Skvelá správa pre Slovensko. Výskumníci z Košíc prichádzajú s prelomovou novinkou vo výskume Parkinsonovej choroby

  • Pracovníci Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika realizujú jedinečný výskum
  • Už tretí rok sa ich výskumná činnosť zameriava na problematiku Parkinsonovej choroby
  • Spolupracovali s odborníkmi z Barcelony aj Viedne
laboratory-2815641_1280
pixabay.com
  • Pracovníci Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika realizujú jedinečný výskum
  • Už tretí rok sa ich výskumná činnosť zameriava na problematiku Parkinsonovej choroby
  • Spolupracovali s odborníkmi z Barcelony aj Viedne

V januári 2015 začal tím výskumníkov z košickej Neurologickej kliniky UPJŠ LF a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura pracovať na projekte so zložitým názvom – „Nové biomarkery premotorického štádia Parkinsonovej choroby“ a dnes sú jasné prvé výsledky. Výbornou správou je, že spolu s odborníkmi sa na výskume podieľali aj študenti všeobecného lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ, odborníci z Institute of Neurology vo Viedni či Barcelony.

Podľa tlačovej správy Lekárskej Fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach „výskum spočíva predovšetkým v detekcii pacientov, u ktorých sa hromadia špecifické patologické formy bielkoviny a synukleínu v periférnych nervových tkanivách a zisťovaní prítomnosti poruchy REM spánku (Rapid eye movement, čo je fáza spánku s prítomnými rýchlymi pohybmi očí) nazývanej RBD (Rapid eye movement sleep behaviour disorder), ktorých prítomnosť nasvedčuje s vysokou pravdepodobnosťou vývoju Parkinsonovej choroby u pacienta.“

Hoci výskum je ešte stále v procese, už sú známe prvé výsledky. Do projektu sa doposiaľ zapojilo takmer 180 zo 600 oslovených pacientov, ktorí zatiaľ nevykazujú žiadne motorické príznaky Parkinsonovej choroby (ktorá sa navonok prejavuje práve ochudobnením motoriky a následne trasom). Pacienti sa podrobili množstvu vyšetrení, mimo iných aj celonočnému monitorovaniu spánku a bdenia a ďalších životne dôležitých funkcií. Na základe týchto vyšetrení bolo diagnostikovaných 7 pacientov s pravdepodobnosťou Parkinsonovej choroby.

A prečo vlastne vyšetrovanie spánku? Počas spánku sa prejavuje jeden z hlavných znakov choroby. Ak v noci rozhadzuješ rukami alebo hýbeš nohami akoby si utekal, existuje tu isté riziko Parkinsonovej choroby. Po päťdesiatke sa už dokonca jedná o vysokorizikovú poruchu spánku a je možné, že choroba sa prejaví v najbližšom období.

„Všetky doterajšie pokusy o neuroprotektívnu liečbu (modifikujúcu a spomaľujúcu ochorenie) boli doteraz neefektívne, pričom za hlavný problém sa považuje predovšetkým to, že boli skúšané v neskorých štádiách ochorenia, kedy už sú prítomné motorické prejavy.“ Výskum má teda našliapnuté na tej správnej ceste a my sa už teraz teším na ďalšie výsledky.

Zdroj: UPJŠ LF/TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá