Slováci na MS v hokeji budúci rok v Košiciach: Najkrajšie to vystihli fanúšikovia, ktorí všetkým ukázali, ako to vnímajú

  • Martin Kohút, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja informoval, že Slovenská reprezentácia si na domácich MS v hokeji budúci rok zahrá namiesto Bratislavy v Košiciach
  • Divoká vlna komentárov však nie je až taká negatívna ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať
4373255539_c4a689e51c_b
flickr.com
  • Martin Kohút, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja informoval, že Slovenská reprezentácia si na domácich MS v hokeji budúci rok zahrá namiesto Bratislavy v Košiciach
  • Divoká vlna komentárov však nie je až taká negatívna ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút predvčerom na tlačovej konferencii informoval médiá o tom, že Slovenská hokejová reprezentácia si na budúcoročných Majstrovstvách sveta zahrá namiesto v Bratislavy v Košiciach. Rozdelenie krajín určil ranking medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), no my sme ako organizátor využili svoje právo a stanovené miesto si vymenili s Nórskom.

„Chceli by sme urobiť majstrovstvá emocionálne úspešné, preto sme sa rozhodli k tomuto kroku. Chceme, aby majstrovstvá boli krajinami viacerých krajín. Predpokladáme, že po tomto presune v Košiciach nájde slovenská reprezentácia to svoje domáce prostredie a v Bratislave ho nájdu reprezentácie našich susedov, čiže Českej republiky a Rakúska,“ povedal o rozdelení Kohút.

Budúcoročné majstrovstvá si fanúšikovia po celom svete budú môcť vychutnať v termíne od 10. do 26. mája a v rámci cestovného ruchu sa ráta s príchodom približne 450-tisíc fanúšikov. K vstupenkám sa fanúšikovia budú môcť dostať už od septembra, priame prenosy uvidia milovníci ľadového športu v 166 krajinách a na Slovensko sa šampionát vracia po ôsmich rokoch. Po oznámení, že naša reprezentácia bude v základnej skupine hrať v Košiciach, sa spustila veľká vlna emócií, negatívnych aj pozitívnych.

Kritikou nešetrili napríklad bratislavskí poslanci, ktorí hovoria o neférovom konaní a klamstvách zo strany SZĽH alebo o nespravodlivom pridelení množstva financií na rekonštrukciu zimného štadióna v Bratislave práve so zámienkou konania sa blížiacich majstrovstiev.

Podľa sport.aktuality.sk, sa rozmiestnenie družstiev dokonca nepáči ani hráčom z Kanady a o ich osude bude musieť IIHF rozhodnúť zrejme ešte pred oficiálnym zverejnením programu v júli. Vladimír Janček, riaditeľ oddelenia marketingu SZĽH nám povedal: „Tímy sa do skupín rozmiestňovali na základe rebríčka IIHF aj podľa výsledkov, ktoré dosiahli na posledných MS v Dánsku. My sme ako organizátor využili právo výmeny jedného tímu z každej skupiny, teda sme vymenili Slovensko s Nórskom. Rozmiestnenie mužstiev je definitívne. Zmena by mohla nastať iba v prípade podania námietky na medzinárodnú hokejovú federáciu, a tá by rozhodla jej vyhovieť. Vieme o nespokojnosti Kanady, ako lídra rebríčka, že nebude hrať základnú skupinu v hlavnom dejisku, ale nepredpokladáme, že by IIHF ich prípadnej požiadavke na zmenu vyhovela.“ Samotní fanúšikovia však prekvapili a okrem klasických „podpichovačiek“ západu s východom, sa na zmenu mnohí tešia.

 

A čo na to SZĽH? „Čo sa týka emócií, tak sme si boli vedomí toho, že žiaľ nevieme nájsť riešenie, ktoré by uspokojilo celé Slovensko. Veríme ale, že naše mužstvo sa predstaví v Košiciach v základnej skupine a následne sa na štvrťfinále presunie do Bratislavy. Ceníme si obrovský záujem fanúšikov o hokej a verím, že všetky emócie pretavíme v spoločnú podporu slovenského národného tímu,“ prezradil Janček.

Financie pôjdu na obe strany

O tom, že do oboch štadiónov, na východe aj západe krajiny, poputujú milióny eur, sa vedelo už pred niekoľkými mesiacmi. Na samotnú organizáciu Majstrovstiev sveta v roku 2019 pôjde zo štátneho rozpočtu 2,5 milióna eur a na rekonštrukcie samotných dejísk zápasov ďalší milión.

Štadión Ondreja Nepelu v Bratislave síce pred šampionátom, ktorý sa u nás konal pred pár rokmi prešiel rekonštrukciou za 70 miliónov eur, dnes potrebuje nový chladiaci systém, opravu vzdu­cho­tech­niky, investícia pôjde aj do tzv. in­for­mač­nej kocky/vi­deo­kocky, bez­peč­nost­ného sys­tému, se­da­diel aj na ná­kup no­vej rolby (viac si prečítaš TU).

Menšie opravy by neskôr mohli byť hradené z účelových dotácií vlády, a to napríklad re­kon­štruk­cia osvet­le­nia (s pred­po­kla­da­nými ná­kladmi cca. 220 tis. eur) a opravu tur­ni­ke­tov (s pred­po­kla­da­nými ná­kladmi 80 tis eur). A hoci naša najstaršia hokejová hala, ktorá pochádza už z 30. rokov minulého storočia potrebuje nemalé peniaze na svoje vylepšenie, prostriedky poputujú aj do košickej Steel arény.

Pre kosiceonline.sk nedávno generálny manažér prezradil, že podľa požiadaviek IIHF pôjde o niekoľko významných zmien. Má ísť o výmenu mantinelov (budú nižšie) a skiel (nie liate sklá, ale prexisklá), pri vstupe do haly pribudne kamerový systém na rozpoznávanie tvárí, zápasy tu odohraté by mali mať aj svojho videorozhodcu a videoréžiu.

Rekonštrukciou by potrebovali prejsť aj striedačky a trestné lavice, osvetlenie, šatne, sociálne zariadenia, lóže, turniketový systém a hovorí sa aj o výmene 13-ročnej rolby. Ak pôjde všetko ako má, tieto opravy by sa mali vtesnať do dvoch miliónov eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech