Orava môže ponúknut priestory s unikátnou liečbou a morským vzduchom

  • Kúpele Slaná voda pri Oravskej Polhore majú svoju zlatú éru už za sebou
  • Hodnotné jódové liečivé vody tu zostali a črtá sa obnova
  • Pod Babou horou má vzniknúť inhalatórium so slanou vodou
29871626_432141600550662_6604147487233296457_o
Oravská Polhora
  • Kúpele Slaná voda pri Oravskej Polhore majú svoju zlatú éru už za sebou
  • Hodnotné jódové liečivé vody tu zostali a črtá sa obnova
  • Pod Babou horou má vzniknúť inhalatórium so slanou vodou

O úspechu slovenského kúpeľníctva niet pochýb. Vyhľadávané rezorty nájdeš v Bardejove, Lučivnej, Lúčkach, Smrdákoch aj Bojniciach a za oddychom sem často prichádzajú aj zahraniční turisti. Na mnohé miesta sa už zabudlo, no o ich obnovu domáci stále bojujú. Jedným z takýchto príkladov je aj zašlá sláva Slanej vody pri Oravskej Polhore.

Dedina roka 2017 a zároveň najsevernejšia obec našej krajiny, Oravská Polhora, jednoznačne návštevníkom má čo ponúknuť. Okrem pôsobivého okolia je to aj gajdošská kultúra zapísaná do zoznamu UNESCO alebo zabudnuté kúpele. Vďaka aktivite domácich sa po dlhom čase podarilo obnoviť niekdajšiu myšlienku Slanej vody a onedlho tu môže vzniknúť nové centrum. Obec zo 4000 obyvateľmi by teda mohla opäť fungovať ako kúpeľné mestečko.

Pre MY Orava Michal Strnál, starosta obce priznal, že už dávno začal o investíciách uvažovať realisticky a miliónové investície od súkromníkov neočakáva. Na vybudovanie dvoch nových altánkov inšpirovaných pôvodnými stavbami bude potrebných 200-tisíc eur. Jeden z nich by mal byť venovaný informačnému stredisku a druhý bude tzv. inhalatóriom.

Tu sa naplno prejaví sila slávnych prameňov s najvyššou mineralizáciou na Slovensku. Rákosie bude z nádrže vodu odvádzať a odparovať, takže ak budú chcieť obyvatelia alebo návštevníci urobiť niečo pre svoje zdravie, bude sa stačiť prejsť dookola. Slaná voda má významný účinok na dýchacie cesty, ale napríklad aj kožné problémy a trávenie.

Súčasťou projektu, na ktorý je potrebná investícia v minimálnej výške 150-tisíc eur a v rámci cezhraničného projektu na ochranu prírodného a kultúrneho dedičstva by sa po schválení žiadosti mohla podariť. Zmenou by potom mohli prejsť nielen dva spomínané altánky, ale aj blízka Hviezdoslavova alej zničená po ťažbe dreva.

Zdroj: myorava.sme.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá