za sebou jedno z najlepších období za posledných 6 rokov a vyhliadky do nového roka sú rovnako optimistické,“ hovorí jeho výkonný riaditeľ Rolan Scheller. Toto letisko je známe najmä vďaka svojmu každoročnému podujatiu Medzinárodné letecké dni, no v poslednom roku sa mu mimoriadne darilo aj vďaka 55-percentnému nárastu počtu cestujúcich a 117 vybaveným chartrovým letom.

Možno si netušil, že okrem vojenských letov, záchrannej a nákladnej dopravy, sa zo Sliača pravidelne lieta do zabehnutých destinácií: Bulharsko (Burgas), Turecko (Antalya), Egypt (Hurgada), Grécko (Heraklion) a pribudnú nové destinácie: Bodrum – Turecko, Catania – Taliansko a na ostrov Korfu – Grécko. „Nie sú vylúčené ani ďalšie destinácie vzhľadom na to, že máme len začiatok roka 2018,“ povedala Michaela Koberová, zástupkyňa marketingového oddelenia letiska. Lietadlá však z tohto „mini“ letiska už odleteli aj do Nigérie, Keflaviku v Grónsku alebo Ganderu v Kanade. Veľkou novinkou je v súčasnosti vyjednávanie letiska s nízkonákladavou spoločnosťou Wizz Air o zavedení pravidelnej linky.

Letisko Poprad

Hoci malé Letisko Poprad pod Tatrami v zimných mesiacoch ponúka len skromný letový poriadok s dvomi destináciami – Londýn/Luton a Riga, počas roka sa Tatranci môžu tešiť na destinácie, ako bulharský Burgas, turecká Antalya, Kyjev alebo Tirana v Albánsku. O tom, či letisko pripravuje nejaké novinky, ťa ešte budeme informovať.

Letisko Žilina

Aj letisko v Žiline je verejným medzinárodným letiskom a má všetky predpoklady stať sa jediným z vyhľadávaných lokalít našich cestovateľov. Požiadali sme preto o aktuálne informácie. Ronald Wilczek, vedúci obchodno-prevádzkového úseku, nám prezradil: Plán rozvoja letiska Žilina ako aj jeho infraštruktúry je už niekoľko rokov pripravený, žiaľ, doposiaľ sa nepodarilo zabezpečiť financie. Vzhľadom na dĺžku vzletovej a pristávacej dráhy (iba 1150 m) sme limitovaný počtom a typmi lietadiel, ktoré môžu na našom letisku operovať.

Vo väčšine prípadov sa jedná o prevádzku všeobecného letectva (obchodné lety, výcvikové lety). Lety sú vykonávané najmä do susedských krajín (Praha, Varšava) a okolitých krajín Európskej Únie (Berlín, Düsseldorf), avšak destinácie ako srbský Belehrad, chorvátsky Split či britský Wick nie sú ničím výnimočným. Na prelome roku 2017/2018 sme intenzívne rokovali s Českými aerolíniami o znovuzavedení pravidelnej linky do Prahy.“ 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech