Rodina Trnkovcov vytvorí v Trnave kultúrne centrum so skvelým jedlom a zaujímavou myšlienkou

  • Nový projekt v srdci Trnavy prinesie so sebou oceňovanú gastronómiu, kopu kultúry, coworkingové centrum aj štipendiá pre mladé talenty
  • Rodina Trnkovcov, ktorá projekt financuje, chce do budúcnosti vytvoriť z priestoru akýsi sebestačný ekosystém
  • Nádvorie v historickom centre mesta otvorí verejnosti svoje brány už začiatkom apríla
collage
Lukáš Gašparík/ Tlačová správa
  • Nový projekt v srdci Trnavy prinesie so sebou oceňovanú gastronómiu, kopu kultúry, coworkingové centrum aj štipendiá pre mladé talenty
  • Rodina Trnkovcov, ktorá projekt financuje, chce do budúcnosti vytvoriť z priestoru akýsi sebestačný ekosystém
  • Nádvorie v historickom centre mesta otvorí verejnosti svoje brány už začiatkom apríla

Trnavčania sa už túto jar môžu tešiť na novinku vo svojom meste. Začiatkom apríla sa totižto v historickom centre mesta bude otvárať bohaté kultúrne centrum. Za projektom stoja otec a syn Miroslav a Michal Trnkovci, ktorí už v Trnave do oživenia pamiatkovo chránených budov od roku 2012 investovali v rámci svojich filantropických aktivít viac ako 15 miliónov eur.

Projekt s názvom Nádvorie (facebooková stránka) má v sebe spájať kultúrne centrum ideálne na koncerty, premietania aj predstavenia, so začiatkom nového akademického roka tu bude aj priestor pre nadštandardné ubytovanie pre približne desiatku vybraných talentovaných študentov formou štipendia či prvé coworkingové centrum v meste (viď. video) s približne štyridsiatimi miestami, vytvorené pre podporu startupov, freelancerov a kreatívnych nápadov. K novému priestoru v meste patri aj klasické kancelárske priestory. Michal Trnka povedal: „Nechceme ich prenajímať na komerčnej báze, skôr sa k tomu snažíme mať taký kurátorský prístup, a to aj za cenu toho, že nebudú dlhšie obsadené alebo nebudeme schopní dosiahnuť taký nájom aký by sme chceli.“

Okrem toho na Nádvorí nájdeš niekoľko úspešných firiem (napríklad sirupy Herbert alebo štúdio Pergamen) aj vysielacie priestory Trnavského rádia. Navyše pribudne nová piváreň a dve prevádzky pod hlavičkou oceňovaného šéfkuchára Lukáša Heska – remeselná pekáreň Chlieb (viď. video) náš a reštaurácia Akadémia. To všetko sa pripojí k už stojacej a Trnavčanmi milovanej kaviarni, Thalmeiner.

V záujme prepojiť už fungujúce komunity a zároveň podporiť študentov bude na Nádvorí pôsobiť kultúrne centrum Malý Berlín, ktoré sa postará o väčšinu kultúrneho programu a dostalo veľkú sálu pre približne 200 ľudí, ale aj komunitné centrum Kubík Nápadov pod vedením neziskovej organizácie Bronco, ktoré poskytuje priestor mladým nadaným umelcom a tiež sa stará o množstvo kultúry v meste.

Nádvorie by podľa jeho lídrov malo v sebe spájať všetky vekové kategórie a teda nie len módnym výstrelkom pre vekovú kategóriu 20 – 40-ročných. Cieľom Trnkovcov je vytvoriť komunitu, ktorá bude „jednoducho ľudí spájať“ a vrátiť ľudí z nákupných centier späť do centra mesta. Miroslav Trnka hovorí: „Hlavnou mojou túžbou, keď som začal kupovať budovy a nejakým spôsobom pretvárať priestor, bolo zastaviť vyľudňovanie tejto mestskej časti. Som rodený Trnavčan a zažil som ešte doby, keď tu atmosféra malého mesta ešte žila.“

Projekt ešte vlastne ani nie je v prevádzke a v pozadí stále počuť vŕtanie a búchanie, no už si stihol na svoj účet pripísať významné ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Architekt Matúš Vallo z ateliéru Vallo&Sadovský povedal: “Nájsť cestu, ako vytvoriť moderný a plne funkčný priestor, a pritom absolútne rešpektovať pôvodnú zástavbu a pravidlá pamiatkovej ochrany bola veľká výzva.” Riaditeľom Nádvoria sa stal Dušan Vančo, bývalý riaditeľ Rádia_FM. 

K otázke nájmov sa Miroslav Trnka vyjadril nasledovne: „Samozrejme, nájmy sú „priateľské“ a prepočty sme robili tak, aby sa priestor zaplatil sám. Nepotrebujeme, aby to generovalo nejaké veľké zisky, ale nechceme ani, aby na to niekto doplácal. Jednoducho urobiť z toho vec, ktorá sa dokáže uživiť sama.“ Je potrebné podotknúť, že podobný projekt už Trnkovci realizovali, a to v našom hlavnom meste – projekt Binárium.

Viacero projektov sa však sťažovalo na vysoké ceny, ktoré sa pohybujú na úrovni cca 20+ euro na meter štvorcový, čo je aj na bratislavské pomery značná suma, ktorá môže cenovo konkurovať aj priestorom ako napríklad Digital Park. Keďže majú byť trnavské prenájmy coworkingového centra „priateľské“, z aktuálnych cien podobných centier v Banskej Bystici, Žiline, Nitre a Bratislave a vzhľadom na porovnateľné pracovné podmienky by prijateľný mesačný členský poplatok za hot desk mohol byť približne 70 eur a za fix desk 120 eur. Všetko pod tieto sumy, by nás príjemne prekvapilo. :)

Zdroj: TS/redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá