Slováci sa dočkali. V tejto nemocnici ti už pridelia toaletný papier a iné „vymoženosti“

  • V banskobystrickej nemocnici zavádzajú takzvaný sociálny balíček level 1
  • Zatiaľ čo v zahraničí pacienti dostávajú pomaly masážne postele, Slovákom stačí toaletný papier
  • Spolu s príborom si ho vypýtali v poslednom prieskume
nemocnica
facebook.com/PentaDobreZdravotnictvo/wikipedia.org
  • V banskobystrickej nemocnici zavádzajú takzvaný sociálny balíček level 1
  • Zatiaľ čo v zahraničí pacienti dostávajú pomaly masážne postele, Slovákom stačí toaletný papier
  • Spolu s príborom si ho vypýtali v poslednom prieskume

Slovenské nemocnice nepatria práve medzi miesta, kde by si človek užíval pobyt. Mnoho z nás už nemá ani chuť sa zamýšlať nad jednoduchým vzorcom, ktorý akosi u nás nemá jasné riešenie. Ako je možné, že krajina, v ktorej je jedno z najvyšších odvodových záťaži na svete nemá ani na základné hygienické potreby?

To, že si pri hospitalizácii musíme doniesť toaletný papier, príbor či dokonca obvezy sa pomaly stáva slovenským folklórom. Asi sa na takéto banality zle píše tender pre kamaráta. Tak sme si zvykli. Zaujímavé je, že to, čo bolo pred 1989 úplne prirodzené, je dnes povýšené na manažérsky zázrak. Jeden sa stal aj vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Práve tu počas roku 2018 pri hospitalizácii dostaneš základný balíček pacienta. Balíček obsahuje potreby, ako kvalitný jednorazový príbor, hygienické vreckovky a toaletný papier.

„Základný balíček má pacientovi uľahčiť pobyt počas hospitalizácie a zvýšiť jeho komfort.“ uviedla Lapuníková pre My Bystrica.

Prvé základné balíčky pacienta budú distribuované už túto stredu. Zakúpenie 36 tisíc kusov balíčkov predstavuje predpokladaný počet hospitalizácii do konca roka 2018. Že pacientom chýbajú práve tieto základné potreby, vyplynulo z prieskumu nemocnice medzi pacientami.

Zatiaľ čo v iných krajinách sa snažia v nemocniciach zvyšovať štandard modernizáciou izieb, vylepšením stravy a v niektorých vám pomaly zapnú aj obľúbený seriál na Netflixe, my na Slovensku sme v 21.storočí radi aj za jendorazový príbor počas týždňovej hospitalizácie či rolku papiera za 30 centov.

Len pripomeňme, že za štandard v našich nemocniciach sa považujú štyri postele na izbe a WC so sprchami na chodbe. Za všetko ostatné, čo nie je v štandarde, sa môže priplácať. Často si musíte sami priniesť dokonca teplomer.

V štandardnej izbe Všeobecnej univerzitnej nemocnice vo Viedni (AKH) sú v jednej izbe dvaja, maximálne traja pacienti. Dve izby tvoria jednu bunku. V nej je sprcha a toaleta. Každá izba má vlastný umývací kút s umývadlom, košom a mydlom. Toto všetko nedostanú pacienti za príplatok, ale za bežné zdravotné poistenie.

Na celú situáciu sa môžeme pozrieť aj optimisticky. Napríklad v takom Rusku v jednej menšej nemocnici ponúkali na záchodoch namiesto toaletného papiera zdravotnú dokumentáciu pacientov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech