Skupinka dobrovoľníkov si v Petržalke vybudovala svoj vlastný betónový skatepark

  • Včera, 26. novembra všetci "skejteri" nášho hlavného mesta oslavovali. V Petržalke totižto spustili do prevádzky novučičký skatepark, ktorý už nie je len provizórnou atrakciou, ale plnohodnotným športoviskom.
kirk-morales-23053
unsplash.com
  • Včera, 26. novembra všetci "skejteri" nášho hlavného mesta oslavovali. V Petržalke totižto spustili do prevádzky novučičký skatepark, ktorý už nie je len provizórnou atrakciou, ale plnohodnotným športoviskom.

V Petržalke už nájdeš Skatepark KASPIAN alebo miniskatepark Apollo, ktoré vytvorili nadšenci street športu, no odvčera je oficiálne otvorené aj nové športovisko, venované skateboardom. Volá sa MiniSkatepark Gercenova a nájdeš ho v Petržalke. Aj tentokrát za jeho stavbou stojí skupinka dobrovoľníkov.

V marci tohto roku vzniklo vrámci projektu startlab.sk  milé video plné usmiatych tvárí, ktoré apelovalo na podporu projektu vystavania nového malého parku pre „skejterov“ pri Spojenej škole Svätej rodiny na Gercenovej ulici. Pôvodná potrebná suma bola 1 250 €, no napokon sa projektu podarilo vyzbierať až neuveriteľných 3 182 €, a k celkovému budgetu 8 000 € prispel aj bratislavský samosprávny kraj. Okrem holých betónových plôch teda môže okolie zaplniť aj zeleň a nebude chýbať ani oddychová zóna.

Pre TASR povedal predseda Asociácie Skateboardingu Slovenskej Republiky, Teodor Kuhn: „V Bratislave sa jedná o prvý skatepark vôbec. To, čo sa tu doteraz nazývalo skateparkami, bolo prinajlepšom ich paródiou, nevyhovujúcou z profesionálneho ani bezpečnostného hľadiska.“ Od marca počas víkendov pracovalo na vzniku tohto priestoru niekoľko desiatok dobrovoľníkov za každého počasia a dnes sa môžu pochváliť bezpečným ihriskom pre začiatočníkov aj pokročilých. Jediným obmedzením je zákaz BMX bicyklov, ktoré by svojou tvrdou konštrukciou mohli vybudované prekážky poškodiť. Vítané sú kolobežky aj korčule.

Teodor Kuhn tiež podotkol: „Prostredníctvom tohto projektu sme chceli ukázať, že ak sa s financiami pracuje transparentne a zodpovedne, náklady vieme znížiť na absolútne minimum. A našou plácou bol dobrý pocit, že pomáhame komunite, najmä znevýhodneným deťom z ulice. Dúfame tiež, že náš projekt, skoro kompletne financovaný verejnosťou, inšpiruje ľudí, aby sa viac začali zaujímať o svoje okolie a pokúšali sa ho tiež zveľaďovať.“ 

Tento nový parádny priestor môžeš navštíviť každý deň po vyučovaní (vďaka dovoleniu pani riaditeľky Spojenej školy), a jeho podpora ešte nekončí. Nové príspevky pomôžu k vybudovaniu novej oddychovej zóny a aj ku väčšiemu množstvu zelene, ktorá park prirodzene oddelí od parkoviska a okolia. Už na jar budúceho roka sa môžeš tešiť na súťaže, exhibície profesionálov, výstavy alebo školu skateboardingu pre deti.

Poznám množstvo nadšencov skateboardingu, ktorí by takúto iniciatívu privítali aj vo svojom meste. Preto je inšpirujúce vidieť, že sa to dá aj s malou pomocou, dobrým nápadom a hŕstkou šikovných ľudí. Novému parku prajem teda množstvo úspešných akcií a žiadne zranenia.

Zdroj: teraz.sk, startlab.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech