Poznáme ďalší koncept bratislavskej štvrte Nivy. Navrhli ho známi britskí architekti

  • V Bratislave konečne rastie niečo, čo budeme môcť nazvať biznisovým srdcom mesta
  • HB Reavis predstavil novú štruktúru, ktorá v jednom koncepte prepojí biznis s voľnočasovými aktivitami
  • Autorom návrhu je prestížne britské architektonické štúdio
hb
HB Reavis
  • V Bratislave konečne rastie niečo, čo budeme môcť nazvať biznisovým srdcom mesta
  • HB Reavis predstavil novú štruktúru, ktorá v jednom koncepte prepojí biznis s voľnočasovými aktivitami
  • Autorom návrhu je prestížne britské architektonické štúdio

Panoráma a podoba nášho hlavného mesta sa pomaly ale isto mení. Z post-socialistického mesta sa pomaly transformuje na modernú európsku metropolu. Prvé zmeny sme už pocítili na vlastnej koži po tom, ako starú autobusovú stanicu nahradila dočasná na Bottovej ulici. Tú do roka 2020 nahradí novučičká Stanica Nivy, ktorá je súčasťou komplexného projektu Nové Nivy. Ten prinesie do Bratislavy viacero samostatných projektov, ktoré vo výsledku definujú novú modernú štvrť mesta.

Developer teraz predstavil novú štruktúru, ktorú postaví na rohu Mlynských Nív a Košickej ulice a ktorej dominantou má byť výšková veža. Táto nová časť Bratislavy sa má stať centrom biznisu a mestského života. Ožije verejnou plochou o rozlohe Hlavného námestia, zeleným parkom a terasami, viacerými multifunkčnými budovami, obchodmi a službami na prízemí budov, ale tiež priestorom pre organizovanie podujatí. Miesto má nadobudnúť komunitný charakter a slúžiť najmä ľuďom, ktorým ponúkne nové priestory pre trávenie voľného času. Tento koncept zároveň prinesie nové pracovné miesta, pretože sa tu bude sústrediť biznis a kreatívny priemysel a rásť úspešné spoločnosti a startupy.

Za dizajnom konceptu, ktorý sa snaží o prepojenie pracovných a voľnočasových aktivít, stojí najväčšie britské architektonické štúdio Allford Hall Monaghan Morris. V roku 2015 získalo ocenenie Stirling Price udelené inštitúciou Royal Institute of British Architects. Koncept bol vytvorený s podporou britských odborníkov na psychológiu správania sa ľudí v mestách Space Syntax. Má tak potenciál odzrkadliť skutočné potreby obyvateľov a návštevníkov mesta a priniesť funkčný priestor, aký tu zrejme ešte nebol. Výstavba konceptu bude realizovaná v dvoch etapách a hotová by mala byť do 5 rokov. Developer má už schválený investičný zámer a v najbližšej dobe ho plánuje posunúť na posúdenie vplyvu na životné prostredie.

V rámci komplexného projektu Nové Nivy vyrastie tiež projekt Stanica Nivy – Smart City za viac ako 1 miliardu eur, ktorý vytvorí nákupné a dopravné centrum štvrte. Jeho súčasťou je výstavba autobusovej stanice, nákupného centra, kancelárskych projektov, dopravných prepojení a verejnej infraštruktúry, do ktorej developer investuje viac ako 180 miliónov eur. Panorámu zmenia ďalšie výškové budovy Nivy Tower a Twin City Tower. Pribudnúť má aj lanovka cez Dunaj a záchytné parkoviská, ktoré majú znížiť množstvo áut v centre Bratislavy. Túto filozofiu podporí aj výstavba cyklotrás či lepšie možnosti pre pešiu dopravu.

Na nové centrum Bratislavy a modernejšiu tvár mesta si ešte pár rokov počkáme, no už teraz je jasné, že veci sa hýbu správnym smerom. Možno sa tak naše hlavné mesto konečne priblíži európskym metropolám a prestane trpieť syndrómom menejcennosti. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech