S odborníkom o architektúre: 3 projekty, ktoré majú na Slovensku začať rásť tento rok

  • Naprieč Slovenskom sa roztrhlo vrece so zaujímavými architektonickými projektmi, ktoré osviežujú staré, schátrané miesta alebo vytvárajú priestor pre nové stavby
  • My sme sa na 3 veľké projekty opýtali šikovného architekta Zoltána Horvátha z architektonického štúdia Archstyl, ktorý nás zasypal kopou odborných informácií
  • Zaujímala nás rekonštrukcia Cvernovky, nová nemocnica Bory aj jedinečná revitalizácia komplexu elektrární v Žiline
apf0o_uxrrfcuuqj1hpnzacvernovka
Compass Architekti
  • Naprieč Slovenskom sa roztrhlo vrece so zaujímavými architektonickými projektmi, ktoré osviežujú staré, schátrané miesta alebo vytvárajú priestor pre nové stavby
  • My sme sa na 3 veľké projekty opýtali šikovného architekta Zoltána Horvátha z architektonického štúdia Archstyl, ktorý nás zasypal kopou odborných informácií
  • Zaujímala nás rekonštrukcia Cvernovky, nová nemocnica Bory aj jedinečná revitalizácia komplexu elektrární v Žiline

Nemocnica novej generácie Bory

Sieť nemocníc Svet zdravia v roku 2016 ohlásila výstavbu nemocnice novej generácie v lokalite Bory. Nemocnica má mať rozlohu 43 000 m2 a podľa slov autorov projektu bola navrhnutá ako najefektívnejšia nemocnica v Európe. Úspech projektu naznačuje aj 50-ročná skúsenosť ateliéru DUCH HEALTH ARCHITECTS, ktorí okrem tejto nemocnice navrhovali napríklad aj nemocnicu v Michalovciach. Lokalita a investorom odprezentovaný štandard nemocnice naznačujú, že nemocnica nebude iba pre slovenskú klientelu.


Z architektonického hľadiska je projektovanie nemocnice asi jednou z najťažších typologických zadaní. Architekt pri navrhovaní musí zvládnuť extrémne komplikované dispozičné riešenie, poznať komplikované procesy a celkovú logistiku budovy, pričom cieľom je aj vytvorenie príjemného vnútorného priestoru. Na základe dostupných vizualizácií by bolo ťažké posúdiť, či sa to autorom úplne podarilo dosiahnuť, ich skúsenosti a slová investora nám ale dávajú nádej, že v Bratislave budeme mať špičkovú nemocnicu.

Nebude to však jediná špičková nemocnica na Slovensku. V roku 2017 boli zverejnené výsledky verejnej anonymnej urbanisticko-architektonickej sútaže návrhov na novú univerzitnú nemocnicu, ktorú vypísala Jesseniova lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského v Bratislave. Prvú cenu získal ateliér Pantograph (z Brezna), ktorý s perfektným riešením ťažkého zadania navrhol unikátnu nemocnicu. Aj vedenie univerzity si zaslúži maximálne uznanie za to, že k riešeniu projektu pristúpilo otvorene a vyhlásili verejnú architektonickú súťaž.

Prístavba a revitalizácia komplexu elektrární v Žiline

Aj prístup vedenia spoločnosti ISTROFINAL KN, s.r.o. patrí medzi tie príkladné. Tí pomocou Slovenskej komory architektov v roku 2014 vyhlásili verejnú anonymnú súťaž „Prestavba a revitalizácia komplexu Elektrární v Žiline“. Vzácnou častou riešeného komplexu je náročná funkcionalistická budova zo 40. rokov 20. storočia od architektov Františka Bednárika a Ferdinanda Čapku. Budova bola v roku 2011 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku spolu s budovou bývalej ciachovne z roku 1907 situovanej vo vnútrobloku.


Do súťaže bolo odovzdaných 11 projektov, z ktorých odborná porota vybrala víťazný projekt z architektonického štúdia PLURAL (návrhu spolupracovali s Michalom Marcinovom, Janou Pajchlovou, Ľubomírou Blaškovou a Ivanou Čobejovou). Architekti Martin Jančok a Michal Janák zo štúdia PLURAL nie sú na scéne slovenských architektov neznámi. Viackrát získali cenu CE-ZA-AR (naposledy v roku 2017) a ich práce boli nominované a ocenené v mnohých prestížnych medzinárodných súťažiach.

Investor oznámil začiatok stavebných prác na jeseň 2018, teda 3 roky po zverejnení výsledkov sútaže. Aj táto skutočnosť naznačuje komplikovanosť práce architekta, keď rieši na „citlivom mieste mesta“ komplexné zadanie. Veľkým pozitívom projektu je, že svojou formou a mierkou vytvára mestské prostredie a vnútroblok v neposlednom rade vymedzuje verejný priestor. Ako pôvodný zámer, tak aj nové vizualizácie hovoria o tom, že po dokončení poslednej etapy stavebných prác bude Žilina bohatším a krajším miestom.

Milovaná Cvernovka

V roku 2004 bola ukončená výroba medzi stenami bratislavskej „Cvernovky“. V tej dobe boli asi mnohí presvedčení, že schátraný areál nemá žiadnu budúcnosť a je odkázaný na zbúranie. No práve naopak, začalo sa veľmi zaujímavé obdobie plné kreativity a umenia, keď mnoho úspešných ateliérov našlo svoje sídlo práve na tomto mieste. Boj o záchranu areálu bol komplikovaný a najväčšia kríza prišla najmä počas nelegálneho búrania. Prvým úspechom a zároveň aj stratou bolo vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku len jednej budovy areálu.

Investor plánuje začínať stavebné práce premenou bývalej Pradiarne. Návrh spracoval ateliér Architekti Bouda Masár. Novinkou majú byť kancelárske a obchodné priestory, ktoré budú unikátne v celej Bratislave. Z technického hľadiská má budova spĺňať náročné kritéria pre certifikát BREEAM Excelenta zároveň ponúknuť priestorový a estetický zážitok pre budúcich návštevníkov. Priestory s nádychom industriálnej architektúry a neštandardnou svetlou výškou budú jedinečné z každého hľadiska. Smutná na celom príbehu je len skutočnosť, že mnohí si až po prvej návšteve týchto priestorov uvedomia, aké hodnoty sa nám podarilo zbúrať za posledných 20 rokov.

Architektonická štúdia na stvárnenie a naplnenie dominantnejšej časti areálu pochádza z ateliéru Compass Architekti, ktorí si v rámci medzinárodnej architektonicko-urbanistickej súťaže vyslúžili prvé miesto. Architekti areál rozdelili na 3 bloky, ktoré prirodzene zapadajú do okolitej urbanistickej štruktúry mesta. Toto riešenie zabezpečí priamy priečny prechod cez celú zónu pre verejnosť a v rámci vnútroblokov vytvára ďalší priestor pre budúcich obyvateľov novovybudovaných bytov. Veľkým pozitívom konceptu je námestie a promenáda Cvernovka, ktorá sa nachádza zo severnej strane Pradiarne a tvorí tak plynulý prechod medzi pamiatkovo chránenou budovou a novými blokmi. Môžeme teda povedať, že nový koncept je skvelým projektom v aktuálne stavebne veľmi frekventovanej zóne nášho hlavného mesta.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK