Puzzle „Pucle“ vznikli z túžby robiť niečo iné. Niečo krásne a myseľ cibriace

  • Mal si doma 1000 alebo 10 000 kúskov? Puzzle sú hračkou, ktorá nepozná hranice generácií a milujú ju malí aj veľkí. O to viac, keď v sebe ukrýva niečo viac než len skladačku.
pucle
facebook.com/pucle
  • Mal si doma 1000 alebo 10 000 kúskov? Puzzle sú hračkou, ktorá nepozná hranice generácií a milujú ju malí aj veľkí. O to viac, keď v sebe ukrýva niečo viac než len skladačku.

Pamätáš si ešte niekoľko hodín dlhé skladanie drobných puzzle s obrázkom chutných mačiatok či filmových postavičiek zo svojho detstva? Alebo si prepadol tejto skladačke natoľko, že ešte stále sú puzzle tvojím najmilovanejším darčekom pod stromčekom? Krásny projekt so šikovným názvom Pucle prináša nový pohľad na starodávnu hru (podľa wikipedie totižto pochádza už z konca 16. storočia), a tak môžeš mať aj ty už onedlho doma originálnu autorskú ilustráciu. Dokonca v krásnom, enviroment friendly ráme.

Lenka a Baša, ktoré za týmto projektom stoja, o začiatkoch prezradili: „Náš puclový nápad sa zrodil jedného marcového rana pri prechádzke, keď sme snívali o našom vlastnom dizajnovom obchodíku. Sme zanietené puclo-skladačky, ale sortiment ktorý je na pultoch je veľký gýč, takže sa ťažko vyberalo. Napadlo nám spojiť súčasnú kresbu, grafiku a ilustráciu s touto inteligentnou skladačkou. V ten deň, po rannej jarnej prechádzke, sme išli autom z Bratislavy do Trenčína, a po ceste sme vymysleli celý koncept, od rámu až po balenie, ktorý sme postupne vylepšovali.“

Nosným prvkom Puclí sú (zatiaľ) štyri jedinečné ilustrácie od Daniely Olejníkovej, Simony Čechovej, Márii Čorejovej a Juraja Hubinského, pričom už dnes vieme, že čoskoro pribudne Ondrej Gavalda. Tie sú tlačené na recyklované puzzle a zasadené do ručne vyrábaných drevených rámov. V čom sú Pucle ale jedinečné? Okrem dizajnu je to aj ich balenie. 500 kúskov dostaneš totižto v ručne šitom vrecúšku, v krásnom tubuse s potlačou, celý rám rozložený na 4 masívne časti, 4 skrutky na jeho upevnenie, spodnú, lepenkovú podložku, vrchnú fóliu aj originálny manuál šikovného skladača a Príručku bystrých skladačov. Obrázok má nakoniec veľkosť 50 x 38 centimetrov a je ideálny, do pracovne, obývačky aj tvojej spálne.

V obchode na puclepucle.com dokonca ku každej ilustrácii nájdeš jedinečný popis práce na danom obrázku a aj čosi o autorovi. Nuž a tých výhod je neúrekom: „Teší nás, že prinášame produkt, ktorý funguje na princípe večnej skladačky. Pucle si môžete jednoducho kedykoľvek rozložiť, zložiť, zavesiť a zvesiť bez toho, aby ste čokoľvek lepili. Hravá forma nielen baví, ale aj otvára dialóg o kultúre v domácom prostredí. Pucle nie sú pre nás iba hrou, veľmi dôležitý je práve edukačný a informatívny prvok, ktorý obsahujú. Je to vyvážený mix krásneho, bystrého a hravého.“ 

Dôležité sú však aj fakty: „Pri skladaní puzzle sú aktívne obe hemisféry – pravá logicky analyzuje jednotlivé kúsky a kreatívna ľavá ich intuitívne spája dohromady. Pri precvičovaní oboch strán mozgu súčasne, sa vytvárajú spojenia medzi hemisférami, a tvorí sa dopamín, čo zvyšuje našu schopnosť učiť sa, chápať a pamätať si.“

Hoci nie som ideálny prototyp šikovného skladača, tento projekt sa mi veľmi páči, a tiež to môže byť zaujímavý vianočný darček. Ak sa tak zapáčil aj tebe, okrem obyčajného nákupu na puclepucle.com môžeš projekt podporiť TU alebo ho sledovať na facebooku a instagrame.

Zdroj: puclepucle.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá