Rakúsko zakázalo fajčenie v autách, pokuty sú vysoké

  • Zákaz sa týka všetkých členov posádky osobných automobilov
  • Avšak len v prípade, ak sa vo vozidle nachádza mladistvá osoba
salto
flickr.com
  • Zákaz sa týka všetkých členov posádky osobných automobilov
  • Avšak len v prípade, ak sa vo vozidle nachádza mladistvá osoba

Rakúsky parlament koncom marca schválil čiastočný zákaz fajčenia v autách, ak sa v aute nachádza osoba, ktorá má menej ako 18 rokov. Nariadenia platí od 1. mája. Týka sa nielen vodičov, ale aj posádky.

Podľa rakúskeho autoklubu hrozí pri porušení zákazu pokuta 100 eur. V prípade opakovaného deliktu až 1000 eur. Právnik autoklubu, Michael Hoffer, však v niektorých prípadoch predpokladá zložitú vymožiteľnosť takéhoto nariadenia. Dôvodom má byť hneď niekoľko sporných ustanovení len narýchlo pripraveného zákona.

„Bude problematické potrestať vinníka v prípade nahlásenia treťou osobou alebo vtedy, ak je vo vozidle viac mladistvých,“ tvrdí Hoffer pre infoglitz.com.

Dodáva, že problematické je to aj v prípade, ak by vo vozidle fajčila práve mladistvá osoba. Podľa Hoffera tak polícia bude môcť pokutovať len vtedy, ak vinníka chytí priamo na mieste.

Súčasne v Rakúsku naberá účinnosť zákaz fajčenia vo vozidlách taxislužby a podnikových autobusoch. Podobné nariadenie platí aj vo Veľkej Británii, Škótsku, Írsku a vo Francúzsku. Pokuty sa tu za prvý trest pohybujú okolo 50 až 100 eur.

V Taliansku je nariadenie rozšírené o prítomnosť tehotnej ženy. Výška pokuty tu závisí na veku dieťaťa. V prípade, že je mladšie ako 12 rokov, hrozí pokuta až vo výške 5-tisíc eur. Grécko fajčenie zakazuje v prítomnosti detí do 12-tich rokov s pokutou 1500 eur.

Na Slovensku sa zatiaľ fajčenie v osobných súkromných autách nezakazuje. Platí len, že sa vodič musí naplno venovať riadeniu vozidla.

zdroj: infoglitz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech