Piešťanská značka Abraka prerazila s aktívnou a hravou módou z PET fliaš

  • Na Slovensku vzniká čoraz viac projektov, ktoré dokazujú, že móda nemusí byť neetická či masová
  • Značka Abraka z Piešťan sa rozhodla osviežiť trh lokálnymi kúskami určenými pre aktívne ženy
  • Nielenže majú originálny dizajn, ale sú ekologické a vyrobené aj z recyklovaných materiálov
befunky-collage-1
Abraka
  • Na Slovensku vzniká čoraz viac projektov, ktoré dokazujú, že móda nemusí byť neetická či masová
  • Značka Abraka z Piešťan sa rozhodla osviežiť trh lokálnymi kúskami určenými pre aktívne ženy
  • Nielenže majú originálny dizajn, ale sú ekologické a vyrobené aj z recyklovaných materiálov

Originálna slovenská značka Abraka, ktorej doménou sú športové kúsky pre ženy, len nedávno predstavila svoju novú jarnú kolekciu. Je plná farieb a života, no najmä prezentuje udržateľnú lokálnu módu. Niet divu, že si už získala srdcia a miesto v šatníku mnohých Sloveniek, dokonca aj známych športovkýň. My sme sa o piešťanskom projekte rozhodli zistiť viac priamo od zakladateľov a prinášame ti krátky rozhovor.

Predstavte nám prosím, kto stojí za značkou Abraka?

Za Abrakou stoja traja kamoši – Nina, Ajša a Ivo. Náš veselý postoj k životu a láska k športu sa prirodzene pretavili do tvorby produktov, ktoré aktuálne ponúkame. Ivo ich síce zatiaľ nenosí, ale už pretláča nápad zaradiť do kolekcie aj pánske kúsky, tak uvidíme, nechajte sa prekvapiť.

Kedy vznikla značka Abraka a ako odvtedy vnímate váš progres?

Abraka vznikala v jarnom období takto pred rokom. Dlho sme prototypovali, dlho sme definovali značku, trvalo nám takmer pol roka, kým sme mali v rukách prvé produkty. Nemali sme veľa skúseností, určite sme na začiatku urobili aj chyby. Za rok však vidíme veľký posun vpred. Za produkty, ktoré robíme, sa môžeme hrdo postaviť, snažíme sa zlepšovať a nezaspať na vavrínoch. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo spolupracovať na výrobe recyklovaného materiálu, ktorý používame, vyprototypovať strihy aj podľa spätných väzieb zákazníkov, udržať celý proces výroby lokálny a tak optimalizovať výrobu, aby bola čo najšetrnejšia na spotrebu materiálov a energií.

Aká je vaša filozofia, ako chcete zmeniť svet módy?

Zmeniť svet módy sa nám asi nepodarí, ale meníme a optimalizujeme našu produkciu. Ak by sme sa stali inšpiráciou čo i len pre jedného výrobcu alebo zákazníka, budeme sa veľmi tešiť. Od začiatku existencie značky si prvé miesto v rebríčku našich hodnôt delia dizajny a komfort nosenia s dopadom nášho podnikania na životné prostredie. Držíme sa hesla „začni od seba“, a tak sme celú jarnú kolekciu postavili na ekologických materiáloch. Vyrábame lokálne, používame recyklované balenia a v rámci možností šírime osvetu o dlhodobo udržateľnej móde.

Z akých materiálov sú Abraka kúsky vyrábané?

Používame materiály, ktoré sú vyrobené v Európe. Podľa potreby kombinujeme tie, ktoré sú z recyklovaných PET fliaš a materiály s certifikátom OEKO-TEX® | STANDARD 100. Často sa stretávame s otázkou, či je recyklovaný materiál príjemný na koži a zdravotne nezávadný. A áno je! Recyklovaný materiál je nielen nezávadný, ale skutočne veľmi jemný a pohodlný. Má veľmi nízku presvitavosť, čo je na legínach vysoko žiadané. Čerešničkou na torte je pre nás fakt, že výrobou jedných legín očistíme prírodu o približne 12 plastových fliaš, ktoré by inak pravdepodobne skončili na skládke alebo v oceáne. To dáva našim predajom úplne nový rozmer radosti.

Nedávno ste predstavili novú kolekciu. Kto ju navrhoval?

Kolekciu sme si navrhovali sami. Pri dvoch dizajnoch sme však spolupracovali so slovenskými ilustrátormi Eniacom a Zuzanou Bartovou. Okrem úplne nových dizajnov sme vylepšovali aj strihy a šitie. Pri tvorbe kolekcie sme sa často inšpirovali Slovenskom a prírodou, preto na legínach môžete nájsť napríklad motýľa mlynárika, púpavy, kvety ďateliny, magnólie, rybárika riečneho či kamzíka vrchovského. Na druhej strane sme však neodbočili od nám blízkych veselých motívov, a tak si môžete vybrať aj z dizajnov s melónami či ovečkami.

Spolupracujete so športovkyňami, ako sú Tereza Páleníková či Tatiana Žideková. Ako vznikli tieto spojenia?

Spolupráce sú u nás vždy veľmi intuitívne. Tatianu sme stretli na lyžovačke v Jasnej, kde sme sa hneď dali do reči. Terezku poznáme ako bývalé basketbalistky z týchto nám blízkych kruhov. Páči sa nám autentickosť prezentácie a myslíme si, že tento postoj nám vždy posunie do cesty tých správnych ľudí. Tešíme sa všetkým fotkám a správam od našich zákazníčok, z ktorých niektoré sa dokonca stali našimi Abraka ambasádorkami. :)

Je už dnes vaša značka zisková?

Na Abraku sa nepozeráme z hľadiska krátkozrakého zárobku. Zarobené peniaze z predajov investujeme naspäť do projektu. V záujme vylepšenia produktov alebo zefektívnenia výroby sme napríklad navštívili niekoľko európskych výstav a veľtrhov materiálov a technológii, investovali sme do finalizácie procesu pletenia recyklovanej latky, ktorú používame, do nákupu kvalitného šijacieho stroja, ktorý okrem kvalitných elastických švov aj znižuje odpad materiálu, a tak by sme mohli pokračovať ďalej.

Pre nás má veľký zmysel nastaviť si a udržať štandard výroby a všetky jeho aspekty tak kvalitne, aby sme s tým boli spokojní. Určite sa tiež chceme venovať rozšíreniu kolekcie o ďalšie veselé Abraka kúsky. :)

Ďakujeme Abraka a držíme palce, nech sa ich farebná eko móda dostane k čo najviac ľuďom. Svoj vlastný kúsok si môžeš uchmatnúť v e-shope

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá