Rozdiely medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska sú v platoch a pracovných podmienkach výrazne odlišné

  • Okrem vyššieho platu má na západnom Slovensku aj zamestnávateľ o niečo vyššie požiadavky
  • Potrebuješ vysokoškolské vzdelanie, dobrú angličtinu aj prax
juliette-leufke-154599-unsplash
unsplash.com
  • Okrem vyššieho platu má na západnom Slovensku aj zamestnávateľ o niečo vyššie požiadavky
  • Potrebuješ vysokoškolské vzdelanie, dobrú angličtinu aj prax

Hoci počet pracovných pozícií a mzda sú hlavným rozdielom, ktorý oddeľuje Bratislavu od zvyšku Slovenska v pracovnej sfére, sú to aj požiadavky na uchádzačov a ich znalosti. Najznámejší portál na vyhľadávanie pracovných príležitostí, Profesia.sk, v sledovanom období medzi októbrom 2017 a februárom 2018 uvádza priepastný rozdiel medzi západným, stredným a východným Slovenskom v počte ponúkaných pracovných pozícií, kde západ vedie s približne 58 500 voľnými miestami, pričom na strednom Slovensku je to len približne 14 800 miest a na západe tesne pod 14 000.

Zatiaľ čo na východe o miesta bojujú uchádzači, na západe bojujú naopak zamestnávatelia o zamestnancov. Bratislava má totižto podľa Profesia.sk z krajov druhý najnižší počet priemerných reakcií na jednu ponuku. Nuž a rozdiel je aj v platových podmienkach. V Bratslavskom kraji sa priemerná mzda pohybuje na úrovni 1365 eur v hrubom, na opačnej strane krajiny v Prešove je to iba 860 eur v hrubom. To predstavuje rozdiel takmer 60 %.

Ak sa chceš zamestnať v našom hlavnom meste, musíš aj čo to vedieť. Až 20 % z inzerátov zahŕňa nutné vysokoškolské vzdelanie, zatiaľ čo v Prešove alebo Banskej Bystrici sú to len 4 %. V 46 % inzerátoch z Bratislavy figuruje znalosť angličtiny, pričom celoslovenský priemer je 31 %. Samozrejme, musíš mať v odbore aj určitú prax. V Bratislave ju v inzerátoch vyžaduje 62 % zamestnávateľov, zatiaľ čo v Prešove figuruje len v polovici ponúk.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech