Pestrý život s intoleranciou? Lucia inšpiruje tisícky Slovákov a ukazuje, že sa to dá

  • Verdikt lekára, že sa musíš pre intoleranciu nadobro vzdať bežného pečiva, mliečnych produktov či ďalších potravín, dokáže obrátiť svet naruby. Na mnohé druhy potravín a jedál sme tak zvyknutí, že si bez nich doslova nevieme predstaviť život. No ak vôbec nejaký chceme mať, musíme. Slovenka Lucia Samuelová si tým sama prešla a dnes popri práci IT-čkarky inšpiruje ľudí, ako s intoleranciou čo najlepšie spolunažívať.
collageedše
archív Lucie Samuelovej
  • Verdikt lekára, že sa musíš pre intoleranciu nadobro vzdať bežného pečiva, mliečnych produktov či ďalších potravín, dokáže obrátiť svet naruby. Na mnohé druhy potravín a jedál sme tak zvyknutí, že si bez nich doslova nevieme predstaviť život. No ak vôbec nejaký chceme mať, musíme. Slovenka Lucia Samuelová si tým sama prešla a dnes popri práci IT-čkarky inšpiruje ľudí, ako s intoleranciou čo najlepšie spolunažívať.

Luciin osobný boj s intoleranciou sa začal počas jej štúdia na vysokej škole, keď začala pociťovať rôzne zdravotné ťažkosti. Tie vrcholili akútnymi stavmi, ktoré viedli na urgentný príjem a dokonca viacerými operáciami. Po kolotoči návštev u špecialistov jej diagnostikovali ťažkú histamínovú intoleranciu, ktorá je jednou z menej známych intolerancií. Keďže Lucia musela kompletne zmeniť svoj jedálniček a životný štýl, začala sa do problematiky tohto ochorenia ponárať hlbšie a hlbšie.

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: archív Lucie Samuelovej

O intolerancii bloguje na Facebooku

„Uvedomila som si, koľko dezinformácií sa šíri o histamínovej intolerancii. Že ľuďom chýba inšpirácia k vareniu a pečeniu, pretože to nie je len o tom, že upravím pôvodný recept,“ uviedla sympatická Slovenka. Keď zistila, koľko ľudí bojuje s podobnými diagnózami a nevie si rady, začala denne blogovať a zdieľať svoje chutné recepty, tipy aj osobné skúsenosti prostredníctvom Facebookovej skupiny Intolerancia bez zúfalstva. Dnes už skupina existuje 2 roky, má viac než 4 400 členov a pre mnohých je zdrojom veľkej motivácie.

„Ľudí sa snažím inšpirovať a motivovať vlastnou skúsenosťou. Mnohým sú potravinové intolerancie diagnostikované až s odstupom niekoľkých rokov ťažkostí, čo sa prejaví na tom, že ľudí to ubije psychicky aj fyzicky. Snažím sa im preto ísť príkladom, že život sa dá žiť aj plnohodnotne, aj keď s obmedzeniami. Skupina Intolerancia bez zúfalstva je ladená v motivačno- povzbudivom duchu, podarilo sa mi vytvoriť takú virtuálnu intolerantnú rodinu,“ vysvetlila Lucia.

S mnohými členmi je v kontakte denne a intenzívne s nimi prežíva ich pocity a príbehy. Intolerancia navyše často ovplyvňuje nielen jednotlivca, ale celú jeho rodinu. O tom, že Luciina aktivita má zmysel, svedčí aj spätná väzba, ktorú dostáva. „Nie je lepší pocit, ako keď mi napíšu, že ich niektoré moje myšlienky nakopli zabojovať, že si po dlhej dobe pochutili, že žijú spokojnejšie, že sa mohli vrátiť do práce alebo detičky mohli opäť nastúpiť do škôlky. Vždy sa s nimi snažím nájsť východisko prijateľným spôsobom, aby sa ich život posunul k lepšiemu,“ uviedla.

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: archív Lucie Samuelovej

Robí to vo voľnom čase 

Aj keď sa môže zdať, že Lucia osvete o intolerancii venuje všetku svoju energiu, nie je to tak. Najzaujímavejšie je totiž to, že to robí popri práci IT-čkárky, čo o nej mnohí nevedia. Práve odovzdávanie inšpirácie a pozitívnej energie ľuďom so zdravotnými problémami je však pre ňu tým najzmysluplnejším využitím voľného času. Kým niekto ho trávi pri telke, ona radšej povzbudzuje tých, ktorí to potrebujú.

„Jedna z vecí, za ktoré sa oplatí bojovať, je zdravie a radosť žiť. Nie každý má totiž podporu rodiny a okolia a teší ma, ak k ich pohode aspoň malou troškou prispejem. Okrem toho varím, pečiem,  študujem novinky z oblastí potravinových intolerancií, športujem, trávim čas s rodinou a priateľmi a mám asi milión koníčkov, ktoré musím držať na uzde. Pri histamínovej intolerancii je výhodou, že ak to človek prestrelí, život ho prefacká. No ostať pasívnym a opusteným nie je riešenie,“ prezradila Lucia.

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: archív Lucie Samuelovej

Pre ľudí vytvorila užitočnú pomôcku 

Keďže intolerancia je predovšetkým o strave, Slovenka sa snaží prinášať najmä nové recepty, ktoré sú nielen nízkohistamínové, ale aj bezlepkové a bezmliečne, preto sú vhodné takmer pre každého. Snaží sa ukázať, že variť sa dá pestro, chutne a zdraviu prospešne aj napriek často malému zoznamu tolerovaných potravín. Histaminici si musia každú jednu zložku jedla a reakcie na ňu sledovať, pretože aj malá odchýlka od stanoveného jedálnička môže skončiť návštevou nemocnice. Aj preto Lucia vytvorila Stravovací diár, ktorý dokáže život s intoleranciou uľahčiť.

Prvá verzia diáru na rok 2017 zaznamenala úspech, preto teraz vychádza v novej podobe na rok 2018. „Stravovací diár je taká moja srdcovka. Je to v podstate zhmotnená snaha a ukážka toho, že sa pre histaminikov niekto snaží niečo urobiť. Zároveň je to úžasná pomôcka pre ľudí s potravinovou intoleranciou, ale aj pre všetkých, ktorí si chcú sledovať svoj životný štýl a jedálniček. V diári sú zároveň aj recepty, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia k vareniu a pečeniu, a taktiež priestor na vlastné recepty,“ prezradila Lucia.

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: archív Lucie Samuelovej

Život s intoleranciou však zďaleka nie je len o strave, pretože zdravie napríklad histaminika ovplyvňuje aj pohyb či celková psychická pohoda. Aj preto je dôležité zaznačovať si do diára napríklad pocitovú úroveň stresu v daný deň, či si bol cvičiť, akú si mal náladu či ako si sa vyspal. Všetko toto totiž podľa Lucie ovplyvňuje prejavy intolerancie. Zároveň môže byť takýto diár motiváciou, pretože si doň môžeme značiť svoje vízie a plány, napríklad čo chceme spraviť pre svoje zdravie. Na základe toho môžeme zhodnotiť, ako sa nám ich darí napĺňať.

„Keď je človek v kľude a psychickej pohode, tak môže nejaké jedlo tolerovať, kým pri zvýšenej psychickej či fyzickej námahe môže prísť reakcia. Nie je to totiž len o konkrétnych potravinách, ale funguje tu akýsi princíp naplneného pohára. Do neho sa dáva všetko z nášho dňa – ingrediencie, ich kvalita, čerstvosť, spôsob prípravy, pohyb, stres, nedostatok spánku, choroba, lieky a podobne. Postupne sa pohár plní, až kým nepretečie,“ vysvetlila Slovenka, podľa ktorej diár pomôže najmä v začiatkoch spolužitia s intoleranciou, kým si človek nájde svoju cestu.

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: archív Lucie Samuelovej

Nechce byť výživovou poradkyňou

Napriek tomu, že Lucia zdieľa najmä svoje osobné skúsenosti, snaží sa v tomto smere aj vzdelávať, aby toho ľuďom mohla odovzdať ešte viac. Väčšinou je to však formou samoštúdia a nad žiadnym výživovým kurzom neuvažuje. „Nepovažujem to za správnu cestu. Dnes už je výživový poradca v podstate ktokoľvek po víkendovom kurze s vytlačeným certifikátom a ich odporúčania je často možné prirovnať k šarlatánskym. Najmä, keď ide o zdravotné komplikácie, by som nemala odvahu niekomu radiť v stravovaní bez kvalitného medicínskeho vzdelania,“ priznala.

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: archív Lucie Samuelovej

Aj preto sa snaží, aby informácie, ktoré s ľuďmi zdieľa, chápali len ako jej vlastný príbeh a inšpiráciu, ako varí a žije ona sama. Pretože každý prípad intolerancie je individuálny a treba sa riadiť najmä radami lekárov a počúvať svoje telo. Inak si môže človek narobiť viac škody ako úžitku. Pre ľudí však Lucia organizuje rôzne motivačné semináre na tému histamínovej intolerancie, kde im vysvetľuje podstatné informácie o živote s týmto obmedzením, usmerňuje ich a ukazuje im, ako sa dajú zvládať rôzne situácie, ako napríklad cestovanie, šport a aktívny život s intoleranciou.

To všetko sa jej samej darí zvládať a je dokonalou ukážkou, že sa to dá. Energiu, ktorá z nej srší, by totiž pokojne mohla rozdávať. Jej víziou je naďalej ľuďom ukazovať pozitívnu cestu života s intoleranciou či iným zdravotným obmedzením a jej prianím je, aby títo ľudia dostávali komplexnejšie informácie, pretože informovanosť napríklad o histamínovej intolerancii je stále slabá. Kým je tu však Lucia a ďalší jej podobní, ľudia nemusia byť stratení. :)

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: archív Lucie Samuelovej

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech