Pavol môže reprezentovať Slovensko v Benátkach. Zvládne výzvu, ktorá mu stojí v ceste?

  • Každoročné Bienále v Benátkach je vo svete umenia pojem
  • Tento rok sa na výstavu dostane len 40 umelcov z celého sveta
  • Exkluzívnu pozvánku obdržal aj Slovák Pavol Staško
  • Aby nás však mohol reprezentovať, musí zdolať ťažkú výzvu
pavol
unsplash.com, archív Pavol Staško
  • Každoročné Bienále v Benátkach je vo svete umenia pojem
  • Tento rok sa na výstavu dostane len 40 umelcov z celého sveta
  • Exkluzívnu pozvánku obdržal aj Slovák Pavol Staško
  • Aby nás však mohol reprezentovať, musí zdolať ťažkú výzvu

Dostať sa ako umelec na slávne Benátske Bienále je veľká vec. Ročne sa tam totiž dostane len pár desiatok umelcov z celého sveta, ktorí môžu prezentovať svoje diela. Vlani zastupovali takých velikánov, ako sú Marina Abramovič, Yoko Ono či Daniel Buren. Tento rok na výstavu pozvali ako jedného zo 40 umelcov aj slovenského sochára a výtvarníka Pavla Šteska. Jeho diela porotcov uchvátili a ohodnotili ho približne takto: „Predstavuje luxusný minimalizmus oslavujúci ženu a vracia tradičné a poctivé sochárstvo do súčasného sveta.“ 

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: La Biennale di Venezia

Pavol pracuje s bronzom, kameňom či drevom, ktoré pretvára do nadčasových sôch, reliéfov a obrazov. Jeho diela sú originálne, sebavedomé, so zmyslom pre detail. „Moje umenie – to je samotný život, to som ja. Je dynamické, expresívne, miestami hlučné, no pritom jemné a čisté, so zmyslom pre tichý detail. Nie je prvoplánované. Na prvý pohľad jednoduché línie s detailami, ktoré majú svoj vlastný zmysel a význam. Tak ako sám život,“ hovorí o svojej tvorbe.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Pavol Štesko

Teraz má umelec vďaka prestížnej pozvánke na Benátske Bienále 2018 možnosť reprezentovať slovenskú tvorbu na podujatí svetových rozmerov. Aby sa však mohol zúčastniť, musí do Benátok dopraviť svoju metrovú sochu zo švédskej žuly, ktorej dal meno Naoomi. Aby to mohol uskutočniť, potrebuje vyzbierať 7-tisíc eur. Pomôcť mu môžeš aj ty, a to na crowdfundingovej platforme HitHit. Doteraz sa podarilo vyzbierať 2 245 eur a do konca kampane zostávajú už len tri dni.

„Cestou do Francúzka, kde som mal svoju výstavu, sa ma moja manželka spýtala jednu otázku: Aký je Tvoj najväčší umelecký sen alebo cieľ? Odpovedal som: Chcel by som vystavovať na najstaršom bienále na svete – v Benátkach. Písal sa rok 2014.“

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Pavol Štesko

Nadaný umelec z Banskej Bystrice si teraz môže konečne splniť svoj dlhoročný cieľ a zároveň reprezentovať náš región, ku ktorému má silný vzťah a jeho príroda a kultúra ho inšpirovali na jeho tvorivej ceste. „Mám rád prírodu a ľudí takých, akí sú. Najmä, keď sú sami sebou. Každý, aj keď pre niekoho nezmyselný detail v prírode či na ľuďoch, je pre mňa obrovskou inšpiráciou,“ priznáva Pavol, ktorého ovplyvnil aj jeho otec, ktorý je známym slepým maliarom.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Pavol Štesko

Vyštudoval sochárstvo a je verný svojím koreňom, preto žije a tvorí na Slovensku. Prostredníctvom svojej tvorby však pravidelne cestuje po svete a mal už šancu vystavovať v Česku, Taliansku, Francúzsku, Bosne a Hercegovine či Južnej a Severnej Amerike. Okrem toho sa živí reštaurátorstvom na zámkoch, kaštieľoch a ďalších historických budovách. „Vďaka tomu som sa naučil, že všetko je pominuteľné. Otázkou je, ako predĺžiť a zakonzervovať ten moment večnosti a umeleckého počinu čo najdlhšie a najkvalitnejšie,“ dodáva. 

Držíme Pavlovi palce a veríme, že sa mu podarí uskutočniť tento veľký počin.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech