Opustili job, aby pokračovali v rodinnej vinárskej tradícii. Bodujú s naturálnym aj oranžovým

  • Príbeh tohto rodinného vinárstva sa začal písať v roku 1912
  • Dnes vzácny mok vyrába v Zemianskych sadoch už piata generácia
  • Okrem červeného, bieleho a ružového, vyrábajú aj oranžové
  • Nepoužívajú umelé prísady a slovenskému vínu robia skvelé meno vo svete
  • Rozprávali sme sa s Katarínou, ktorá spolu s rodinou vedie Slobodné vinárstvo
vino
Slobodné vinárstvo
  • Príbeh tohto rodinného vinárstva sa začal písať v roku 1912
  • Dnes vzácny mok vyrába v Zemianskych sadoch už piata generácia
  • Okrem červeného, bieleho a ružového, vyrábajú aj oranžové
  • Nepoužívajú umelé prísady a slovenskému vínu robia skvelé meno vo svete
  • Rozprávali sme sa s Katarínou, ktorá spolu s rodinou vedie Slobodné vinárstvo

Ahoj, Katarína. Vaše rodinné vinárstvo má na Slovensku aj za hranicami skvelé meno. Kam až siaha jeho tradícia?

Víno na Majeri Zemianske Sady začal vyrábať náš praprastrýc Maximilián Schwarz. Naši predkovia sem prišli v roku 1912. Boli modernými poľnohospodármi. Pestovali obilniny, šlachtili nové odrody tabaku, vo vinohrade zaštepili vinič do amerického podpníka, čím ho ochránili pred fyloxérou. Zachovala sa nám po nich pôvodná klenbová pivnica, v ktorej dnes zreje naše víno. Maximilián Schwarz bol aj mecénom umenia. Na Majeri ho často navštevovali umelci prvej Československej republiky.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: Slobodné vinárstvo

Na svojej stránke píšete, že rodinná tradícia bola násilne prerušená. Čo to znamená?

Áno, je to tak. História Majera Zemianske Sady odzrkadľuje presne to, čo sa na Slovensku v dvadsiatom storočí dialo. Najprv tradíciu prerušili fašisti za Slovenského štátu a následne komunisti. Našich predkov z Majera vyhnali a majetok “znárodnili”.

Kvôli vínu ste spolu s manželom a sestrou zanechali kariéru. Ako dnes vnímaš toto rozhodnutie?

Som rada, že sme to urobili. Budujeme toto miesto odznova a náš život dostal obrovský zmysel a cieľ. Som vďačná za to, že sme vôbec túto príležitosť dostali. Vážim si, že žijeme v období slobody.  

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív Kataríny Kuropkovej Loveckej

Aké boli začiatky, museli ste si toho o vinárstve veľa naštudovať?

Úplne na začiatku boli naši rodičia, ktorí po revolúcii dokázali Majer znova postaviť na nohy. Po štyridsiatich rokoch to tu bolo v strašnom stave. Obnovili aj výsadbu vo vinohrade, ktorý bol spustnutý. Vysadili nové odrody. Keď sme chceli vyrábať vlastné víno, museli sme veľa študovať a hlavne sami skúšať. Potrebovali sme prísť na to, ako chceme víno vyrábať. Pochopili sme, že víno má odrážať miesto, z ktorého pochádza.

Kto z rodiny sa čomu vo vinárstve venuje, ako to máte podelené?

Začínali sme tak, že sme robili všetko spolu. Postupne sa vykryštalizovali jednotlivé zodpovednosti, ako vinohrad, pivnica, obchod, ale stále sa snažíme vypomáhať si navzájom a pracovať aj tímovo.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: Slobodné vinárstvo

Čím je vaše víno jedinečné

My víno milujeme. Predtým sme netušili, aký mocný odkaz v sebe nesie. Je časovou kapsulou. Keď pijete víno konkrétneho ročníka, pripomenie Vám presne to konkrétne obdobie. Spomeniete si na leto či jeseň, v jeho vôni a chuti cítite, či boli chladné, daždivé alebo naopak krásne slnečné. Postupne si pripomeniete, čo ste vtedy robili, zažili. Ale to sa dá len vtedy, keď víno vyrábame autenticky – bez pridávania rôznych umelých prísad, ktorých dnes existuje množstvo, bez manipulácie chuti a vône a zo zdravého hrozna, dopestovaného tak, aby aj ďalšie generácie dokázali našu pôdu obrábať a aby sme im ju neodovzdali zničenú a vydrancovanú chemikáliami. Iba takto vyrobené víno dokáže byť pre mňa jedinečné. Takéto víno sa nepodobá na žiadne iné.

Išli ste cestou prírodných vín bez pridávania umelých aditív. Je to náročnejšie, drahšie? 

Áno je, ale je to hlavne vec osobného rozhodnutia a prístupu k životu. Ľudia si našťastie stále viac uvedomujú dôležitosť trvalo udržateľného rozvoja a prispôsobujú tomu aj svoje návyky. Zaujíma ich, odkiaľ pochádzajú a ako sú vyrábané potraviny a nápoje, ktoré konzumujú.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: Slobodné vinárstvo

Mnohí laici poznajú len biele, červené a ružové. Čím je špecifické oranžové víno, ktorým ste známi?

Oranžové víno je vlastne biele víno, aké sa vyrábalo pred tisícimi rokmi. Vtedy ľudia nepoznali nádoby bez prístupu vzduchu a biele odrody hrozna macerovali na šupkách niekoľko týždňov rovnako ako červené. Toto víno má špecifickú vôňu aj chuť, ktorú určite odporúčam objaviť. Je to ďalšia poloha bieleho vína – taká melancholickejšia. My vyrábame dva typy oranžových vín: buď je základom Ruland šedý – víno sa volá Cutis Pinoter alebo sú to aromatické odrody Devín a Tramín červený – potom je to Cutis Deviner. Slovo “cutis” (v lat. koža, šupka) označuje našu kategóriu oranžových vín. Vstupnou bránou k našim oranžovým vínam je víno “Oranžista”.

Čo považujete za váš najväčší úspech, na čo ste najviac hrdí? 

Tešíme sa, že po rokoch práce už lepšie poznáme charakteristiky nášho terroir. To je to dôležité! Dokázali sme vystavať naše portfólio tak, aby prirodzene odrážalo odrody hrozna, ktoré máme v našom vinohrade. Pretrhnutie rodinnej tradície, o ktorom sme hovorili na začiatku, znamená aj to, že sa nemáme koho opýtať. Na všetky nuansy vinohradu, jeho polohy, charakterové črty hrozna a vína musíme prísť sami.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: Slobodné vinárstvo

Aká je vaša ročná produkcia? 

Záleží to od podmienok konkrétneho ročníka. Pohybujeme sa tak do 30-tisíc fliaš.

Vaše víno sa predáva aj vo svete, napríklad v Česku, Nemecku, Veľkej Británii či Japonsku. Aké sú v zahraničí ohlasy? 

Naše vína sú dnes už vo viacerých krajinách. Ľudom chutia. Máme z toho radosť. Región východnej Európy nebol vo svete vína doteraz až taký známy. Záleží nám na tom, aby ľudia v zahraničí spoznali náš terroir a pochopili naše vína. Na výstavy v zahraničí vyrážame s heslom “Frankovka je naša matka!” :) AlterNativa je naše červené víno vyrobené z najlepších strapcov Frankovky modrej v danom ročníku. Čistá krásna chuť. Baví nás, akí sú z nej v zahraničí ľudia prekvapení, prirovnávajú ju k Pinot noir. Často nám nechcú veriť, že v našom regióne má vinohradníctvo a vinárstvo takú dlhú tradíciu. Hlohovec získal výsadbové práva už v 14. storočí.

Vaše zisky v posledných rokoch rástli. Plánujete nejako rozširovať výrobu či inovovať?

Stále inovujeme. Zaujíma nás, ako naše vína zrejú v rôznych typoch nádob. Pracujeme s nerezom, drevom a v roku 2014 sme začali vyrábať vína aj v hlinených amforách, ktoré sme zakopali v zeme. Tento materiál svedčí nášmu typu vína. Víno si v nich zachováva prirodzenú ovocnosť a zároveň dýcha. Ľudia, ktorí ochutnávajú naše vína už od roku 2010, podstupujú z roka na rok objavnú a dobrodružnú cestu spolu s nami. Každý rok hľadáme ideál.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: Slobodné vinárstvo

Na záver prosím prezraď všetkým milovníkom vína, kde môžu ochutnať tie vaše?

Dnes je už možné predegustovať vína priamo u nás na Majeri. Minulý rok sme zrekonštruovali starú maštaľ, kde zreje víno v sudoch a v hlinených nádobách a zároveň je tu degustačná miestnosť, v ktorej organizujeme “Otvorené soboty na Majeri”. Vtedy otvárame všetky nafľašované vína a každý môže prísť a ochutnávať počas celého dňa. Zíde sa tu rôznorodá spoločnosť a čas strávený pri degustácii je potom všestranne obohacujúci. Často prídu celé rodiny, lebo deti sa tu vždy dobre zabavia aj bez našej snahy.

Pomaly tiež pripravujeme 9. ročník akcie “Gavalier”. Je to Deň otvorených dverí a koná sa vždy prvú júnovú sobotu, čiže tento rok 2.6.2018. Touto akciou sa snažíme nadviazať na činnosť našich predkov. Pozývame k nám súčasných umelcov – výtvarné umenie vystavujeme v už spomenutej maštali, inštalácie priamo na priestranstve vonku, vždy je tu koncert, čítanie prózy alebo poézie pre deti a naposledy aj súčasný tanec. Popri tom sa v ten deň venujeme samozrejme aj vínu. Časť návštevníkov Gavaliera vyráža na Majer ráno zpred Domu umenia v Piešťanoch – cyklistickou jazdou z Piešťan na Majer táto akcia pred deviatimi rokmi začala. Inak samozrejme naše vína môžete ochutnať v bratislavských vínnych baroch, ale aj v Klube Pod Lampou alebo v Novej Cvernovke.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: Slobodné vinárstvo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá