Slováci dostali od polície autonómny obrnený radar, ktorý stretneš aj v Bratislave

  • Na prvý pohľad ho kvôli jeho nevšednému vzhľadu zrejme nerozoznáš. Slováci ho však už videli na vjazde do Bratislavy smerom od Senca, na Ulici Svornosti ale aj na Račianskej.
polka
facebook.com/policiaslovakia/ archív: Startitup
  • Na prvý pohľad ho kvôli jeho nevšednému vzhľadu zrejme nerozoznáš. Slováci ho však už videli na vjazde do Bratislavy smerom od Senca, na Ulici Svornosti ale aj na Račianskej.

Polícia Slovenskej republiky už nasadila do boja proti cestným pirátom nemecké mobilné radary Alice. Ide o autonómne zariadenia odolné voči poškodeniu. So zasunutým podvozkom vyzerá Alice ako obrnené vozidlo. Dokonca váži až 1 250 kg, takže odtiahnuť ho nie je žiadna sranda.

Radar Alice nemeckej spoločnosti Vitronic z Wiesbadenu dokáže všetko to, čo klasické radary. Nakoľko je tento radar plne mobilný, môže sa pokojne aj každý týždeň objaviť na inom mieste. Jeho podvozok je podobný prívesnému vozíku. Polícia ho tak jednoducho dotiahne tam, kam treba. Objaviť sa preto pokojne môže aj na úsekoch, kde prebieha dočasné obmedzenie rýchlosti.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: archív:Startitup

V prípade, ak by sa radar pokúsil niekto poškodiť, zariadenie automaticky privolá políciu. Nespornou výhodou pre policajtov je aj fakt, že môžu z jediného riadiaceho centra ovládať viacero zariadení súčasne a zbierať údaje z viacerých miest bez toho, aby posádka obsluhovala radar priamo tam, kde sa nachádza.

Výdrž batérie zariadenia je najmenej 5 dní. Počas tohto obdobia ti môžu policajti z pohodlia kancelárie poslať pokutu na základe fotky, ktorú im radar zaslal. Radar Alice, využívaný najmä vo Francúzsku, je odolný aj voči nekompromisným rukám vandalov. Je to najmä vďaka veľmi odolnej karosérii, ktorú by si rozbil len veľmi ťažko. Bežný človek by ho dokázal zneškodniť len sprejom, ktorý by nastriekal priamo do kamery.

Vyzerá to tak, že radar Alice bude na slovenských cestách merať rýchlosť, odosielať fotografie vozidiel a ich registračných značiek, prípadne vyhodnocovať neoprávnenú jazdu v prúdoch pre verejnú dopravu. Zatiaľ má však slúžiť len na meranie hustoty premávky. Preto, ak najbližšie uvidíš pri ceste veľkú hranatú škatuľu, nezabudni sa usmievať.

Zdroj: vitronic.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech