Poznáš 7 architektonických ikon Slovenska? Takto ich znázornil grafik Tomáš Kompaník

  • Známy grafický dizajnér Tomáš Kompaník má za sebou ďalší úspech
  • V spolupráci s Goral Vodka Master vytvoril 7 grafík ikon slovenskej architektúry
  • Vyobrazenia známych stavieb sa ocitli aj na limitovanej edícii fliaš tejto vodky
BeFunky-collage (35)
Goral Vodka
  • Známy grafický dizajnér Tomáš Kompaník má za sebou ďalší úspech
  • V spolupráci s Goral Vodka Master vytvoril 7 grafík ikon slovenskej architektúry
  • Vyobrazenia známych stavieb sa ocitli aj na limitovanej edícii fliaš tejto vodky

Na Slovensku sa môžeme pochváliť bohatým kultúrnym dedičstvom a folklórom, čo sú aj témy záujmu grafického dizajnéra Tomáša Kompaníka. Celé Slovensko zaujal svojou knihou AHA, v ktorej prepojil tradičnú slovenskú výšivku so súčasným grafickým dizajnom. Výšivka kedysi plnila výhradne praktickú či ozdobnú funkciu, dnes je symbolom nášho dedičstva a tradície. Teraz dostal Tomáš šancu ukázať, ako si rozumie s architektúrou.

Goral Vodka Master, ktorá oslavuje 7 rokov existencie, totiž tento rok priniesla druhý ročník ankety „77 dôvodov, prečo mám rád Slovensko“. Jednou z kategórií boli aj ikonické stavby novodobej slovenskej architektúry. Aké sú výsledky? Našou najväčšou ikonou je tatranský hotel Patria, ktorého tvar kopíruje tatranské štíty a dokonale zapadá do panorámy.

V jeho tesnom závese sú nemenej charakteristické stavby, ako bratislavský Most SNP so slávnym Ufom, banskobystrický Pamätník SNP, ďalej známa atypická budova Slovenského rozhlasu v Bratislave, Kolonádový most v Piešťanoch, Televízna veža na Kamzíku v Bratislave a nedávno zrekonštruované kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach. Každá zo stavieb má svoj vlastný príbeh, každá je samostatným symbolom.

Doteraz najoceňovanejšia slovenská značka vodky, ktorá má úspechy aj v zahraničí, sa rozhodla vzdať poctu týmto pamiatkam. Oslovila mladého dizajnéra Tomáša Kompaníka, aby ich originálne graficky stvárnil. „Goral Vodka Master je hrdá na to, že je slovenská. Radi by sme týmto symbolicky poukázali na to, že slovenské vie byť naozaj svetové. Počnúc prírodou, históriou, umením, kultúrou a architektúrou,“ povedal majiteľ spoločnosti Marián Gurega.

Tomáš sa rozhodol vsadiť na minimalistické lineárne prevedenie, ktorému dominujú jednoduché geometrické tvary a tenké línie. Použil pritom len čiernu, bielu a červenú farbu. Ako sám Tomáš hovorí: „Pre mňa ako grafického dizajnéra je Slovensko veľmi inšpiratívne. Spracovať vybrané ikony slovenskej architektúry do minimalistickej lineárnej podoby bolo zaujímavé zadanie a dúfam, že sa výsledok bude páčiť.“

Výsledok jeho práce môžeš vidieť na grafikách, ktoré sú do polovice júla vystavené v Televíznej veži Kamzík, ale predovšetkým na limitovanej edícii Goral Vodky Master. Tento zberateľský kúsok 1,75l fľaše zdobí už spomenutá grafika 7 ikon novodobej slovenskej architektúry, ako aj platinová potlač. Kúpiť si ho môžeš na www.77dovodov.sk za symbolických 77 eur. Výťažok z predaja pôjde nadácii na Zachovanie dedičstva našich predkov.

Článok vznikol v spolupráci s Goral Vodkou. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech