Patria ľudové vzory iba na slovenský kroj? Šikovná Jarka ťa veľmi rýchlo vyvedie z omylu

  • Ešte v roku 2006 ako 19-ročná získala Jarka Wurll Kocanová prvé miesto za svoje návrhy
  • Odvtedy sa nezastavila a po rokoch šitia pre svoju rodinu a známych sa rozhodla začať šiť pre širšiu verejnosť Pravidelne sa zúčastňuje na módnych prehliadkach po celom Slovensku
  • Nádherné tradičné slovenské vzory na výšivkách dodávajú jej modelom jedinečnosť, takže naozaj nie je zložité ich rozpoznať
jarka-wurll-kocanova-3
archív Jarky Wurll Kocanovej
  • Ešte v roku 2006 ako 19-ročná získala Jarka Wurll Kocanová prvé miesto za svoje návrhy
  • Odvtedy sa nezastavila a po rokoch šitia pre svoju rodinu a známych sa rozhodla začať šiť pre širšiu verejnosť Pravidelne sa zúčastňuje na módnych prehliadkach po celom Slovensku
  • Nádherné tradičné slovenské vzory na výšivkách dodávajú jej modelom jedinečnosť, takže naozaj nie je zložité ich rozpoznať

Ahoj, Jarka, zaujímaš sa o módu a tvoríš šaty už od malička. Kedy bol ten zlomový moment, kedy si sa rozhodla zo svojho koníčka urobiť biznis?

Po ukončení vysokej školy som sa stala súčasťou absolventskej praxe, popri tom som šila pre rodinu a známych. Nahromadilo sa mi toho toľko, že som sa rozhodla skúsiť ponúknuť svoju tvorbu celému Slovensku. Výrobné priestory sa mi vtedy zháňať nechcelo, nemala som na to ani dostatok financií, prerobili sme spoločne s mojím otcom a vtedy ešte priateľom náš pôjd na ateliér a začala som v roku 2011 pracovať naplno.

jarka-wurll-kocanova-18

Si kreatívna duša a každý deň objavuješ nové veci, hlavne z oblasti biznisu, ktoré sa musíš naučiť. Aké boli tvoje začiatky?

Začínala som s malými kúskami látok, skúšala nové strihy, bolo to skôr o objavovaní, čo dokážem vyrobiť z jedného metra látky. Ako som spomínala, financií na začiatku nebolo skoro vôbec.  Z našetrených peňazí z absolventskej praxe sme prerobili pôjd na ateliér. Požiadala som ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce o dotáciu od štátu, schválili mi ju a tak som si mohla kúpiť šijací stroj a zaplatiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Menšie riziko zo mňa opadlo a tak som mohla kľudne vyrábať bez toho aby som sa bála, či budem mať na ďalší mesiac na odvody :-)

Začínala si teda šitím hlavne pre svoje okolie, známych a rodinu. Aký to bol pocit, keď si prvýkrát uvidela neznámeho človeka nosiť tvoje výtvory?

Tento pocit priznávam ešte nepoznám, neznámeho človek naživo som ešte nevidela, zdržiavam sa väčšinou v rodnej dedine, kde moju prácu až tak nepoznajú a nenosia. Fotky mi naše zákazníčky posielajú a veľmi sa z nich teším. Aj to ma inšpiruje k ďalšej tvorbe, ako sa vedia doladiť s mojími modelmi.

jarka-wurll-kocanova-2

Žiješ a tvoríš v Cabove, v kraji odkiaľ pochádzaš. Prečo si sa rozhodla zostať doma?

Ja som taký domased :-) Mám to tu rada, naše lesy, rodinu, celkovo prírodu. Ak potrebujeme zabehnúť do mesta, všetko máme blízko. Rušný život v meste ma neláka, nerada sa tlačím medzi ľuďmi.

V tvojej tvorbe využívaš slovenské ľudové motívy a každý model je jedinečný. Kde berieš inšpiráciu?

V samotných látkach, štruktúrach, v prírode ako hrá farbami. Inšpiruje ma aj samotná výšivka, či už naša tradičná slovenská alebo zahraničná. Nevyrábam kroje, ani ich neaplikujem do súčasného odevu. Venujem sa ručnej výšivke, ako ju aplikovať na súčasný odev, na súčasné strihy. Vyrábame ručne vyšívané opasky, kde využívam zväčša ľudovú výšivku zo slovenských krojov, obrusov a čepcov.

jarka-wurll-kocanova-13

jarka-wurll-kocanova-19

V obchodoch vieme dnes nájsť oblečenie z celého sveta. Všímam si však na ľuďoch okolo mňa, že sa stále viac a viac vracajú k našim slovenským koreňom. Čo si myslíš, že ich k tomu motivuje?

Tak dúfam, že naša hrdosť :-) Sme hrdý národ, máme nádhernú kultúru a bola by škoda, keby sme na ňu zabudli. Kroj ako bežná súčasť odevu sa zrejme z praktickosti už nevráti do našich domov, ale je milé pozorovať ako si aspoň časť  z kroja vieme doladiť a nosiť to.

Myslíš si, že tento trend bude pokračovať?

Mohol by :-) Myslím, že je to len začiatok. 

jarka-wurll-kocanova-5

Ako by si charakterizovala svojich zákazníkov? Chodia k tebe aj páni?

Máme dobrých zákazníkov, stále z nich ide dobrá energia a entuziazmus čo ma neskutočne posúva dopredu. Som veľmi rada, keď sa môžem stretávať s ľuďmi, ktorí majú o moju prácu záujem. Páni? Rada by som. No stíham sa zatiaľ venovať iba dámam. Pred Vianocami sme stihli uviesť detskú kolekciu, ale taktiež iba dievčenské modely. Ručne vyšívanými motýlikmi a manžetami šatím zatiaľ iba manžela.

Šaty sama navrhuješ, šiješ, vyšívaš… Koľko ti trvá, kým sú jedny šaty hotové?

Ak sú šaty „iba“ zošívané, tak popri dcérke mi to trvá aj dvakrát tak dlho. Svadobné šaty s ručne našívanými aplikáciami 3 dni. Pri výšivke vysedávam diery do gauča a dierkujem si prsty od ihiel, vyšívané šaty vyrábam jeden týždeň až mesiac, zložitejšie aj dva mesiace.

jarka-wurll-kocanova-9

jarka-wurll-kocanova-20

Veľmi si zakladáš na kvalitných materiáloch. Odkiaľ ich teda berieš? Bolo pre teba ľahké nájsť správnych dodávateľov?

Väčšina materiálov je od zahraničných dodávateľov, máme už pevných dodávateľov. No myslím, že hľadať budem stále. Tak ako zákazník si pýta lepšiu cenu, aj my hľadáme stále lepšie ceny. Mrzí ma, že také jednoduché tkané látky, ľan nie je možné zohnať na Slovensku. Všetko sa vyrába mimo SR. A ak to aj na SR niekto vyrába, ponúka to za nepredateľnú cenu, kde začína ten kolobeh s výslednou cenou za šaty.

Tvoje šaty predávaš cez svoju stránku alebo cez stránku Sashe.sk. V čom vidíš výhody tohto spôsobu predaja?

Výhody vidím hlavne v komunite ľudí, počte prezretí stránky za deň, čo je výsledkom toho, že Sashe.sk sa o svojich predajcov stará. Sashe je výnimočný projekt, ktorý začal v správnom čase a som veľmi rada, že môžeme byť jeho súčasťou. Na začiatku sme predávali aj cez náš web, čísla bolo vidieť hneď po prvom mesiaci.

Plánuješ si v budúcnosti otvoriť aj svoj obchod?

Rada by som sa priblížila tejto budúcnosti, je to taký môj malý sen,  jedná z vecí, čo si odškrtnem z môjho zoznamu :)

jarka-wurll-kocanova-1

Šiješ si oblečenie aj sama pre seba? Či aj v tvojom prípade platí, že obuvníkove deti chodia bosé? :)

Sebe šijem veľmi jednoduché oblečenie. Väčšinu času som v ateliéri, vonku so psom, na fotení či inej pracovnejšej činnosti a na extravagantnejšie modely, ktoré nájdete v mojom ateliéri nie je príležitosť. No ak už príležitosť je, nosím svoje modely.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech