Prvá eurobankovka so slovenským symbolom má prekvapivú hodnotu

  • Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici sa už onedlho bude môcť pochváliť novou atrakciou
  • Bude ňou špeciálny bankomat na ešte špeciálnejšie bankovky
  • Nová slovenská bankovka však do obehu nepôjde, pretože jej hodnota je nula
bank-notes-bills-cash-164537
Pexels
  • Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici sa už onedlho bude môcť pochváliť novou atrakciou
  • Bude ňou špeciálny bankomat na ešte špeciálnejšie bankovky
  • Nová slovenská bankovka však do obehu nepôjde, pretože jej hodnota je nula

Zaujímavú novinku do sveta suvenírov v podobe oficiálnych Euro Souvenir bankoviek zaviedlo už v roku 2015 Francúzsko. Rozhodlo sa pre výdaj bankoviek, na ktorých sú zobrazované najznámejšie kultúrne a historické pamiatky alebo turisticky zaujímavé lokality jednotlivých krajín a môžu sa tak stať mementom nejedného cestovateľa či zberateľa. Veď koľkokrát aj tebe štrngajú v peňaženke drobné mince inej meny z dovolenky?

Nápad Francúzov sa okamžite rozšíril aj do ostatných krajín Európy a už o pár dní so svojou historicky prvou pamätnou bankovkou prichádza aj Slovensko. Aké sú jej parametre? Plnohodnotný, 100 % bavlnený bankovkový papier, ochranné prvky, ktoré majú aj všetky klasické, obehové bankovky (vodoznak, hologram, UV ochranné prvky atď.) a aj jedinečnosť vďaka sériovým číslam.

Na našej prvej pamätnej bankovke je vyobrazený Pamätník SNP, pred ktorým stojí česko-slovenský tank s označením LT vz. 38, ktorý do bojov počas Slovenského národného povstania úspešne zasahoval. Euro souvenir bankovka je vyrobená v limitovanom náklade 5000 kusov. O tlač sa postará spoločnosťou Oberthur Technologies, ktorá vyrába aj pravé euro bankovky.

Podľa oficiálnych informácií Múzea SNP, bude Predaj 0 Euro Souvenir bankoviek spustený už 8. mája, kedy si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom. Už od deviatej hodiny ráno, si môžeš ísť po svoju pamätnú bankovku do priestorov Pamätníka SNP na Kapitulskej ulici a získaš ju v špeciálnom bankomate. Jej cena je 2 eurá a o tento zberateľský kúsok je veľký záujem.

Múzeum SNP píše: „Jedná sa o medzi návštevníkmi, zberateľmi a numizmatikmi veľmi žiadané kúsky, o čom svedčí aj veľký záujem zo zahraničia, kam odchádza približne polovica celkového vydaného množstva s vyobrazením Pamätníka SNP. Bankovka s Pamätníkom SNP sa tak určite zaradí medzi veľmi vyhľadávané suveníry a zberateľské kúsky, ktorých cena tak ako pri zahraničných emisiách časom narastie nad ich emisnú cenu.“

Veľkých fanúšikov zberateľstva poteší určite aj informácia, že Múzeum SNP plánuje postupne vydať aj ďalšie varianty pamätných bankoviek. Má tak vzniknúť ucelenú zbierku jednotlivých limitovaných variant bankoviek a už teraz je jasné, čo bude mať na sebe vyobrazených aj pár ďalších kúskov. Je to bankovka s trojicou významných členov slovenskej divokej prírody a označením ZOO Bratislava, ďalším prírastkom bude bankovka s vyobrazením ZOO Košice a opäť sa dostane pocty aj Banskej Bystrici.

Zdroj: muzeumsnp.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech