Slováci nechali kariéru doktorov, vydali sa s bicyklami a dvomi psami na 30 000 kilometrov dlhú cestu

  • Snom Tomáša a Ľubi bolo bicyklovať tak dlho ako sa bude dať
  • Ich plánom je prejsť na bicykli z kanadského Vancouveru do Ushuaia v Argentíne
  • Cestu však absolvujú aj s ich dvoma štvornohými miláčikmi
baj
facebook.com/stepoutandexplore
  • Snom Tomáša a Ľubi bolo bicyklovať tak dlho ako sa bude dať
  • Ich plánom je prejsť na bicykli z kanadského Vancouveru do Ushuaia v Argentíne
  • Cestu však absolvujú aj s ich dvoma štvornohými miláčikmi

Ľuba a Tomáš sú doktori, ktorí si rozbehli kariéru v Londýne. Aj keď by si tu mohli bez väčších problémov pohodlne žiť a občas vyraziť niekam na dovolenku, rozhodli sa pre životnú zmenu. Spoločne sa pustili na neprebádanú cestu, ktorá sa stala ich životom. V duši samých seba považujú za cestovateľov, cyklistov, fotografov, ale aj záhradkárov či amatérskych výrobcov nábytku.

V máji 2017 sa mladý pár vydal na najväčšiu a najdlhšiu cyklocestu, akú kedy absolvovali. Začali v Kanade v Britskej Kolumbii a pokračovali na juh, aby nakoniec dosiahli najjužnejší bod Argentíny.

Počas tohto dobrodružstva však nechceli byť len dvaja. Keďže si nevedeli predstaviť niekoľko mesačné odlúčenie od ich štvornohých miláčikov, zobrali ich so sebou. Ich verní psí kamoši sú Phoebe a Rory. Tí už s nimi stihli absolvovať niekoľko cyklistických výletov naprieč Európou, preto vedeli, že ide o neohrozenú dvojku psích dobyvateľov, ktorí si cestovanie užívajú.

Keď padlo finálne rozhodnutie, že vyrážajú na svoju na cestu plnú bolesti, ale aj radosti, rozpredali celý svoj majetok vrátane auta a zbalili všetko potrebné pre seba aj svoje zvieratká. „Nijako špeciálne sme netrénovali, nebol na to pri práci čas. Navyše pri takýchto dlhých cyklocestách síce niekoľko týždňov trpíte, ale potom sa vytrénujete, tak sme to akceptovali,“ hovorí Tomáš pre dromedar.sk.

Momentálne majú za sebou vyše 12-tisíc kilometrov a pomaly im končí ich dva a pol týždňová prestávka v Mexiku. Tu sa totiž rozhodli pobudnúť, aby sa naučili španielčinu, ktorú budú potrebovať na ich ďalšej ceste naprieč Južnou Amerikou.

Títo dvaja dobrodruhovia to však nemali ľahké ani pri ich odchode. Väčšina ľudí ich nápad považovala za čisté šialenstvo. Keď do toho celého ešte zahrnuli psy, klopkali si na čelo. Avšak na druhej strane im kolegovia vraveli: „Kiežby som aj ja mohol niečo také urobiť.“ Ľuba a Tomáš sú však presvedčení, že každý môže.

„Možno nie až takúto veľkú cestu, ale oslobodiť sa od zaužívaného modelu kariéra, svadba, hypotéka, dieťa (v tomto alebo inom poradí) je veľmi osviežujúce. Kedy ste sa naposledy vybrali na hrebeňovku, spali pod hviezdami, len tak vyrazili v piatok spontánne niekam na víkend alebo išli cestovať bez presne naplánovaného itineráru?“ dodali v rozhovore pre Fičí.

To, ako vyzerala cesta Amerikou tohto dobrodružného dua a ich psov, si môžeš pozrieť aj v nasledujúcom videu. Aktuálne informácie o ich ceste sleduj na facebookovej stránke Step out and explore alebo na blogu stepoutandexplore.com.

Zdroj: Fičí.sk, Dromedar.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech