Obľúbená atrakcia na Záhorí ďalej chátra. Na rekonštrukciu už chodník čaká rok a pol

  • Tak ako dnes Chodník korunami stromov, aj Bobria hrádza pri Kuchyni mala svoju chvíľku slávy
  • Teraz ťa už na mieste privíta len smutný rozobraný chodník, ktorý sa ani za rok a pol nedočkal opravy
befunky-collage-7
Flickr, Instagram/zavyletom
  • Tak ako dnes Chodník korunami stromov, aj Bobria hrádza pri Kuchyni mala svoju chvíľku slávy
  • Teraz ťa už na mieste privíta len smutný rozobraný chodník, ktorý sa ani za rok a pol nedočkal opravy

Na Slovensku sa môžeme pýšiť krásnou prírodou, a to nielen horami, ale napríklad aj vodnými plochami. Vodná nádrž Kuchyňa na Záhorí je sama o sebe atraktívnym miestom pre oddych s bujnou vodnou vegetáciou a peknými scenériami. Miestu dodáva na atraktivite aj fakt, že tu žije chránený bobor. Skutočný turistický boom však tejto lokalite priniesla najmä krásna atrakcia Bobria hrádza, ktorá dostala pomenovanie práve po zvieracích obyvateľoch nádrže.

Takmer dva kilometre dlhý náučný chodník, ktorý vedie okolo nádrže a cez priľahlý lesík, by možno nebol ničím netradičným, no 300 metrov dlhý úsek vedúci ponad vodnú hladinu ho dostal na úplne iný level. Miesto sa po otvorení v lete 2015 veľmi rýchlo stalo hviezdou sociálnych sietí, no kto sa ním nestihol prejsť, má už dnes smolu. Po mostíku sa totiž prejde, ale len po určitý úsek. Ešte v októbri 2016 totiž médiá obletela správa, že obľúbený turistický chodník je do odvolania uzavretý.

#helyilátványosság #felkelleneújítani

Príspevok, ktorý zdieľa Czímer Gábor (@czimer.gabor),

Dôvodom bolo poškodenie časti lávky, za ktorým údajne stoja bobry, iní hovoria o hnilobe. Kvôli nebezpečiu obec Kuchyňa časť lávky rozobrala a prístup na ňu zakázala. Ľuďom sľúbili, že atrakciu zrekonštruujú v čo najkratšej dobe. Predstava o tom, čo tento časový údaj znamená, je zrejme veľmi subjektívna, pretože stav chodníka sa dodnes nezmenil. To však rekreácie-chtivým Slovákom nebráni vybrať sa na Bobriu hrádzu aj v tomto stave, čo len potvrdzuje jej popularitu. Dnes je stále možné prejsť veľkým úsekom, no ponad vodu sa už na druhý breh nedostaneš.

Ešte vlani sa starosta obce Robert Bujna vyjadril pre portál kamsdetmi.sk takto: „Lávka vydržala len tri roky a teraz chcem, aby tu bola na veky vekov. Máme nachystané kovové piliere, len sa tam nevieme dostať, keďže je tam voda. Čas rekonštrukcie nevieme odhadnúť, lebo ešte čakáme na niektoré odborné posudky.“ Doteraz však lávka zostáva v rovnakom, ak nie horšom stave a ďalej chátra. Je nejasné, či sú dôvodom peniaze alebo spomenutá voda, ktorá bola pri stavaní lávky pred rokmi vypustená. Na oficiálne vyjadrenie obce stále čakáme.

Zničená hrádza samozrejme nebráni ľuďom v návšteve tejto peknej prírodnej lokality a vo vychutnaní si jej romantických scenérií. Je však veľmi smutné, že pekná atrakcia, ktorá priniesla pozitíva v podobe prílevu turistov, dopadla takto.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK