Platové očakávania čerstvých absolventov na Slovensku: Ktoré odvetvia si pýtajú najviac?

  • Nezamestnanosť je rekordne nízka
  • Čerství absolventi ale majú rekordne vysoké očakávania
  • Opäť vedú technické fakulty
graduation-cap-3430714_1920
Pexels
  • Nezamestnanosť je rekordne nízka
  • Čerství absolventi ale majú rekordne vysoké očakávania
  • Opäť vedú technické fakulty

Čím je nižšia nezamestnanosť, tým je väčší dopyt po pracovnej sile. Túto jednoduchú rovnicu si uvedomujú aj absolventi a tým pádom majú aj lepšiu vyjednávaciu pozíciu pri platoch. To sa odzrkadlilo aj na ich platových očakávaniach. Nahráva im aj fakt, že zamestnávatelia majú oveľa väčší záujem zamestnať absolventov v porovnaní s minulými obdobiami.

Začínajú si uvedomovať hodnotu svojej práce

Profesia.sk informuje, že medziročný nárast platových očakávaní absolventov je v porovnaní s minulým rokom o 38 eur vyšší. Platové očakávania idú z roka na rok vyššie. Je to pozitívny trend, keďže si absolventi začínajú uvedomovať hodnotu svojej práce a zamestnávatelia budú nútení poskytnúť férovejšie platy.

Viac ako 1000 eur na výplatnej páske si pýtajú väčšinou absolventi technických univerzít, ale aj absolventi Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity. Určite už tušíte, že najvyššie platové očakávania majú absolventi technických fakúlt, avšak prekvapivo, rebríčku nekraľujú fakulty STU ako FIT a FEI, ktoré vychovávajú budúcich IT-čkárov. Najvyššie platové očakávania majú absolventi fakulty špeciálnej techniky z Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka, ich očakávania atakovali hranicu 1400 eur.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: rawpixels.com

Absolventi humanitných vied nemusia hádzať flintu do žita

Na jednej strane sa môže zdať, že najžiadanejší sú absolventi technických smerov a majú najlepšie možnosti, na druhej strane si treba uvedomiť, že ani humanitné vedy na tom nie sú zle. Štatistiky v tomto článku sú reálne, ale nemajú slúžiť ako odstrašujúci príklad a dôvod, prečo neštudovať humanitné vedy.

Jeden z pozitívnych príkladov sú tlmočníci a prekladatelia. Ak sa bavíme z hľadiska globálneho trhu, tak v Amerike toto povolanie zaznamenalo obrovský nárast a záujem oň neprejavujú len firmy, ale aj medzinárodne inštitúcie ako OSN. Keby sa náhodou absolvent tohto odboru rozhodol, že preklad alebo tlmočenie nie je to pravé orechové, môže ísť pracovať do korporátnej sféry, kde si jazykové zručnosti cenia, prípadne ísť učiť na jazykovú školu. Možností je veľa.

Odhliadnuc od tohto jedného konkrétneho príkladu, záujem je aj o marketingových špecialistov a dizajnérov. Ako sa vyjadril riaditeľ Vidyardu, Michael Litt, jedna vec je vytvoriť produkt a druhá vytvoriť produkt, ktorý zákazníci chcú. Takou istou filozofiou sa riadil aj Steve Jobs. Ten tvrdil, že na vytvorenie produktu, z ktorého ti srdce zaplesá sa musia spojiť technológie s liberálnymi a humanitnými vedami.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá